Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Ev Hanımları Kredi Çekebilir mi?

Evini dekore etmek, kendi işini kurmak ya da diğer ihtiyaçlarını karşılamak için ev hanımları finansal destek arayışlarına bankalardan başlıyor. Peki bankalar çalışmayan ev hanımlarına kredi veriyor mu? Ev hanımlarının kredi kullanması için hangi şartlar gereklidir? Ev hanımları kredi çekebilir mi? Bütün bu sorularınızın cevabını aşağıdaki yazımızda sizler için hazırladık.

Ev hanımlarının kredi çekmesi elbette mümkündür. Ancak bankalar ev hanımlarına kredi vermeden önce belirli şartları ararlar. Bu şartları sağlıyor olmanız durumunda kredinizi ihtiyaç kredisi olarak kullanabilirsiniz. Kredi çekmek için başvurduğunuz banka sizin öncelikli olarak kredi puanınıza bakacaktır. Eğer kredi puanınız yeterli ise kredinizi hemen kullanabilirsiniz. Kredi notu ile ilgili kısa bir bilgi verelim. Eğer herhangi bir finans kurumu ile daha önceden kredi kartı veya kredi kullanma gibi bir ilişiğiniz oldu ise banka tarafından ödemelerinizi düzenli yapıp yapmadığınıza bağlı olarak bir puan verilir. Düzenli ödemeler kredi puanınızı yükseltir. Eğer daha önce herhangi bir banka ile ilişiğiniz olmadı ise kredi notunuz hesaplanamayacak ve banka tarafından bazı ek şartları sağlamanız istenecektir.

Ev hanımı olarak kredi kullanmak istediniz ve kredi puanınız yetersiz oldu veya hiç hesaplanmadı. O zaman banka sizden ek koşulları sağlamanızı isteyecektir. Bu durumda kredi kullanabilmeniz için eşinizin size kefil olmasını isteyebilirsiniz. Eğer eşinizin düzenli bir geliri var ve bunu bankaya belgeleyebilirse banka eşinizin kefil olması durumunda size ihtiyaç kredisi verebilir. Eşinizin size kefil olması haricinde eğer varsa kira gelirinizi belgeler ve böylece kredi kullanabilirsiniz. Eğer bankada açılmış bir mevduat hesabınız varsa bu hesaba düzenli para girişi oluyorsa banka bunu değerlendirmeye alacaktır. Bu sizin kredinizin onaylanmasını sağlayabilir.

Bunun haricinde ev hanımı olarak bir bankadan kredi kullanmak için varsa gayrimenkul ve taşınmaz tapusu ile o mala ipotek koydurarak kredi kullanabilirsiniz. Banka alacağına karşılık sizin arsa, ev gibi mal varlığınıza ipotek koyar ve kredinizi size verir ödemelerinizi bitirdiğinizde banka ipoteği kaldırır.

Eğer ipotek verecek herhangi bir malınız yoksa anne veya babanızın emekli aylığını alıyorsanız bu bir gelir olarak görülür ve kredi verilirken işinizi kolaylaştırabilir.

Belirli şartları sağladınız ve bankaya kredi başvurusunda bulundunuz. Banka şartlarınıza ve ödeme gücünüze bağlı olarak size belirli bir miktar kredi verecektir. Kendinizi bir ev hanımı olarak değil çalışmayan bir birey statüsünde değerlendirmelisiniz. Böyle bir durumda bankadan çok yüksek miktarlarda kredi kullanamazsınız. Çalışmayan bir birey olarak bankalar size maksimum 40,000 TL’ye kadar kredi verir. Elbette sizin bankaya sunduğunuz gayrimenkule bağlı olarak bu miktar artabilir ancak çok yüksek olmayacaktır. Vade süresi ise bankadan bankaya değişiklik göstermektedir ancak maksimum 48 ay vade sunulmaktadır.

Özetle ev hanımı olarak bir bankadan kredi çekebilmeniz için şunlar gereklidir:

  • Kredi puanınız yeterli veya yüksek olmalıdır.
  • Kredi puanınızın olmaması veya düşük olması durumunda banka tarafından sizden istenen koşulları sağlamanız gerekmektedir. Kefil, herhangi bir geliriniz olduğuna dair belge, ipotek verebileceğiniz gayrimenkulün tapusu veya anne yada babanızın emekli maaşını alıyorsanız bunu gösteren bir belge ile bankalara başvurmalısınız.

Bir bankanın size kredi vermesini kolaylaştırmak istiyorsanız o bankada bir hesabınız olmalı, eğer bir hesabınız varsa ve az çok para girişi oluyorsa banka müşterisi olarak kredi kullanma olasılığınız artar. Günümüzde özellikle bankaların internet şubeleri çok gelişmiştir. Herhangi bir kredi için bankanın internet şubesi üzerinden size uygun krediye istediğiniz ödeme koşulları ile başvurup anında kredi alıp alamayacağınızı öğrenebilirsiniz ancak bizim size önerimiz bizzat bankaya giderek bu başvuruyu yapmanız. Böylece kredi alma ihtimalinizi arttırabilirsiniz.

Bankaya gitmeden önce kredi notunuz ile ilgili bilgi almayı unutmayınız.

Eğer kredinizi iş kurmak için kullanmak istiyorsanız bankalardan ziyade devlet destekli kredilere başvurmanız sizler için daha iyi olacaktır. KOSGEB ve benzeri kuruluşlarla kredi ve geri ödemesiz hibe desteği sunulmaktadır. Devlet tarafından sağlanan girişimcilik eğitimine katıldıysanız ve bir iş planınız varsa hibe veya kredinizi KOSGEB üzerinden devletten kullanabilirsiniz. Böylece daha uygun ödeme koşulları ile daha yüksek miktarlarda kredi kullanabilirsiniz.

Kredi notu ile ilgili ayrıntılı bilgi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.