Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Garanti Bankası EFT Saatleri

EFT ve Havale Nedir?

Günümüzde teknolojinin hızla ilerlemesi nedeni ile, şubeye gitmeye gerek kalmadan ödeme ve para transferi işlemlerinizi daha kolay, daha hızlı ve daha güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işlemler EFT (Elektronik Fon Transferi) ve havale yolu ile yapılmaktadır.

  • EFT işlemi elektronik fon transferi adı altında, bireyler ve kurumlar arasında olan para alışverişini, internet üzerinden daha hızlı bir şekilde yapılabilmesi amacıyla bankalar tarafından tasarlanmıştır. İsterseniz EFT işlemini banka şubesine giderek de yapabilirsiniz. Ancak internet üzerinden yapıldığı takdirde hem daha kolay oluyor hem de vaktinize kanaat etmiş oluyorsunuz. İnternet üzerinden bu işlem dört adımdan oluşuyor. Parayı gönderen, banka, alıcı ve alıcının bankası. Bu bilgileri yazdıktan sonra transfer işlemini başlatmış oluyorsunuz. Daha sonra banka tarafından onay süresi başlatılıyor ve gönderdiğiniz para miktarı hesabınızda olan toplam para miktarı ile birlikte kontrol ediliyor. Hesabınızda yeterli kadar para olduğu taktirde işlem onaylanıyor ve anında transfer ettiğiniz para miktarı hesabınızdan siliniyor.
  • Havale işlemi hesaplar arası para transferi olarak bilinir. EFT’den farklı olarak havale işlemi ile bir tek kendi hesaplarınız arasında transfer yapabilirsiniz. Havale işleminin onay süresi EFT’ye göre biraz daha uzundur. İşlemin gerçekleştirilmesi için hesap sahibinin onayı gerekiyor. Onayın bankaya ulaştığı taktirde işlem başlamış olur. Havale tutarı her bankaya göre değişmektedir. Bu nedenle bilgi işlemlerini yapmak, EFT’ye göre daha çok vakit alıyor.

Bu yazımızın konusu, EFT işlemleri için sıkça tercih olunan bankalardan biri olarak bilinen Garanti Bankası’nın EFT saatleri ile ilgilidir.

Garanti Bankası EFT Saatleri Ne Zaman?

Siz de Garanti Bankası EFT ile, para transferi işlemlerinizi şubeye gitmeye gerek kalmadan daha hızlı ve daha kolay bir şekilde yapabilirsiniz. İşlemin onaylanması ve başlatılması yukarıda söylediğimiz gibi gerçekleştirilecektir. Bu işlemleri yapabilmeniz için Garanti Bankası EFT saatlerini bilmeniz gerekiyor. Garanti Bankası EFT saatleri, hafta içi her gün saat 09.00’dan akşam 17.15′ kadardır. Genel olarak bu işlemlerin yapılma süreci beş-on dakika arası olmaktadır. Günlük işlem limiti ise 50.000 TL’ye kadardır.

İşlemlerinizi Garanti Bankası EFT saatlerinin dışında yapacak olursanız, yapacağınız transferler bankanızın ilk mesai gününde gönderdiğiniz hesaba aktarılacaktır. Eğer bu kadar uzun süre beklemek istemiyorsanız, işlemlerinizi Garanti Bankası EFT saatlerinde yapmanız gerekiyor. Hafta sonunda, bayramlarda, resmi tatillerde ve başka özel günlerde Garanti Bankası EFT saatleri işlemleri geçerli olmamaktadır.

EFT işlemi yaptığınız zaman dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri de, gereken bilgileri girdiğiniz zaman hata yapmamış olmanızdır. Transfer zamanı herhangi bir yanlış bilgi olduğunda, paranızın aktarılması işlemini yeniden yapmanız gerekiyor. Böylece tüm adımları yeniden takip edecek ve fazladan vakit kaybıyla yüzleşeceksiniz.

Garanti Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yaptığınız bir EFT işlemi en fazla 30 dakika gecikebilir. Gecikme nedeni yalnız Garanti Bankası’nın ya da Merkez Bankası’nın yoğunluğu üzerinden kaynaklanabilir. Bu nedenden dolayı işlemi yaptığınızdan derhal sonra hesabınızı kontrol etmeniz önemlidir. Eğer işlem Garanti Bankası EFT saatleri arasında yapılmışsa fakat gönderdiğiniz hesaba para henüz aktarılmamışsa, bu durumda size en yakın olan Garanti Bankası şubesine gidip durumu bildirmeniz gerekiyor. Aynı zamanda 444 0 333 Garanti Bankası çağrı merkezini arayıp, sorununuzu ileterek yardım isteyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.