Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Findeks Kredi Skoru Sorgulama

Kredi skoru ya da kredi notu, finansal işlemleriniz de özellikle kredi çekmeniz de size yardımcı olan puanınızdır. Kredi skorunu oluşturan etmenler 6 tanedir. Kısmen kredi skorunuz sizin referansınız olarak değerlendirilebilir. Biz de bu yazımızda Findeks kredi skoru sorgulama konusunu işleyeceğiz.

Krediniz notunuz 5 risk grubunda incelenir.

 1. Çok riskli (0-799): Bu grup ödeme performansınızın çok düşük olduğunu, borçlu bir kredi hesabınız olduğunu göstermektedir.
 2. Orta riskli (800-1299): Bu grupta da ödeme performansınızın düşük olduğunu gösterir.
 3. Az riskli (1300-1499): Bu durumda da kredi geçmişiniz olmadığını, ödeme performansınızın düzensiz olduğunu göstermektedir.
 4. İyi (1500-1799): Bu kategoride kredili bir geçmişinizin olduğunu ya da yeni hesaplarınız olduğunu, düzenli ödeme performansınız olduğunu gösterir.
 5. Çok iyi (1800-1900): Son kategorimizde ise kredili bir geçmişinizin temiz ve ödeme performansınızın gayet iyi olduğunuzu gösterir.

Kredi Skorunuzu Oluşturan Etmenler

Findeks kredi skoru sorgulamada kredi skorunu oluşturan etmenler de önemlidir. Tabi ki kredi notunuz oluşurken de bazı hususlar dikkate alınmaktadır. Bu etmenler şöyledir:

 1. Kredili hesaplarınızı ödeme alışkanlığınız (%30)
 2. Bulunan hesabınız\hesaplarınız ve borç gündeminiz (%25)
 3. Ödeme performansınızı belirleyemeyen yakın zamandaki kredili hesaplarınız (%20)
 4. Ne sıklıkta kredi kullandığınız (%15)
 5. Kredi limit kullanım durumunuz (%30)
 6. Diğer unsurlar (%10)

Kredili Hesaplarınızı Ödeme Alışkanlığınız: Findeks kredi skoru sorgulama kapsamında bu etmen kredi notunuzun %30’unu oluşturmaktadır. Kredili hesaplarınızın, minimum tutarınızı ödeme planına göre, ödeme performansınızı kapsar.

Bulunan Hesabınız\Hesaplarınız ve Borç Gündeminiz (%25): Elinizde mevcut kredili hesaplarınızın takibi ve mevcut borç gündeminizi kapsamaktadır. Ayrıca ödeme performansınız iyi veya kötü kapanmış hesaplarınızı da kapsamaktadır.

Ödeme Performansınızı Belirleyemeyen Yakın Zamandaki Kredili Hesaplarınız (%20): Bu aşama da elinizde mevcut olan kredili hesaplarınızı kapsar. Böyle durumlarda finans şirketiniz ödeme performansınızı belirleyemeyeceği için bu durum risk taşımaktadır. Findeks kredi skoru sorgulamada önemlidir.

Ne Sıklıkta Kredi Kullandığınız (%15): Kredi kullanım yoğunluğunuz, kredili hesaplarınızın olup olmamasına bağlıdır. Şöyle ki; geçmişte bulunan kredili hesaplarınızın, ödeme performansları düzenli ise hiç kredili hesabı bulunmayan birisine göre kredi notunuz daha yüksek olmasını ilgilendirir.

Kredi Limit Kullanım Durumunuz (%30): Bu aşamada kredili hesaplarınızın maximum kullanım cetveli ile bağlantılıdır. Limitinizin yüksekliği ve ödeme performansınızın düzenliliği, kredi notunuzu olumlu yönde etkileyecektir.

Diğer Unsurlar (%10): Bu durum ise hiç kredili hesap kullanımı olmayan kişilerle alakadır. Şöyle ki; kredili mevduat hesabı bulunmayan müşterinin 2. 4. ve 5. maddeleri hesaplanamayacağından dolayı, diğer unsurlar kategorisinde değerlendirilmeye alınacaktır.

Kredi Skorunun Önemi

Kredi skoru, sizin bir referansınız olarak kabul edilmektedir. Ayrıca özellikle bankaların, kredi değerlendirme de kullandıkları önemli bir rapordur. Tabi ki bankalara yapılan kredi başvurularında, kredi skorunuz önemli bir yere sahip olsa da, ek olarak gelir tablonuz ve demografik özelliklerde dikkate alınmaktadır.

Son zamanlar da ise; GSM operatörleri, emlakçılar, araç kiralama şirketleri, ev sahipleri ve dayanıklı tüketim malları satan çoğu firma da kredi skoruna başvurmaktadır.

