Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Findeks Kredi Risk Raporu Sorgulama

Findeks risk raporu, son 5 yıldaki kredili hesaplarınızın kontrolü ve borç durumunuzu kapsamaktadır. Kredili hesap; taşıt kredisi, konut kredisi, ihtiyaç kredisi, kredi kartı veya kredili mevduat hesaplarınızı kapsamaktadır. Tüm bu bilgiler finans şirketleri tarafından kayıt altında tutulup, düzenli olarak ”Türkiye Bankalar Birliği”(TBB) tarafınca iletilmektedir. ”Kredi Kayıt Bürosu”(KKB) tarafından ise, kontrol edilip rapor edilmektedir. Ayrıca Findeks, KKB’nin markasıdır. 

2013 yılının sonundan bu yana ise, KKB tarafından faturalar da kredili hesap gibi kayıt altında tutulmaktadır. Yani faturasını zamanında ödeyen birey ile, faturasını geç ödeyen bireyin skor puanı aynı olmamaktadır. Biz de bu yazımızda Findeks Kredi Risk raporu sorgulama konusunu işleyeceğiz.

KKB (Kredi Kayıt Bürosu)

Findeks Kredi Risk Raporu sorgulama konusundan önce diğer konulara bakalım. Kısaltması KKB olan Kredi Kayıt Bürosu olan kuruluş 1995 yılında hizmet vermeye başlamış olan dokuz ortaklı özel bir şirkettir. Bankacılık kanuna uygun şekilde hizmet vermektedir. (Akbank, Denizbank, Şekerbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, İş Bankası, Vakıflar Bankası ve Yapı Kredi Bankası)

Bu firma; en az beş banka olmak üzere bireysel veya kurumsal olarak, müşterilerine arasındaki her türlü bilgi, belge ve kredili hesap bilgilerini paylaşmaktadır.

Şirket 1999 yılında isim değişikliğine giderek kısaltması KRS olan Kredi Referans Sistemi yapmıştır. Bu dönemlerde firma; çeşitli teknolojik yöntemleri kullanmaya başlayarak, müşterilerinin risk faktörlerini büyütmeye veya küçültmeye yönelik çalışmalar yapmıştır.

Şuanda da adı hala KKB olan Kredi Kayıt Bürosu’nun ise 113 üyesi bulunmaktadır. Bankalar, finans kurumları, tüketici finansman şirketleri ile çalışmaktadır. Bu kapsamda tüm firmalar üye olabilme hakkına sahiptir.

Findeks Risk Raporunu Oluşturan Etmenler

Findeks Kredi Risk Raporu Sorgulama kısmı kapsamında bu raporun içeriğine de bakalım. Risk raporu içeriği 9 etmenden oluşur. Bunlar;

  1. Kredi notu
  2. Türkiye’nin ortalama kredi notunun ortalamasına göre sizin durumunuz
  3. Not durumunuz
  4. Kredili hesaplarınıza göre ürün dağılımınız
  5. Toplam kredi limitleriniz ve borç durumunuz
  6. Hesabınızın durum detayları
  7. Ürün bilgileriniz (açık)
  8. Ürün bilgileriniz (kapalı)
  9. Önceki ödeme performanslarınız

KREDİ NOTU: Sizin geçmişte bulunan kredili hesaplarınızın, ödeme performansınızı içermektedir. Düzenli ödemeleriniz veya kredili hesap geçmişiniz bulunduğu takdirde yüksek bir puana sahip olabilirsiniz. Aksi bir durum ödeme performansınız düşük ya da kredili bir geçmişiniz yoksa, puanınız da buna bağlı olarak düşük olacaktır.

TÜRKİYE’NİN ORTALAMA KREDİ NOTUNA GÖRE SİZİN DURUMUNUZ: Bu basamakta, Türkiye’de iyi veya kötü kredili geçmişi olan herkesin oluşturduğu tablodur. Bu tabloya göre, sizin hangi basamakta olduğunuz da risk raporunu oluşturmaktadır.

