Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Aktif Bank EFT Saatleri

Bankacılık sistemi içerisinde işlem hacmi en yüksek bankacılık hizmetlerinden birisi para transferi işlemidir. Gerek ticari anlamda olsun gerekse bireysel anlamda olsun günlük nakit akış işlemlerinin gerçekleşmesi açısından bankacılık işlemleri önemli bir yere sahiptir. Özellikle hesaplar arası para aktarımı kişilerin en çok kullandığı bankacılık işlemleri olarak belirlenmiştir.

Nakit taşıma riski para miktarı arttıkça artmaktadır. Bu nedenle işlem yapan kişiler için önemli etkenler arasındadır. Bankalar bu riski ortadan kaldırmak için para transferi işlemi olan EFT/havale işlemini çıkartmışlardır. Para transferi bu iki yol ile yapılmaktadır. Havale aynı banka içerisinde bulunan mevduat hesapları arasında yapılan transfer türü iken, EFT (Elektronik Fon Transferi) farklı bankalarda bulunan mevduat hesapları arasında yapılmaktadır. Bankalar tarafından yürütülen bu iki işlem bankaların çalışma saatleri içerisinde yapılmaktadır. Yazımızın devamında sizlere Aktif Bank EFT saatleri hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Aktif Bank EFT Saatleri Hangi Aralıktadır ?

Bankalar EFT/havale işlemlerini gerçekleştirirken müşterilerin güvenliğini korumak amaçlı birtakım prosedür uygulamaktadır. Bu prosedürler içerisinde para transferi işlemini gerçekleştirirken kullanmanız gereken IBAN ve hesap numarası da bulunmakta. IBAN ve hesap numarası mevduat hesabınızın bankalar arasında kullanılan kimliği gibidir. Banka hesapları arasında para transferi yapılacağı zaman EFT ya da havale işlemi fark etmeksizin sizin ve para transferi talebine konu olan hesabın belirlenebilmesi için bankalarca kurulan bir sistemdir.

EFT işleminizi doğru bir şekilde gerçekleştirmek için para transferinin yapılacağı banka hesabının hesap veya IBAN numarası gereklidir. IBAN ya da hesap numarası yanlış girilir ve para transferi işlemi yanlış girilen bilgiler üzerinden gerçekleştirilir ise para transferi işlemi bankaların oluşturmuş olduğu ortak havuz sistemine düşer. Böyle bir durumla karşılaşılmaması adına bankalar hesaplara ait olan IBAN ve hesap numaraları para transferi talebi oluşturulurken doğru ve eksiksiz bir biçimde girilmesini isterler. İşleminiz esnasında bu bilgiler yanlış girilirse para ya havuz sistemine düşer ya da yanlış girilen hesap/IBAN numarasının bankacılık hizmetleri içerisinde karşılığı olan bir hesaba denk geliyorsa para transferi işlemi karşılığı olan hesaba geçmektedir. Bu gibi durumlarda yapılacak olan işlem banka tarafından yanlış yapılan işlemin karşılığı olan banka hesabı sahibi ile iletişime geçmesi ve yanlış işlem yapıldığını söyleyerek para transferine konu olan miktarın tekrar para transferi talebi oluşturulan hesaba geçirilmesi ile sonuçlanır. Bu durum tahmin edildiği üzere zaman kaybı yaratacaktır.

Aktif Bank EFT saatleri dışında kalınan sürelerde oluşturulan para transferi talepleri,talebin oluşturulduğu günü takip eden ilk çalışma içerisinde gerçekleştirileceği düşünüldüğünde fazladan oluşacak bir zaman kaybı söz konusudur. Aktif Bank EFT saatleri aciliyete sahip para transferi işlemleri için çok önemli ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Aktif Bank mevduat hesabınızdan EFT işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız Aktif Bank EFT saatleri, hafta içi her gün resmi tatiller dışında sabah 09.00 ile akşam 16.30 saatleri arasındadır. Aktif Bank EFT işlemi günlük 100.000 Türk Lirası ile sınırlandırılmış durumdadır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.