Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Fibabanka Tarım Kredisi

Tarım kredilerinde genellikle, geçimini tarımsal ürünlerin faaliyetlerinden elde etmiş olduğu gelirleri, kazançları ile karşılamakta olan insanlar ve çiftçiler ile tüzel olan  kişiliğe sahip tarımsal işletmecilere  yönelik kredilerdir. Kredilerin ödeme süresi uzunluğu genellikle yılda bir kez ödeme yapılması olup tarımsal faaliyet içerikli konular olarak ürününün hasat tarihine göre belirleniyor. Tarım kredisi sunan bankalardan birisi de Fibabanka’sıdır. Biz de bu yazımızda Fibabanka Tarım Kredisinden bahsedeceğiz.

Tarımcılığı ve Kırsal Kalkınmaları da desteklemek için kurulan kurumlar taraflarından yürütülmek üzere olan hibe programları kapsamında hibe almak için  hak kazanmış çiftçilerimize ve yatırımcılarımıza yönelik olan en uygun şartlarda sunulan Kredi Niyet Mektubupları ve Önfinansman kredileri Fibabanka’da mevcut bulunuyor. Fibabanka tarım kredileri genellikle 3 temel  başlıklar altında toplanmışlardır. Fibabanka tarım kredisi şu şekildeki kredilerdir: Tarımsal yatırım kredileridir, tarımsal işletme kredileri ve diğer işlemleri kapsayan kredilerdir.

Ayrıca Tarımsal yatırım amaçlı kredileri şu şekilde de açabilmekteyiz: Traktör kredileri, tarla için kullanılacak veya arazi alım satım için kullanılacak krediler, makine veya tarımcılık ekipmanı için kullanılacak krediler, seracılık kredileri, organik meyvecilik kredileri, tarımsal işletme sahiplendirme ve edindirme kredileri, projeli ve bir göstergesi bulunan yatırım tarzındaki kredileri, hibesi desteklenmiş olan Fibabanka tarım kredileri olarak örneklendirilmiştir.

Fibabanka Tarım Kredisi Çeşitleri

Seracılık Kredisi

Seracılıkla uğraşan insan, çiftçiler veya seracılık işletme sahiplerinin kendi seraları için yapmak istedikleri  masrafların parasal desteğinin de sağlanması amacı ile verilmiş olan Fibabanka tarım kredisidir.

Organik Meyvecilik Kredisi

Meyvecilikle uğraşan kişiler veya kurum sahipleri için yapmak istedikleri masrafları karşılamak amacı ile verilmiş olan Fibabanka tarım kredisidir.

Tarımsal İşletme sahiplendirme ve Edindirme Kredileri

Çiftçilerimizin veya kurum sahiplerimizin tarım faaliyetleri için gerekli olan ve  bir işletme sahibi olmaları  üzerine verilmiş olan Fibabanka tarım kredisidir.

Bu kredilerin ödeme şartları ve kredi limitlerinin sınırları ile ilgili bilgi edinmek  için herhangi bir Fibabanka şubesine giderek de detaylı bilgilere ulaşabilir ve  alabilirsiniz.

İşletme Kredileri Nelerdir?

Çiftçilerimizin ve tarımsal şube kurumlarımızın bir üretime dönemlerinin süresince ekme, dikime, gübrelemeler, ilaçlamalar, sulamalar, hasadı toplama ve benzeri giderleri için de  ihtiyaç duymuş olduğu  akar yakıt, tohumu, gübresi, ilaçları, fidesi ve benzeri tarım salcılık girdileri alımlarına yönelik sunulmuş olan kredi tarzlarıdır. Kredinin son ödeme süresi maksimum 1 yıl sürelidir.

 • İşletme kredilerini örneklendirecek olursak :
 • Tarımsal rotatif amaçlı kredilerdir.
 • Spot Tarım için kullanılacak  kredilerdir.
 • .Makbuz Senedi Karşılığı verilen kredilerdir.
 • Ticari hesap ile verilen tarımsal amaçlı kullanılacak  kredilerdir.