NOT DURUMUNUZ: Bu basamakta, sizin kredili hesaplarımızı şematik biçimde gösterilmesidir. Ödeme performansınızı kapsamakta ve kredi notunuzun tabloda ki iniş çıkışlarınızı göstermektedir.

KREDİ HESAPLARINIZA GÖRE ÜRÜN DAĞILIMINIZ: Bu basamakta da grafikle gösterim mevcuttur. Grafiğin içeriği, kredili mevcut hesaplarınızın oranları ve çeşitliliğini içermektedir.

TOPLAM KREDİ LİMİTLERİNİZ VE BORÇ DURUMUNUZ: Mevcut borcunuz varsa ödeme performansınız, varsa kredi kartı veya kredi mevduat hesaplarınızın limitlerinin ne kadar olduğunun incelendiği kısımdır. Ayrıca mevcut kredili hesaplarınızın kaç tane olduğu da önem taşımaktadır.

HESABINIZIN DURUM DETAYLARI: Mevcut hesap veya hesaplarınızın ne kadar ve nasıl olduğunun incelendiği bölümdür. Risk raporunda, şematik olarak yer almaktadır.

ÜRÜN BİLGİLERİNİZ (AÇIK): Açık olarak kastedilen, eğer mevcut kredili hesap bulunmaktaysa bunun istatik olarak incelendiği bölümdür.

ÜRÜN BİLGİLERİNİZ (KAPALI): Bu bölümde de açık ürün bilgilerinizin aksine, geçmiş dönemde bulunan kredili hesaplarınızın istatiksel incelenmesidir.

ÖNCEKİ ÖDEME PERFORMANSLARINIZ: Bu bölümde geçmişte bulunan kredili hesaplarınıza dair düzenli ya da düzensiz ödemelerinizi kapsamaktadır. Bu kısımda önceden ödenmemiş borçlarınızı, yasal işlem uygulanmış kredili hesaplarınızı takip edebilirsiniz.

Risk Raporunun Sağladığı Faydalar 

Findeks Kredi Risk Raporu sorgulama kapsamına risk raporunun faydaları da girmektedir. Risk raporu da, kredi notunda olduğu gibi bireysel ve kurumsal olarak ikiye ayrılır. Bireysel olarak faydası örnekle açıklamak gerekirse; elinizde ki evinizi ya da taşıtınızı satarken alıcınızın risk raporunu isteyerek olası kötü durumlara karşı önleminizi alabilirsiniz.

Kurumsal olarak ise; ortak bir iş yaparken ya da kefil olacağınız kişi veya kişiler içinde risk raporu istediğiniz takdir de olası kötü durumlar için önceden önlem alabilirsiniz.

Risk raporunuzu, finans şirketinizden belli bir ücret karşılığında isteyebileceğiniz gibi Findeks sanal ortamda bu imkanı size sunmaktadır. Tabi ki bunun da bir miktar ödemeleri mevcuttur. Findeks Kredi Risk Raporu sorgulama açısından bu önemlidir.

Sahte Risk Raporunu Anlama Yöntemi

Findeks Kredi Risk Raporu sorgulama gibi anlama yöntemleri de vardır. Risk raporunun sahtesi yasal suçtur. Bunu hazırlayan kişiler veya kuruluşlar, belirtilen zamanda düzeltme yapmadıkları takdirde, parasal cezasını ödemekle yükümlüdür.

Peki bu durumu nasıl anlayabiliriz? Raporu elinize aldığınız da sahte olduğunu belirten özellikler bulunmamaktadır. Fakat raporunuzun sahte olduğundan şüpheleniyorsanız, KKB’nin sitesinden bilgileri kontrol edebilirsiniz ya da Findeks, KKB’nin markasıdır. Findeks’in sitesinden risk raporunuzla ilgili bilgilere size sunulan paketlerden birini alarak ulaşabilirsiniz.

RİSK raporu örneği için TIKLAYINIZ!

Findeks Bireysel Risk Raporu ödeme paketleri için TIKLAYINIZ!

Findeks Kurumsal Risk Raporu Ödeme Paketleri için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.