Kredi Skorunun Yanlış Hesaplaması 

Findeks kredi skoru sorgulamaya gelelim. Böyle durumlarla nadir karşılaşılsa da olası bir ihtimaldir. Düzenli ödeme yapıyorsanız, kredili hesaplarınızın temiz olduğunu biliyorsanız fakat yine de kredi notunuzun düşük olduğunu düşünebilirsiniz. Böyle durumla karşılaştığınız takdir de Kredi Kayıt Bürosu’nun internet sitesine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Kredi skorunuz 2 gün içinde tekrar hesaplanıp size bildirilecektir. Fakat 2 gün içinde garanti dönüş yapılmaktadır diyemeyiz. Firmanın söylediği gün sayısı 2 gündür ve daha fazlası da olabilmektedir. Kredi notunuz eğer yanlış hesaplanmışsa, bağlı olduğunuz finans şirketi tarafından, en kısa sürede düzeltme yapılabilmektedir.

Kredili Hesap Olmadığı Takdirde Yapılması Gerekenler

Daha önceden KKB kaydınız yoksa, yani hiç kredi kartı veya kredili mevduat hesabınız olmadıysa, kredi skorunuz çok düşük olma ihtimali çok yüksek. Bankalar önceki kart geçmişlerinize bakıp, ödeme performansınıza göre kredi vermeye dikkat ettiklerinde ve sizin de ödeme performansınız bulunmadığından, kredi alırken zorlanma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Kredi Skoru Yükseltmek için Yapılması Gerekenler

Findeks kredi skoru sorgulama böyledir. Kredi skorunuzu basit 7 yöntemle ve biraz da dikkatinizle yükseltebilirsiniz.

Kredili hesaplarınızı kontrol edin: Geçmişte kredili hesabınız varsa ve şuanda mevcut kredili hesaplarınızın, durumlarını ödeme performanslarını kontrol ettirebilirsiniz. Böylece nasıl bir yol izlemeniz gerektiği kolaylaşacaktır.

Hesaplarınız için otomatik ödeme talimatı vermenizde fayda bulunmaktadır: Borcunuzun 5 TL veya 5000 TL olması farketmeksizin, birikmiş veya gecikmiş tüm borçlar kredi skorunuzu hemen düşürmektedir.

Borç oranınızı en aza düşürmelisiniz: Bankaların size vermiş olduğu kartlarınızın, limitini ne kadar kullandığınız önemli bir husustur. Örnekle açıklamak gerekirse 20.000 TL’lik kredi kartınızın, 5.000 TL’sini kullanmak ile 18.000 TL’sini kullanmak arasında büyük bir fark bulunmaktadır. Geçmiş borçlarınızdan başlamak suretiyle, daima borç oranınızı en az seviyede tutmanızda fayda bulunmaktadır.

Kullanmadığınız tüm hesaplarınızı kapatmalısınız: Elinizdeki fazla kredili hesabınız bulunmaktaysa, sıklıkla kullanmadığınız hesabınızın borcunu gözünüzden kaçırma olasılığınız yüksektir. Böyle bir riski göze almaktansa, az kullandığınız hesaplarınızı kapatabilir, kredi skorunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Sık kredi başvurusunda bulunmayın: Kredi skorunun sık sorgulanması durumda da puanınız düşecektir. Kredili hesaplarınızın başvuruları arasında, biraz zaman geçirmeniz büyük oranda fayda sağlayacaktır.

Kefil olurken iyi düşünmelisiniz: Başkalarına kefil olmanız ve borcun ödenmemesi durumunda, kredi skorunuz düşecektir. Kefil olurken bir kez daha düşünmenizde fayda olacaktır.

Kredi geçmişinizi oluşturmalısınız: Şu ana kadar kredili hesap geçmişiniz yoksa bu da sizi olumsuz yönde etkileyecektir. Küçük limitli hesaplarla başlayıp, düzenli ödemeler yaptığınız takdir de skoru puanınız yükselmeye başlayacaktır.

Findeks Kredi Skoru Sorgulama

Findeks, KKB firmasına bağlı bir özel şirkettir. Kredi skoru, risk raporu, çek raporu gibi bazı evrakların internet üstünden kolayca size ulaşmasını sağlamaktadır. Tabi ki bunun da belli bir ücretlendirmesi bulunmaktadır.

Findeks’in internet sitesine giriş yaptığınız takdirde, yönlendirmelere ulaşacaksınız fakat ilk önce siteye üyelik yapmanız gerekmektedir ve bu ücretsizdir.

Findeks kredi skoru için 4 ayrı paket imkanı sunmaktadır. Bu paketler;

 1. Klasik Paket
 2. Gold Takipçi Paketi
 3. Gold Danışman Paketi
 4. Premium Paket

Findeks kurumsal ve bireysel olmak üzere iki müşteri olanağı sunmaktadır. Yukarıda bahsi geçen ücretlendirmeler bireysel olmaktadır.

Kurumsal paket bilgileri için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.