Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

HSBC Bankası Bireysel Emeklilik

HSBC Bankası, finansal güç, performans verimi, hız, liderlik ve risk yönetimini ilke edinmiş, çalışanları ve müşterileri ile olan ilişkilerini temel değer yargıları olarak kabul etmiştir ve bu köklü ilke ve değerleri ile insanların hayallerine yardımcı olmak adına Türkiye’de yola çıkmıştır.

Bireysel Emeklilik Sisteminin Tanımı ve Önemi

Bireysel emeklilik sistemi, kişinin çalışıp para kazanabildiği, hayatını idame ettirebildiği yıllardaki hayat standardını yaşlılığına taşıyabilmesi için kişiyi teşvik eden ve kişiyi bu sistem içerisinde çeşitli yatırımlara yönlendirebilen bir sistemdir. Yalnızca sosyal güvenlik kurumundan faydalanan bir kişinin bireysel emeklilik sistemlerine katılması, gelecekteki hayat standardını oldukça yukarı çekecektir.

Bireysel emeklilik sistemlerinin devlet tarafından teşvik edilmesi ve katkı yapılması, Hazine Müsteşarlığı ve Sermaye Piyasa kurulu tarafından emeklilik şirketlerinin denetleniyor olması ve bunun kişiye sağladığı güven, şeffaflık, hayat standardını artırması ve güvence altına alması, yatırım yönlendirmeleri  bireysel emeklilik sistemlerinin önemini bize kısaca anlatan başlıca özelliklerdendir.

HSBC Bankası Bireysel Emeklilik Planı

HSBC bankası, 2001 yılında Resmi Gazete’de yayınlanan 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nun uygulanmaya başlaması ve ülkemizdeki sosyal güvenlik reformunun önemli bir parçası haline gelmesi ile birlikte, bireysel emeklilik planını geliştirip, hayata geçirmiştir.

HSBC bankası bireysel emeklilik planı, gönüllülük esasına dayanan ve her bireyin birikimlerine göre dahil olabileceği bir sistemdir.  Sermaye Piyasası Kurulu, Emeklilik Gözetim Merkezi, Takasbank ve Bağımsız denetim şirketleri gibi kurumların gözetimi altında kurulan emeklilik şirketlerinde, her bir bireyin birikimleri gözetim altındadır ve bireylerin risk getirisine göre birikimler bu şirketler tarafından yönetilir.

HSBC bireysel emeklilik planına katılabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmak yeterlidir. Katılımcılar 10 yıl boyunca katkı payı ödemelerini tamamlayıp 56 yaşını doldurdukları takdirde emeklilik hakkı kazanırlar. HSBC bankasının sunduğu emeklilik sistemi, katılımcılarına 1 yıllık birikimi doldurduktan sonra başka emeklilik şirketlerine geçiş yapabilme gibi özgürlükler sunar.

2001 yılında yayınlanan Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu’nda 2012 yılında yapılan değişiklikler ile birlikte, Bireysel Emeklilik Sistemi devlet tarafından destek almaya başlamış ve katılımcılar için daha cazip hale getirilmiştir. Yapılan bu düzenlemeyle devlet, katılımcıların birikimlerine her ay belli bir oranda katkı payı yapmayı kabul etmiştir. Buna göre, katılımcıların aylık ödediği katkı payının %25’i kadar devlet bir destek ödemesi yapacaktır. Bireysel emeklilik sisteminde en az 3 yıl kalanlar biriken devlet katkısının %15’ine, en az 6 yıl kalanlar %35’ine ve en az 10 yıl kalanlar %60’ına hak kazanacaktır. Birikmiş devlet katkısının %100’üne 56 yaşını doldurmuş olup sistemde en az 10 yıl kalmış olan bireyler sahip olabileceklerdir.

HSBC Bankası Allianz Emeklilik Ortaklığı

HSBC Bankası ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. bir çok Asya ülkesindeki ortaklıklarını Türkiye’ye de taşıma kararı aldıktan sonra, HSBC Bireysel emeklilik sistemi katılımcılar için çok daha cazip hale gelmiş ve sistem bir çok yeni avantaja sahip olmuştur.  Bu ortaklık sonucunda, bireysel emeklilik sistemine katılmış bireylerin yatırım yapabileceği menkul kıymetlere, döviz ve ya Türk Lirası’na, ve ya altına yönelik ihtiyaçlarına, Allianz Emeklilik’in sunduğu ve portföy yöneticiliğini HSBC Bankasının yaptığı dokuz fonla yardım edilmesi planlanmıştır. Bu ortaklık, katılımcılara katkı payı geri ödemesi, anlaşmalı sağlık kurumlarında indirim ve medikal asistans gibi, katılımcılarına birçok alanda avantaj sunmaktadır.

Bu avantajları biraz açmak gerekirse:

  • Katkı payı geri ödemesi ile işsizlik, hastalık gibi durumlarda, sistem size katkı paylarınızı geri ödeme güvencesi sunuyor.
  • Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. ile yapılan ortaklık sonucu, Bireysel emeklilik sistemi katılımcılarına Allianz ile anlaşmalı tüm sağlık kurumlarında katılımcılarına %20’ye varan indirim seçenekleri sunuyor.
  • Medikal asistans avantajı sisteme dahil olan katılımcılara ambulans gönderimi, evde hasta bakımı ve tıbbi danışmanlık gibi sağlık hizmetleri sunuyor.

Nasıl Başvurabilirim?

HSBC bankası bireysel emeklilik sistemine katılmak istiyorsanız, size en yakın HSBC şubesinde bu konuda yetkili ve donanımlı müşteri temsilcileri ile görüşebilirsiniz. HSBC bireysel müşteri temsilcileri, emeklilik planlarınız ve mevcut gelirinizi göz önünde bulundurarak size en iyi teklifi sunacaktır. Aşağıdaki linke tıklayarak Hemen Başvur kısmından gerekli bilgileri doldurarak başvurabilirsiniz.

Online Başvuru İçin TIKLAYINIZ!

 

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.