Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik, kişilerin çalışma hayatındaki refahı emeklilik hayatına da taşımaları için devlet katkısıyla desteklenmiş bir yatırım sistemidir.

Garanti Bankası’nın kişilere sunduğu Garanti Bankası Bireysel Emeklilik platformunda hayalini kurduğunuz hayat standartları daha da yükselir. %25 devlet katkısı ile her 100 TL yatırımınız için devlet de size 25 TL katkıda bulunur. Paranız devletin yaptığı katkı ile değerlenir. Sunulan bu destek sizin uzun,yoğun,zorlu bir çalışma hayatınızdan sonra ferah bir emeklilik hayatına yaşamanızı sağlar.

Emekliliğe Hak Kazanmadan Sistemden Ayrılabilir miyiz ?

Emekliliğe hak kazanmadan Garanti Bankası Bireysel Emeklilikten ayrılabilirsiniz. Sistemden istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz, fakat sistemden ayrıldığınızda emekli olmanın avantajlarından feragat etmek durumunda kalırsınız.

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Ürünlerinin Mevcut Sosyal Güvenlik Sisteminden Farkı Var mıdır ?

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik sistemi Sosyal Güvenlik sistemine alternatif olarak seçilen bir tercih değil, aksine onu tamamlamaya yarayan niteliklere sahip bir sistemdir. Yani Bireysel Emeklilik, Sosyal Güvenlik sistemini destekler ve katkı sağlar.

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sistemimize Ne Kadar Ödeme Yaparız ?

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik sisteminin bize sunduğu bir diğer ayrıcalık da ne kadar ödeme yaptığımızla alakalıdır. Kişiler ödeyeceği katkı payını bütçesine, hayalini kurdukları emekli maaşına veya alacağı toplu paraya göre ayarlayabilir. Kişilerin seçmiş olduğu emeklilik planında belirlenen asgari ücretle ödemeye başlanabilir. Dileğinize göre bu bütçeyi arttırabilir hatta ödemeye ara bile verebilirsiniz. Hatta ödeme şeklinizi 1 aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık gibi sürelerle kendiniz belirleyebilir; ödemelerinizi Garanti Bankası kredi kartlarıyla yapmanız durumunda özel avantajlardan faydalanabilirsiniz

Emeklilik Planı Nedir ?

Emeklilik planı, emeklilik sözleşmesinin uygulama biçimini belirleyen teknik esaslardır. Garanti Bankasının emeklilik danışmanları size uygun olan planı bulabilmek için bir form doldurtup, formda verdiğiniz cevaplara göre yatırım profiliniz belirlenir ve bu profile göre emeklilik danışmanları size en uygun emeklilik planını önerirler. Eğer isterseniz size önerilen plandan ayrı olarak başka emeklilik planı da seçme imkanınız var. Seçtiğiniz emeklilik planını, bir sene içinde en fazla 4 defa başka bir emeklilik planı ile değiştirme hakkınız da var.

Bireysel Emeklilik Şirketini Değiştirebilir miyiz ?

Seçmiş olduğunuz emeklilik planı ve emeklilik yatırım fonlarının getirisinden memnun olmazsanız, bireysel emekliliğinizi başlattığınız şirkette iki yılınızı doldurduktan sonra istediğiniz zaman emeklilik şirketinizi değiştirebilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Ödemesine Ara Verirsek Ne Olur ?

Bireysel emeklilik sözleşmesinin sağladığı güvence emeklilik ve birikim güvencesi olarak adlandırılır. Ödemelere ara verilmiş olsa da sistem üzerinde biriken para emeklilikte kullanılması için değer kazanmaya aşamasındadır. Bu dönem içinde vefat durumunda da, ödemelerin devam ettiği dönemdeki gibi, sistemdeki tüm birikimler sözleşmenizde belirtilen kanuni varislerinize ödenmektedir.

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminin Temel Unsurları Nelerdir?

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik sisteminin unsurları Emeklilik Şirketi, Katılımcı, Bireysel Emeklilik Aracısı, Bireysel Emeklilik Sözleşmesi, Emeklilik Yatırım Fonu, Portföy Yöneticisi ve Saklayıcı olarak kategorilere ayrılır. Bu kategoriler kendi içinde farklı tanımlanır. Fakat temelde Emeklilik Şirketi ve Katılımcı bulunur.

Düzenli Emeklilik Fonundan Maaş Alanların Vefat Etmesi Durumunda Neler Olur ?

Bu durum yatırımcının sözleşmesine bağlıdır. Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminden yararlanarak emekli olmuş ve maaşını düzenli bir biçimde alan kişilerin fondaki sözleşmeleri göz önüne alınır. Sözleşmede yer alan;

  • Ölünceye kadar
  • Sadece belli bir süre için (örneğin 15 yıl)
  • Katılımcı öldükten sonra eşine kalacak şekilde

gibi tercihlerden hangisi istenilirse sözleşme ona göre imzalanır. Emekli maaşı alan kişinin ölümü söz konusu olduğunda ise duruma göre değerlendirme yapılır. Bu durum yatırımcının kendi tercihidir.

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sisteminin katılımcılarının hakları ise Hazine Müsteşarlığı tarafından sıkı bir denetimden geçmektedir. Yatırım yapılan şirketin zayıflaması söz konusu olduğunda bu durum en ince ayrıntısına kadar araştırılır ve yatırımcının mağduriyetini engellemek için önlem alınır.

Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Başvurusu

Garanti Bankası’nın sunmuş olduğu Garanti Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi’nden faydalanabilmek için, öncelikle başvuru yapmanız gerekiyor. Bunun için izlemeniz gereken yol, aşağıda vermiş olduğumuz başvuru bağlantısına tıkladıktan sonra, karşınıza gelen ekranda işaretlenen ‘Başvuru Formu’ seçeneğine tıklayın.

Bu butona tıkladıktan sonra, karşınıza doldurmanız için bir form gelecek. Bu form üzerinde belirtilen, TC Kimlik Numarası, Adı ve Soyadı, Cep Telefonu Numarası bilgilerini doldurduktan sonra, hemen altındaki Kişisel Veriler hakkında olan butona tıklamanız gerekiyor. İşlem doğrulama kısmında, yeşil kutunun içerisinde yer alan sayı ve harfleri hemen altındaki boşluğa girdiğiniz durumda, Başvur seçeneğine tıklayarak işleminizi gerçekleştirmiş olacaksınız.

 Garanti Bankası Bireysel Emeklilik başvurusu yapmak için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.