Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

CVV Nedir?

Bugünkü toplumumuzda neredeyse her bireyin en az bir tane kredi kartına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Bunun başlıca nedenlerinden biri de, yaşam sıkıntısındaki zorluklardan dolayı kaynaklanmakta olan nakit ihtiyaçların artmasıdır. Kredi kartları sayesinde nakit ihtiyaçlarımızın olduğu zamanlarda sıkıntılarımızı kolaylıkla giderebiliyoruz. İnternet ortamında istediğimiz alışverişleri kolayca yapabiliyor ve bunun yanı sıra bankaların sunmuş oldukları çeşitli kampanyalardan faydalanarak farklı eğlence mekanlarında indirimli fırsatlarından yararlanabiliyoruz. Kredi kartı kullanan kişilerin en merak ettiği sorulardan biri de CVV nedir ve ne işe yarar sorusudur. Bu yazımızdan CVV nedir ve ne işe yarar gibi tüm sorularının yanıtını öğrenebilirsiniz.

CVV Nedir ve Ne İşe Yarar?

İngilizcede Card Validation Value (Kart Güvenlik Kodu) sözlerinin baş harflerinden oluşarak kısaca CVV terimi ortaya çıkmıştır. CVV yani CVV kodu, kredi kartının arka tarafında imza bandının üzerinde bulunmakta olan üç haneli koda verilen bir isimdir. Bu kodun oluşturulmasındaki amaç, adından da göründüğü üzere internet ortamında yapılacak olan alışverişler zamanı maximum derecede güvenliği sağlamak ve olası sahtekarlık olaylarının karşısını almaktır. Bazen CVV kodu kredi kartı şifresi ile karıştırılıyor fakat ikisi birbirinden farklı kavramlarıdır. Kredi kartı şifrenizi normal yaptığınız alışverişler zamanı bankamatikten para çekerken ya da diğer birçok farklı işlemleri yaparken kullanırsınız. CVV kodu ise sadece sanal ortamda yapılacak olan alışverişlerde kullanılmaktadır.

Kredi kartı ile internet ortamında bir alışveriş yaptığımız zaman bizden isim, soy isim, kredi kartı numarası, kredi kartı son kullanma tarihi ve CVV kodu talep edilir. Tüm bu adı çekilen bilgilerin hepsini doldursanız bile CVV kodu olmadan alışveriş yapabilmeniz mümkün olmayacaktır. Bu yüzdende bu kodu gizli tutmanız ve tanımadığınız kimselerin eline geçmesine izin vermemeniz gerekir. Aksi taktirde birileri sizin adınıza kredi kartınızdaki parayı kullanarak internet üzerinden istediği gibi alışverişler yapabilir ve bu sizin için büyük sıkıntılar doğurur. Bundan başka eğer CVV kodu kredi kartınızın üzerinden silinirse normal olarak kartınızı istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz fakat internet ortamında her hangi bir alışveriş yapamazsınız. Böyle durumlarda kredi kartınızın mensup olduğu bankaya giderek durumu yetkililere bildirmeniz gerekir.

CVV2 Kodu Nedir?

CVV2 kodunun ne olduğunu ve CVV kodu ile arasında nasıl bağlantı veya farklılık olduğu bu konuya ilişkin olarak en çok sorulmakta sorulardan biridir diyebiliriz. Bu yüzden CVV2 kodunun ne olduğunu ve CVV kodu ile arasında nasıl bir fark olduğunu kısaca özet olarak sizlere anlatalım. Bazı bankalar müşterilerine sanal kart sunarken sundukları sanal kartın yanı sıra bir kart daha teslim ederler ve bu kartın üzerinde CVV2 kodu bulunur. Böylece internet ortamında alışverişlerinizi daha güvenli bir şekilde yapabiliyorsunuz. CVV2 kodunu CVV kodundan ayıran şey bu kodun dört haneli olması ve bu nedenle de daha zor çözülmesidir. Onunda haricinde iki kodun arasında her hangi bir farklılık olmamaktadır. CVV kodunda olduğu gibi CVV2 kodunun da ileride olası sıkıntılar yaşamamanız adına tanımadığınız kişiler tarafından görülmemesine dikkat etmeniz gerekmektedir.

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.