Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Albaraka Türk Bireysel Emeklilik

Albaraka Türk Katılım Bankası Türkiye’ye faizsiz bankacılık hizmeti vermek amacıyla 1984 yılında kurulmuş ve 1985 yılından beri 5411 sayılı Bankacılık Kanunu’na uygun bir biçimde faaliyet göstermektedir.

Katılım Emeklilik ve Hayat A.Ş ise; Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. ve Kuveyt Türk Katılım Bankası A.Ş. ortaklığında 2013 yılında kurulmuş faizsiz bireysel emekliliği desteklemek amacıyla kurulup bu amacı danışma kurulu onayından geçmiş olan faizsiz katılım bankacılığı ilkelerine uygun olduğu görüşünü almış bir kuruluştur. Katılma zorunluluğu bulunmayan bu kurum istediğinizde ayrılma imkanı da sunmaktadır. Katılma şartı olarak 18 yaşını doldurmuş olmak ve bir emeklilik şirketi ile emeklilik sözleşmesi yapmış olmak yeterlidir. Biz de bu yazımızda Albaraka Türk Bireysel Emeklilik konusunu inceleyeceğiz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemini mevcut olan kamu sosyal güvenlik kurumunuzun yanında tamamlayıcı görevini üstlenen bir diğer kurum olarak değerlendirebilirsiniz. Kısa tanımla bireysel emeklilik; kazancınızın bir kısmını uzun vadeli yatırıma dönüştürmenizi sağlayarak emekliliğinizde daha yüksek standartlar altında yaşayabilme imkanı sunan bir sistemdir.

Neden Bireysel Emeklilik?

Çalıştığınız dönemde elde ettiğiniz geliri emekliliğinizde elde edemeyeceksiniz ve dolayısıyla yaşam standardınızın düşmesiyle bir sarsıntı yaşayacaksınız. Bunu engellemek ve ekonominin canlanmasını sağlamak amacıyla kurulan Bireysel emeklilik sistemi faizsiz işlemekte ve katılma ücreti almaksızın çalışmaktadır. Aynı zamanda devletin sağlamış olduğu katkı payı sayesinde yatırımınızı katlayabilirsiniz. Devlet katkısı tutarı katılımcı adına ödenen katkı payının ilgili yıla ilişkin brüt asgari ücret tutarının toplamı ile sınırlı olmak kaydıyla, %25’i devlet katkısı olarak hesaplanır. Bunlar dışında yatıracağınız fonu kendiniz seçerek diğer avantajlardan da yararlanabilirsiniz. Örneğin altın yatırım fonuna yapmış olduğunuz yatırım katkı payı altın değerlendikçe değer kazanır fakat tabii ki zarar gördüğünüzü hissettiğinizde de seçtiğiniz yatırım fonunu değiştirebilme imkanına sahipsiniz. Tüm yatırım fonu seçenekleri Katılım Emeklilik resmi sitesinde mevcuttur.

Güvenilirlik

Bu kurumun T.C. Hazine Müsteşarlığı, Sermaye Piyasası Kurulu ve Emeklilik Gözetim Merkezi tarafından düzenli olarak denetimi yapılmaktadır. Yatırmış olduğunuz birikim Takasbank’ta tutulur şirketin krize girmesi,batması gibi durumlardan etkilenmemeniz için bu banka kullanılır. Ayrıca olumsuz durumlarda tüm haklarınız Anayasamızın 6740 numaralı kanunuyla korunmaya alınmıştır. Ayrıca isminize özel şifreyle fon paylarınızı, kazançlarınızı günlük takip edebilirsiniz ve aynı hizmeti e-devlet üzerinden de sağlayabilirsiniz. E-devlet üzerinden şifrenizle (TC numaranız ve şifreniz ile giriş yaptıktan sonra arama butonuna emeklilik, bireysel emeklilik yazabilirsiniz) ve SGK resmi sitesinden şifresiz olarak Emeklilik Sistemini inceleyebilirsiniz.

Albaraka Türk Bireysel Emeklilik Başvurusu

18 yaşını tamamlamış olan her birey sistemde en az 10 yıl kalmak şartıyla 56 yaşını tamamladığında emekli olma hakkını kazanır. Albaraka Türk Bireysel Emeklilik sisteminde 2 çeşit planlanma bulunmaktadır: Faizsiz Bireysel Emeklilik Planları ve Kurumsal Planlar

Faizsiz Bireysel Emeklilik Planları: Bu planlama sisteminde 3 seçenek bulunmaktadır. Sırasıyla bakacak olursak:

  1. Yeni Hesaplı Katılım Emeklilik Planı: Aylık yalnızca 125 TL ve üzeri katkı payıyla rahatlıkla katılabileceğiniz bu plan dileğinize göre 3 aylık 6 aylık ve yıllık periyodlar hazırlanarak da yapılabilir.
  2. Yeni Özel Katılım Emeklilik Planı: Aylık 500 TL ve üzeri katkı payıyla katılabileceğiniz bu planla emekliliğinizde çok rahat edeceksiniz. Dilerseniz 3 aylık 6 aylık ya da yıllık periyodları seçebilirsiniz.
  3. Yeni Güzel Katılım Emeklilik Planı: Aylık 1200 TL ve üzeri katkı payıyla şu anki refahınızı emekliliğinize de taşıyabilirsiniz. Dilerseniz 3 aylık 6 aylık ya da yıllık periyodu tercih edebilirsiniz.

Kurumsal Planlar: Bu planlama sisteminde 2 seçenek bulunmaktadır bunlar şöyledir:

  1. İşveren Grup Emeklilik Planı: Eğer bir işverenseniz bireysel katılımcılardan daha avantajlı konumdasınız. Örneğin bu planda; Albaraka Türk Bireysel Emeklilik sistemi çalışanlara emeklilik döneminde ek gelir sağlarken, çalışanı adına ödeme yapan işveren çalışanlarının motivasyonunu ve kuruma bağlılığını artırır. Ayrıca işveren çalışanların adına ödediği tutarları, her bir çalışanın aylık brüt ücretinin % 15’ine ve yıllık olarak brüt asgari ücretin yıllık tutarına kadar, doğrudan gider yazarak kurumlar vergisi matrahından indirebilir.
  2. Gruba Bağlı Bireysel Emeklilik Planı: Kurumlar, çalışanları ya da üyeleri için katkı payı ödemesinde yapabilecekleri gibi kurumun katkısı olmadan da, kurum çalışanlarının/üyelerinin bir araya gelmesiyle grup emeklilik planı oluşturulmasını sağlayabilirler. Bu planlama seçeneği belli bir sayının üzerinde çalışanı olan firmalara önerilir.Çalışanlar katkı payı tutarlarını kendi ödeme araçları ile ödeyebilecekleri gibi, kurumlar çalışanların maaşından keserek ödemeye aracılık edebilir.

Yukarıdaki planlamalar dışında Katılım Emeklilik’ten kurumunuza özel tekliflerde bulunabilirsiniz.

Bunların yanında kesintiler, ödeme takip,hesaplama araçları gibi sistemle ilgili diğer tüm ayrıntıları Katılım Emeklilik resmi sitesinde bulabilirsiniz.

Albaraka Türk Bireysel Emeklilik Sistemine başvurmak için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.