Yatırım Kredileri Nelerdir?

Çiftçilerimizin ve tarımla uğraşan kurumlarımızın, tarımsal üretime kalitesini fazlalaştırma, yenileme veya yeni şirket açmaya yönelik parasal yatırımları için de kullandırılmış olan, son ödeme tarihi 1 seneden uzun olan kredilerdir. En fazla tercih edilmiş krediler arasında  yer almış bulunuyor. Geri yapılacak olan ödemeleri ürün toplama dönemlerinizce uygun bir biçimde ayarlanır.

 • İşletme kredilerine örnekler verecek olursak:
 • Traktör alma amaçlı verilen kredilerdir.
 • Tarlalar ve arazileri alım, satım için verilen kredileridir.
 • Makine ve elemanlar için verilen kredilerdir.
 • Seracılık ve toprak arsası için verilen kredilerdir.
 • Organik Meyvecilik için verilen kredilerdir.
 • Tarımcılık ve Şube kurumu sahiplendirme için verilen kredileridir.
 • Proje destekli ve görsel sunumlu yatırım için verilen kredi tarzlarıdır.
 • Hibe Destekli olan  Kredi tutumları olmak üzere sıralanabilir.

Diğer Krediler

Çiftçilik ve arazi ile uğraş halinde olan insanların tarımcılık işleyişleri dışarısında ve de oluşan masraflarına yardım etmek amacıyla düzenlenmiş çiftçilerimize ve arazi ile uğraşanlara özel olarak verilen kredi biçimleridir. Bunlar ise  arsa ve taşıtların kredilerinden oluşmaktadırlar. Arsa alım satımların da ve taşıtların  alımlarında parasal yönden yardımın sağlanması  amacı ile verilmektedir. Kredilerin de bulunan detayları ise Fibabanka şubelerinden bizzat olarak kişilere özel yapılan krediler olmuş olduğu için de müşterilerin temsilcileri taraflarında bilgilendirilmesi yapılıyor.

Bu kredileri de şöyle bir tanıyalım:

 • Taşıt ve araçlar için verilen kredilerdir.
 • Konut ve arsa sahiplenmesi için verilen kredilerdir.
Tarımın Bitkisel Ürün Sigortaları

Tarımcılık Sigortalarında, 5363 sayılı kanuna göre uyulmak zorunda olunan Tarımcılık Sigortaları Kanunu çerçevesinde kurulmak üzere olan Tarımcılık Sigortaları geneli taraflarından devletin desteği ile birleşmiş olarak yapılmaktadır. çünkü devlet desteksiz ihtiyaçların tümü karşılanmamaktadır. Böylelikle zaten hem kurum hem de vatandaş kazancını sağlamış oluyor.

Bitkisel tohum ve ürünlerin sigortalarıyla tüm bitkisel ürünlerinizi; doğal afetlere karşı yani; dolu, fırtınalar, hortum çıkması, yangınlar, heyelan düşmesi, depremler, sel basması ve su baskınları oluşumuna  yönelik kendinizi güvence ve koruma altına alabilmektesiniz. Ayrıca da meyve, sebze gibi ürünlerinizi de don hava koşulları riskine kaşıt olarak sigortalayabilirsiniz.

% 50’si Devletin Destekleri ile Poliçesinde de yazılmış olan primlerin %50’si yine devletin kasasından temin edilerek karşılanmaktadır.

Don hava koşullarının teminatları karşılamak içinde  primlerin  %66’sı aynı şekilde yine devlet kasasından alınmaktadır.

Fibabankası’ndan kredi almak için gereken tüm işlemlerin neler olduğunu öğrenmek için sizlerin en yakın merkezi şubelere gitmenizi öneririm böylelikle işleminiz daha hızlı gerçekleşecektir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.