Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Halk Bankası Girişimci Kredisi

Halk Bankası küçük ve orta büyüklükteki sanayi ve esnafa ucuz ve kolay
kredi vermek amacıyla 1933 yılında kurulmuş bir devlet bankası olarak faaliyet göstermektedir. Halk Bankası verdiği ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi, eğitim kredisi, mortgage / ev kredisinin yanında yeni iş kurmak isteyenleri desteklemek ve ekonomik hayata atılımlarında kolaylık sağlamak amacıyla girişimcilik kredisi de vermektedir. Halk Bankası Girişimci Kredisi de bu kapsama girmektedir.

Girişimci kredisi, üniversiteden yeni mezun olmuş genç girişimcilerden teknokentlerde yer alan girişimcilere kadar geniş bir yelpazeye verilmektedir.

Girişimci kredisi kendi içinde dört seçeneğe ayrılır:

 • Genç Girişimci Kredisi
 • Cesur Girişimci Kredisi
 • Usta Girişimci Kredisi
 • Mucit Girişimci Kredisi

Girişimci kredisi seçeneklerini tek tek ele alalım.

 • Genç Girişimci Kredisi

  Halk Bankası Girişimci kredilerinden olan genç girişimci kredisi, üniversiteden yeni mezun olmuş, deneyimsiz, mezun olduğu bölümle ilgili iş kurmak isteyen genç girişimcilere verilmektedir. Genç girişimci kredisinden 30 yaşını aşmamış, mezun olduğu bölümle ilgili tecrübesiz yeni mezunlar ve kurmak istediği iş koluna ait fakülte, yüksekokul diploması bulunan herkes yararlanabilir.

Kredi limiti 50.000 olarak belirlenen genç girişimci kredisi aylık eşit taksitlerle ödenmektedir.  1 yıla varan anapara ödemesiz dönem imkânı ile 36 ay vade imkânı sağlamaktadır.

 • Cesur Girişimci Kredisi

  Bir diğer girişimci kredisi çeşitlerinden olan cesur girişimci kredisi, üniversiteden mezun olduktan sonra, eğitimini aldığı alanda deneyimini kazanıp kendi işyerini açmak isteyen girişimcilere verilmektedir. Cesur girişimci kredisini alabilmek için kurmak istediği iş koluyla ilgili eğitimini tamamlayıp fakülte ya da yüksekokul diplomasını almış, en az 2 yıl bu alanda deneyimini kazanmış, 35 yaşını aşmamış bir girişimci olmak gerekmektedir.

Kredi limiti 75.000 olarak belirlenen cesur girişimci kredisi aylık eşit taksitlerle ödenmektedir. 1 yıla varan anapara ödemesiz dönem imkânı ile 48 ay vade imkânı sağlamaktadır.

 • Usta Girişimci Kredisi

  Usta girişimci kredisi, mesleki eğitim kurumlarından eğitim sertifikasını ya da belgesini almış kurmak istediği iş kolunda deneyimi bulunan girişimcilere verilmektedir. Usta girişimci kredisi, en az ilkokul mezunu, mesleki eğitim kurumlarından eğitim sertifikasını almış, kurmak istediği iş alanında en az 5 yıl deneyim kazanmış, 30 yaşını aşmamış kişilere verilmektedir.

Kredi limiti 30.000 olarak belirlenen usta girişimci kredisi aylık eşit taksitlerle ödenmektedir. 1 yıla varan anapara ödemesiz dönem imkânı ile 36 ay vade imkânı sağlanmaktadır.

 • Mucit Girişimci Kredisi

  KOSGEB, TUBİTAK, TTGV gibi kurumlardan hibe almaya hak kazanmış ya da patent sahibi olan teknokentlerde faaliyet gösteren girişimcilere mucit girişimci kredisi verilmektedir. Mucit Girişimci Kredisini alabilmek için teknokentlerde faaliyet göstermek, KOSGEB – TUBİTAK – TTGV gibi kurumlardan hibe almaya hak kazanmak ya da patent sahibi olmak ve 30 yaşını aşmamış olmak gerekmektedir.

Kredi limiti 75.00 olarak belirlenen mucit girişimci kredisi aylık eşit taksitlerle ödenmektedir. 1 yıla varan anapara ödemesiz dönem imkânı ile 48 ay vade imkânı sağlanmaktadır.

Halk Bankası Girişimci Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Başvuru tarihiyle birlikte herhangi bir faaliyeti ya da kendine ait bir işyeri olmayıp kendi iş yerini açmak isteyen girişimciler ile herhangi bir ticari faaliyette bulunan ancak 1 faaliyette bulunma süresi 1 yılı aşmamış kişiler Halk Bankası girişimci kredisinden yararlanabilir.

Halk Bankası Girişimci Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Halk Bankası girişimci kredisi başvurusu için gerekli olan evraklar aşağıdaki gibidir:

 • Girişimci kredisi başvuru formu
 • Firma sahibi ve varsa ortaklarının kimlik belgesi fotokopisi (nüfus cüzdanı/ehliyet)
 • Ticaret Sicil Gazetesi veya Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Sicili Gazetesi
 • Vergi levhası
 • Temsile yetkili kişilerin noter onaylı imza sirküleri
 • Gelir ve varlık durumunu gösteren belgeler (tapu, taşıt ruhsatı )
 • Öğrenim durumu belgesi / Eğitim sertifikası
 • Daha önce çalıştığı iş yerlerini gösteren belgeler

Yukarıda belirtilen evraklarla size en yakın Halk Bankası şubesine giderek Halk Bankası girişimci kredisi başvuru işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Halk Bankası Girişimci Kredisi Alanların Faydalanacağı Diğer Avantajlar

Halk Bankası girişimcilik kredisi alan müşteriler birçok bankacılık işlemlerinde birçok ayrıcalığa sahip olacaklardır.

Girişimcilik kredisi alan Halk Bankası müşterileri 6 ay süresince bankanın şubeleri kanallarıyla yapacakları havale işlemlerine ve tahsile alınan çeklerine %50 oranında masraf indirimi avantajından yararlanabilecekleri belirtilmiştir. Ayrıca girişimcilik kredisi alan müşterilerden 6 ay süresince hesap işletim ücretinin de alınmayacağı da belirtilmiştir. Tüm bunlara ek olarak Halk Bankası, girişimcilere ferdi kaza sigortası, mesleki sorumluluk sigortası, işyeri sigortası gibi sigorta ürünlerini ve KOBİ–Esnaf Emeklilik Planı sigorta ürünlerini uygun şartlarda sunmaktadır.

Daha detaylı bilgi almak için size en yakın Halk Bankası şubesini ziyaret edebilir ya da Halk Bankası internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Halk Bankası internet sayfasını ziyaret etmek için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.