Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Akbank Bireysel Emeklilik Sistemi

Kişilerin aktif olarak çalıştıkları zamandaki biriktirdikleri paraları uzun vadeli ve geri dönüşlü bir yatırıma yönlendirilerek, bugünden birikim yapma imkanı sunan ve bugünkü yaşam standartlarını emeklilik dönemine taşıyan, gönüllü olarak yapılan ve devlet tarafından desteklenen bir tasarruf ve yatırım sistemidir. Kişiler bu özel emeklilik sistemine katılarak, emeklilik zamanında refah seviyesini koruyabilmektedir.

Sisteme 18 yaş ve üzeri herkes katılabilir, herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olma ya da çalışma şartı aranmaz. Biz de bu yazımızda Akbank Bireysel Emeklilik Sistemini işleyeceğiz.

Ülkemizde Bireysel Emeklilik Sistemi Ne Zaman Başladı?

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu 28.10.2001 tarihinde kabul edildi, 7.04.2001 tarihinde ve 24366 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Kanun, yayımı tarihinden 6 ay sonra yürürlüğe girmiştir. 27 Ekim 2003 tarihinde ilk emeklilik şirketleri oluşmaya başladı.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Amacı Nedir?

Özetlemek gerekirse bireysel emekliliğin amacı şöyle sıralanabilir:

 • Bireylerin emekliliğe yönelik tasarruflarının yatırıma yönlendirilmesi ile emeklilik döneminde refah düzeylerini devam ettirmek.
 • Emeklilik döneminde ek gelir sağlamak.
 • Bireyin aktif çalışma dönemindeki refah seviyesini emeklilik süresince korumak.
 • Kamu sosyal güvenlik sistemini tamamlamak.
 • Katılımcılara sağlanan güvenli, şeffaf ve kontrol edilebilir bir yapı.
 • İstihdamı arttırmak.
 • Ekonomik kalkınmaya katkıda bulunma.

Bireysel Emeklilik Sistemi Ne Kadar Güvenli?

Bireysel emekliliğin denetimi tamamıyla güvenli ve denetimi gayet sağlamdır T.C. Hazine Müsteşarlığı tarafından denetlenir. Şirketler yılda en az bir kere, fonların hesap ve işlemleri, üçer aylık dönemler itibarı ile bağımsız dış denetime tabidir. Şirketlerin günlük faaliyetleri Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından elektronik ortamlarda izlenir.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde Vefat Teminatı Var mıdır?

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde vefat teminatı yoktur. Fakat katılımcının sözleşme süresinde vefat etmesi halinde, birikimleri ve devlet katkısı hesabındaki tutarın tümü, 22/11/2001 tarihli ve 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu hükümleri saklı kalmak kaydıyla varsa emeklilik sözleşmesinde belirtilen kanuni varislere ödenir

Akbank Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel emeklilik başvurularınızı öncelikle şirket seçimi olarak başlayabilirsiniz. Biz bugün Akbank için Akbank Bireysel Emeklilik Sistemi nasıl giriş yapılır ve bireysel emeklilik için gerekli olan şartları sizlere aktaracağız.

Öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekiyor ve herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna üye olmanıza yada herhangi bir yerde çalışma şartı aranmıyor.

Akbank Bireysel Emeklilik Sistemine girmeden önce kısa bir bilgi vermek gerekirse:

 • Devlet tarafından bu sistemi seçen kişiler için %25 oranında bir katkı payı vardır.
 • Bireysel emekliliğe girdiğiniz zaman ödemenizi düzenli periyotlar şeklinde yaptığınız için tasarruf etmiş olursunuz.
 • Bireysel emeklilik fonlarınızı günlük olarak takip edebilirsiniz.
 • C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı, bağımsız denetim şirketi ve Emeklilik Gözetim Merkezi’nin denetim ve takibi altındadır.
 • Ödeme periyodunuzu kendiniz belirlersiniz.
 • Plan ve fon dağılımınızı değiştirebilirsiniz.
 • Ara ödeme yapabilir, ödemelerinize ara verebilirsiniz.

Akbank Bireysel Emeklilik Sisteminde bazı kurallar vardır, bunlar şöyledir:

 • Asgari katkı payı 130 TL’dir.
 • Ödeme periyodunuzu aylık, 3 aylık, 6 aylık olmak üzere özelleştirebilirsiniz
 • Emeklilik sözleşmesine ara verebilirsiniz fakat ara vermeniz durumunda Hazine Müsteşarlığı tarafından her tam ay için 2 TL kesilir.

Akbank Bireysel Emeklilik Sistemine Nasıl Başvuru Yapılır?

Akbank Bireysel Emeklilik Sistemine giriş için ilk önce Akbank sitesine giriş yapıyoruz ve Hızlı Emeklilik Planı bölümüne gidiyoruz. Bunun için yazının sonunda verdiğimiz linki kullanabilirsiniz.

Daha sonra doğum tarihinizi giriyorsunuz hemen alt tarafta yer alan Ödeyeceğiniz aylık katkı payını seçiyor ve hemen alt tarafın da yer alan toplu yatıracağınız tutarı da belirledikten sonra Emeklilik birikimimi hesapla butonuna tıklıyorsunuz hemen yan tarafta emekli olduğunuz takdirde aylık alacağınız ve toplam brüt birikimi görebiliyorsunuz detaylar kısmına tıkladığınızda bir alt kutucuk açılıyor ve hemen altta tıklayın sizi arayalım butonuna tıkladığınızda yeni bir sekme açılıyor ve bu sekme Bireysel Emeklilik Başvuru formu oluyor bu formu doldurup bankaya gönderdiğinizde bankanız 5 iş günü içinde size geri dönüş yapıyorlar ve artık sizde Akbank Bireysel Emeklilik Sistemine giriş yapmış bulunmaktasınız.

Akbank Hızlı Emeklilik Planı sekmesine gitmek için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.