Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir?

Günümüzde her şeye kolayca erişebiliyoruz. Öyle ki geliştirilen sistemler sayesinde elimize birçok fırsat geçmektedir. Bu fırsatların en çok edinebildiğimiz alanlardan biri bankacılık sektörüdür. İnsanlar kendi paralarını korumak, işletmek veya mali açıdan değerlendirmek için yıllardır bankalar ile iş birliği içinde olmuşlardır. Bankalar da müşterilerinin taleplerini yerine getirmeyi hedefleyerek çalışmışlardır. Bankalarda tüm mali işlerimizi yürütebilir aynı zamanda da mali konularda danışmanlık alabiliriz. Bankaların müşterilerine sağladığı birçok fırsat bulunmaktadır. Bu fırsatlardan en önemli olanı da kredilerdir. Bankaların verdiği krediler kişilerin yatırım yapmak istedikleri konularda yıllarca beklemelerini engeller. Düşünün ki; biraz sermayeniz var ve bir iş kurmak, bir araba veya ev satın almak istiyorsunuz yahut eğitiminiz için paraya ihtiyacınız var. Bu tür veya benzeri durumlarda eskiden yıllarca para biriktirmek için beklemeniz gerekirdi. Artık bankaların her alanda verdikleri krediler ile hayallerinizi gerçekleştirmek veya istediklerinize erişmek için beklemenize gerek yok. Ülkemizde bulunan bütün bankalardan kredi talebinde bulunabilirsiniz. Eğer kredi talebiniz olumlu sonuçlanırsa bu durumda dilediğinizi satın almak veya gerçekleştirmek konusunda yeterli maddiyata sahip olacaksınız.

Bankalardan birçok farklı alanda kredi talebinde bulunabilirsiniz. Zaten bankacılık sisteminde de birçok farklı alanda kredi kampanyaları yapılmaktadır. Bu alanların başında konut, araç ve ihtiyaç kredileri gelir. Her alana göre farklı faiz ve vade seçenekleri sunarak müşterilerinin talebini karşılamak için hizmet verilir. Bankalardan kredi alabilmek için bazı şartlar bulunmaktadır. Bankalar bu şartları göz önünde bulundurarak müşterilerinin kredi taleplerini incelemektedir. Fakat bu şartların haricinde bir de kişilerin kredi notunu da göz önünde bulundurarak son kararı vermektedir. Şimdi sizlere önce kredi notu ve Findeks’ten ve ardından “Findeks Kredi Notu Renkleri Ne Anlama Gelir?” konusundan bahsedeceğiz.

Kredi Notu Nedir?

Kişilerin bankalardan bulunan hesapları, kredi kartı veya kullanılan kredilerin bilgileri bir veri havuzunda kayıt altına alınmaktadır. Bu veri havuzunda toplanan bilgiler doğrultusunda kişilerim mali geçmişleri hakkında araştırmalar yapılır. Örneğin bir bankaya kredi başvurusunda bulundunuz ve bu sırada başvuruda bulunduğunuz ya da bir başka bankada hesabınız ve/veya kredi kartınız bulunuyor. Bu durumda kredi başvurusu yaptığınız banka tarafından diğer bankadaki hesap hareketleriniz, kredi kartının taksitlerini düzenli ödeyip ödemediğiniz araştırılır. Bu konuda bilgi alınır. Kredi notu terimi de bu noktada ortaya çıkar. Kişilerin bankalardaki taksitlerini ödeme düzeni, daha önce alınan krediler, kredi kartı ve hesap kullanım durumu, para giriş çıkışı gibi birçok konuda puanlamalar yapılır. Bu puanlamalar yapılarak kişinin kredi notu ortaya çıkar. Bu kredi notu ile ilgili düzenlemeler ise Findeks tarafından kayıt altına alınır. Bankalar Findeks aracılığıyla kişilerin kredi notunu öğrenir ve kredi verilip verilmeyeceği konusunda buna göre karar verir.

Findeks Nedir?

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. veri merkezidir. Kişiler ilgili tüm finansal bilgilerin bulunduğu BDDK ve bağımsız denetim şirketlerince denetlenen bir oluşumdur. Bankalar veya kişiler Findeks bünyesindeki veri tabanından kredi almak isteyen müşterilerin finansal durumunu sorgulayabilir. Findeks kredi notu ile ilgili bilgi verilmesi dışında ; finansal hayatın düzenlemesi konusunda danışmanlık da sağlamaktadır.

Findeks Kredi Notu Aralık ve Renkleri Ne Anlama Gelir?

Findeks kredi notları bir aralık dahilinde gruplara ayrılmıştır. Bu ayırmanın amacı kişilerin kredi notlarını en doğru şekilde yorumlamaktır. Buna göre Findeks bünyesinde verilen kredi notları 0 ile 1900 aralığındadır. Findeks bünyesinde belirlenen kredi aralıkları ayrıca renklendirilir. Aşağıdaki resimde sizlere hem kredi notu renkleri hem de aralıklarını gösterdik.

 

Kırmızı: 0 – 699 arası yani  çok riskli grubu ifade eder. Bu renkte kredi notu bulunan kişiler için kredi alma ihtimali oldukça düşüktür. Kara listede bulunan kişiler bu renge sahiptir. Kara listede bulunan kişiler 5 yıl boyunca kredi çekemezler.

Turuncu: 700 – 1099 arası yani orta riskli grubu ifade eder. Bu grupta yer alan kişiler kredi talep edebilirler. Fakat pek kolay kredi alamazlar. Kredi alabilmek için muhakkak bir gayrimenkul ipotek altına alınmalıdır. Bir başka yol ise kredi için bir peşinat vermektir. Tüm bunlar da yok ise geliri veya kredi notu yüksek bir kefil ile kredi başvurusu yapılmalıdır.

Sarı: 1100 – 1499 arası yani az riskli grubu ifade eder. Bu grupta yer alan kişiler kredi başvurusu yapabilir. Eğer düzenli gelire sahipseniz ve kredi taksitlerini ödemede bir sorun yaşamayacaksanız bu durumda kredi alabilirsiniz. Tabi bunu kanıtlamak için en az 6 aydır bir yerde düzenli olarak çalıştığınızı belgeleyen bir evrak ile başvurmanız önem taşır.

Açık Yeşil: 1500 – 1699 arası yani yüksek grubu ifade eder. Bu gruptaki kişiler geliri yüksek olan ve taksitlerini düzenli ödeyen kişileri ifade etmektedir. Bu yüzden bankalar için biçilmiş kaftandır. Bu grupta yer alan ve kredi almak isteye kişilere özel kampanyalar yapılır.

Koyu Yeşil: 1700 – 1900 arası yani çok iyi grubu ifade eder. Bu grupta yer alan kişilerin kredileri hemen hemen hiç reddedilmez.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.