Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Akbank EFT Saatleri

Bankacılık işlemleri bireysel ve ticari müşteri grupları için hayati öneme sahiptir. Taşıt kredisi, konut kredisi ve ihtiyaç kredisi gibi ürünlerin ödemelerini yapmak bireysel müşteriler için işlem çeşitliliği oluştururken havale/EFT işlemleri hem bireysel hem ticari müşteriler için en çok gerçekleştirilen işlemler arasındadır. İşlem yaptığınız bankada bulunan hesaplarınız ya da bir başka kişinin işlem yapılan bankada hesabına yapılan para transferi işlemi havale işlemi olarak adlandırılırken, kendi hesabınız ile başka bankaya ait bir hesap arasında yapılan para transferi işlemine EFT (Elektronik Fon Transferi) adı verilmektedir. Kişiler paralarını bir hesaptan başka bir hesaba taşımak istediklerinde bu iki işlem bankalar tarafından sunulan işlemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu işlemleri ödemeler, satış ya da alış sonrası para transferi ve başka kişilerin hesabına para geçirme işlemleri için kullanılmaktadır. Belirli zaman aralıklarında yapılabilen havale/EFT işlemi belirlenen saatler dışında yapıldığında bir sonraki güne düşen işlem özelliğini korumaktadır. Yazımızın devamında Akbank EFT saatleri hakkında daha detaylı bilgi sunacağız.

Akbank EFT Saatleri Ne Zaman?

Akbank müşterisiyseniz ve paranızı Akbank hesapları dışında bir bankaya ait olan hesaba transfer ediyorsanız Akbank’ın müşterilerine sunmuş olduğu EFT işleminden faydalanmanız gerekmektedir. Akbank diğer bankalar gibi Akbank EFT saatlerini belirli bir aralıkta tutmuş durumdadır. Belirlemiş olduğu Akbank EFT saatleri dışında yapacağınız EFT işlemleri bir sonraki gün mesai başlangıcı ile gerçekleştirilecektir. Yapacak olduğunuz işlem, gün içinde gerçekleştirilmesi aciliyeti olan bir işlem ise bankanın sunmuş olduğu Akbank EFT saatlerine dikkat etmenizi öneririz. Akbank EFT saatleri sabah 09.00 ile akşam 17.00 arasındadır. Akbank EFT saatleri içerisinde gerçekleştirdiğiniz başka bankada olan bir hesaba para aktarma işlemi 5 ile 10 dakika aralığında gerçekleşmektedir. Bu gecikme ise işlemi banka prosedürlerinden geçip tamamlanma aşamasıdır. Siz EFT işlemini gerçekleştirmek istediğinizde karşı banka hesabı ile temas kurulup herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı takdirde işlemin gerçekleşme süresidir. Bu durum işlem güvenliği açısından önem arz etmektedir.

Kontrol edilmeden yapılacak olan bir işlem herhangi bir sorun çıktığında sorunun giderilmesi açısından sıkıntı yaratan bir durumdur. EFT işleminizin gerçekleşmesinde olağan dışı bir durum gözlüyorsanız girmiş olduğunuz bilgileri kontrol etmeniz gerekmektedir. EFT işlemi gerçekleştirilirken herhangi bir bilginin yanlış girilmesi işlemi başarısızlık ile sonuçlandırabilir. Bu gibi durumlarda bankanız ile temasa geçmelisiniz. Banka hesap numarası ya da IBAN numarasının yanlış girildiği durumlarda bilgilerin karşılığı varsa karşılığı olan hesabın sahibi ile temasa geçip yapılan işlemin hatalı olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini bildirmektedir. Girilen hesap numarasının ya da IBAN numarasının karşılığının olmadığı durumlarda ise para ortak havuz denilen sisteme düşmektedir. Bu gibi durumlarda ise girilen bilgiler ışığında bankanız tarafından araştırılıp havuz içerisinde paranızı bulması ve hesabınıza geri yatırması şeklinde sonuçlanmaktadır. Bütün bu işlemler zaman kaybına yol açtığı için EFT işleminizi gerçekleştirirken girmiş olduğunuz bilgileri tekrar tekrar kontrol etmenizin faydalı olduğunu söylememiz gerekir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.