Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Evlilik Kredisi

Evlilik süreçlerinin masraflı bir süreç olduğunu hepimiz bilmekteyiz. Bu dönemde harcanan paranın hesabı çok yapılamamakta ve belli bir zamandan sonra desteğe ihtiyaç duyulmaktadır. Evlilik aşamasındaki bireyler sürecin içerisine girdikten sonra nakit paraya olan ihtiyaçlarının iyice farkına varmaktadır. Bu farkındalıktan sonra ihtiyacı olan bireyler bankaların verdiği evlilik kredilerine başvurmakta aradığı desteği bulmak istemektedir. Bu yazımızda sizlere evlilik kredisi nedir?, evlilik kredisi için hangi şartlar aranmaktadır?, evlilik kredisi veren bankalar ve şartları hakkında bilgi vereceğiz.

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlilik kredisi, evlenme aşamasında olan 18-26 yaş arasında olan bireylere bankalar tarafından verilen bir kredi çeşididir. Maddi açıdan zorlanan kişilere evlilik kredisi veren bankalar, uygun faiz oranları ile desteklerini esirgememektedir. Günümüzde devlet, nüfus arttırma politikasına yönelmiş ve doğal olarak evlilikleri destekleme yoluna gitmektedir. Bu destek sürecinde devlet tarafından tabii olarak  evlilik kredisi imkanları sunulmaktadır. Devlet destekli evlilik kredileri olduğu gibi bir de bankaların özel hazırladığı paketleri de bulunmaktadır. Evlilik kredisi her başvurana verilmemekte, bazı şartlara sahip olmak gerekmektedir.

Evlilik Kredisi Şartları

 • Evlenecek olan bireylerin 18-24 yaş arasında, üniversite mezunu iseler 26 yaşına kadar çıkabilmektedir.
 • Evlenecek bireylerin her ikisinin de Türk Ceza Kanunu’nda yer alan ağır suçlardan Adli Sicil Raporu’nda bulunmaması gerekmektedir.
 • Çiftin kurulan komisyon karşısında durumlarının yetersiz olduğunu, nakite olan ihtiyaçlarını göstermeli ve ikna etmelidirler.
 • Evlilik sürecinde olan her iki bireyin de ilk evliliklerinin olması gerekmektedir.

Yukarıda belirttiğimiz şartlara sahip olan bireylere devlet destekli evlilik kredisi verilmektedir. Faizsiz olarak 1-2 yıl geri ödemeksizin 10.000 TL kredi desteği alınabilir, toplamda 24-48 ay arası değişen vade imkanlarıyla sahip olabilirsiniz. Ayrıca evliliklerinin ilk yılında çocuk sahibi olan çiftlere geri ödemeyi bir yıl erteleme imkanı sunulmaktadır. Aynı şartlara sahip ve her bankanın kendine göre belirlediği durumlara uygun bireylere de bankalar tarafından uygun faizli evlilik kredileri verilmektedir.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Günümüzde birçok banka evlilik kredisi vermektedir. Bu bankalar; Ziraat, Yapı Kredi, Finansbank, Albaraka Türk, Türkiye Finanas, Odeabank, ING Bank, Kuveyt Türk, Akbank, Vakıfbank, Garanti, İş Bankası şeklindedir. Bu bankaların birazı devlet destekli kredi verdiği gibi bazıları ise özel hazırladığı paketlerle kredi vermektedir. Her banka kendi içinde belirlediği şekillerde başvuru alıp, belirlediği oranlarda nakit vererek faiz uygulamaktadır.

1. Ziraat Bankası

Ziraat Bankası, evlilik sürecine giren çiftlerin ihtiyaçlarını gidermede yardımcı olacak kredi seçeneği ile hizmet vermektedir. 48 aya kadar varan farklı vade seçenekleri ile Ziraat Bankası, evlilik sürecinizi en güzel şekilde gerçeğe dönüştürmek için çalışmaktadır. Ziraat Bankası evlilik kredisine başvurmak için birçok seçenek vardır. Bunlar; şubeden, internet sitesi/şubesi, ziraat mobil, çağrı merkezi şeklindedir. Başvuru için gerekli belgeler ise;

 • Başvuru formu,
 • Nüfus cüzdanı, sürücü belgesi veya pasaport fotokopisi,
 • Kişinin gelir belgesi,
 • Şubeden istenebilecek diğer belgelerdir.

2. Yapı Kredi

Devlet destekli olan karşılıksız kredinin yanında evlilik kredisi desteği veren bankalardan biri olan Yapı Kredi, evlenecek çiftlerin düğün masraflarına olan desteğini esirgememektedir. Bu banka üzerinden başvurularınızı şubelerden, SMS, çağrı merkezi ve internet şubesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunuz için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Gelir belgesi,
 • Elektrik, su, doğalgaz, telefon faturalarından biri veya ikametgah belgesidir.

Yapı Kredi Evlilik Kredisi için TIKLAYINIZ!

3. Finansbank

Finansbank’ın birçok ihtiyaç kredisinden bir diğeri de evlilik kredisidir. Birçok avantajları ile hizmet veren Finansbank bu mutlu sürecinize destek olmaktadır. En çok 48 aya varan vadede ve %1.50 faiz oranları ile dikkatleri kendine çekerek en çok tercih edilen bankalardan biri olmaktadır. Finansbank, evlilik kredisi başvurusu için şubelere gidebilirsiniz. Ayrıca müşteri hizmetleri ve internet şubesinden bilgi alarak hazırlıklı bir şekilde şubeye gidip hemen başvurunuzu yapabilirsiniz.

4. Odeabank

Odeabank dikkat çeken isimlerden biri olarak evlilik kredisi hizmeti sunmaktadır. Hayallerini gerçekleştirmek isteyen çiftlere kredi desteği ile yanlarında olan Odeabank, %1.40’tan başlayan faiz oranları, 48 aya varan vade seçenekleriyle bu hizmeti sunmaktadır. Bu kredi hizmetinden faydalanmak için size en yakın Odeabank şubesine giderek başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

5. ING Bank

Masraflı bir süreç olan evlilik aşamasında sizlere destek olarak yükünüzü hafifleten ING Bank 3 ay ertelemeli evlilik kredisiyle yüzünüzü güldürmektedir. Yine aynı şekilde 48 ay vade seçeneği ile hizmet vererek dikkatleri üzerine çekmektedir. Evlilik kredisi başvurusu için size en yakın ING Bank şubesine giderek gerçekleştirebilirsiniz.

6. Vakıfbank

Evlilik sürecinizde 48 aya varan vade seçenekleri ile aylık ve üç aylık vade seçenekleri ile sizlere destek olarak nakit ihtiyacınıza yardımcı olan Vakıfbank, %1.75 oranında faiz seçeneği ile çalışmaktadır. Vakıfbank evlilik kredisi başvuru için istenen belgeler şu şekildedir;

 • Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi,
 • Gelir durumu gösteren belge,
 • Bankanın isteyebileceği ek belgelerdir.

Yukarıda bahsettiğimiz bankalar en çok tercih edilenler arasından seçilerek kısa bilgilendirme yapılmıştır. Anlatılan tüm bankaların resmi sayfalarına girerek detaylı bilgilendirmesini de inceleyebilirsiniz. Ayrıca açıklaması yapılmayan tüm bankaların da resmi web sitesine girerek ve/veya çağrı merkezlerini arayarak gerekli bilgiyi alabilir, kafanızdaki soruları cevaplayabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.