Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Denizbank Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik, kişinin gelirinin bir kısmını banka veya özel şirketlere yatırarak ileri de kolayca emekli olmasını sağlayan, maddi açıdan rahatlığa kavuşturan bir sistemdir. 2013 yılından itibaren devlet tarafından desteklenen sistem vatandaşlara büyük yararlar sunuyor. Biz de bu yazımızda Denizbank Bireysel Emeklilik konusundan bahsedeceğiz.

Denizbank Bireysel Emeklilik Nedir, Faydaları Nelerdir?

Bireysel emeklilik, bireyin çalışma dönemi boyunca tasarruf sağlamasını, ileri yaşlarda daha rahat ve refah içinde hayatını sürmesini sağlayan yasal emeklilik sistemidir. Yasal derken ne demek istediğimizden kısaca bir söz edelim. Devlet tarafından vergi desteği sağlayan bu sistem vergi düzenini de beraberinde getiriyor. İşverenler tarafından düzenli ödenen vergiler karşısında avantaj sağlanıyor. Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarına ise ödenen katkı payları için %25 devlet katkısı sağlanıyor. Ayrıca Denizbank Bireysel Emeklilik sistemi işverenlere fonlarını seçim hakkı sunuyor. Otomatik katılım ile yenilenen dönem ise oldukça basit.

Denizbank Bireysel Emeklilik’te Otomatik Katılım’a Kimler Başvurabilir?

Eğer 45 yaş altında, kamu veya özel sektörde çalışıyorsanız ya da çalışmaya yeni başladıysanız, işverenleriniz tarafından otomatik olarak bu sisteme bağlanırsınız. İşverenlere büyük kolaylık sağlayacak bu sistem çalışanlara da ileride maddi açıdan destek olacaktır. Kesin olmamakla beraber, eğer işverenseniz ve 100’ün üzerinde çalışanınız varsa bu sisteme katılmanız önerilir. Bu sistem 2017’nin ilk gününde hayata geçirilecektir.

Şimdiye kadar pek çok ülkede başarıyla yürütülen bireysel emeklilik sistemi yakın zamanda ülkemizde başlayacaktır. İstediğiniz emeklilik şirketi seçim hakkı bireye değil işverene veriliyor. Yani işvereniniz hangi emeklilik şirketini seçerse siz de o şirkete bağlı olarak bu sisteme dahil oluyorsunuz.

Denizbank Bireysel Emeklilik sözleşmeniz varsa otomatik katılıma bu sözleşmeniz geçirilmeyecektir. Kişiler bireysel emeklilik sözleşmeleri şartları altında sistemden devam edeceklerdir. Eğer otomatik katılım sistemine geçiş yapmak isterseniz mevcut sözleşmeniz geçersiz sayılacağından, kazandığınız hakları kaybetmemeniz açısından bu sisteme geçiş yapmamanız tavsiye edilir.

Denizbank Bireysel Emeklilik Katkı Payı Ne Kadardır?

Denizbank Bireysel Emeklilik sisteminde de belirlenen katkı payı bulunmaktadır. Bu katkı payı asıl kazancın %3’üne denk gelmektedir. Eğer birey kazancını artırmak isterse katkı payını da isteğe bağlı olarak yükseltebilir. Fakat en düşük katkı payı kazanca oranla %3’dür. Bu orandan daha az bir tutar olamaz. Katkı payı her ay maaşınızdan otomatik olarak kesilecek ve fonunuza aktarılacaktır.

İşverenler çalışanları için herhangi katkı payı ücreti ödemeyeceklerdir ve çalışanlarının bireysel emekliliğe katılmasını isteyen işverenler her ay çalışanlarının maaşının katkı payını bireysel emeklilik şirketine aktarmak zorundadır. Bu aktarım çalışanların maaşının hesaba aktarıldıktan sonraki ilk iş günü olmalıdır. Aksi takdirde herhangi bir maddi kayıptan işveren sorumlu tutulur.

Sisteme girişte bir defa olmak şartıyla, devlet tarafından 1.000 TL kadar ek destek verilecek ve %25 katkı avantajı sağlanacaktır. Giriş ücreti ve yönetim harcamaları sonucunda bireyden ek bir ücret talep edilmeyecektir. Fakat fon işlem ücreti, birikimler üzerinden alınacaktır. Fonlarınız Takasbank bünyesinde saklanacaktır. Ayrıca birikimleriniz Takasbank tarafından günlük olarak denetlenecek ve gözetlenecektir. Güvenlik konusunda Hazine Müsteşarlığı ve Bağımsız Denetim kurumları tarafından da denetlenecek olan bu sistem güven sorununuzu engelleyecektir.

10 sene Denizbank Bireysel Emeklilik sistemine bağlı kalırsanız, 56 yaşını doldurduğunuzda bireysel emekli olabilirsiniz.

Denizbank Bireysel Emeklilik sisteminden ayrılmak isterseniz eğer cayma hakkınızı kullanıp sisteme katılımınız olduktan sonra, 2 ay içinde çıkış yapabileceksiniz. Cayma süreniz bittiğinde de istediğiniz zaman diliminde bireysel emeklilik sisteminden ayrılabilirsiniz. Vazgeçme durumunda çalışanlardan alınan katkı payı ve varsa getirileri 10 iş günü içerisinde bireye geri ödenir. Fakat cayma süresi bittiğinde sistemden çıkmak isterseniz eğer ayrılma şartları net olmamakla beraber yeni yasal düzenlenmelere göre kesinleşecektir.

Denizbank Bireysel Emeklilik başvurusu için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.