Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

ICBC Bireysel Emeklilik

Industrial and Commercial Bank of Chine (ICBC), Mayıs 2015 tarihinde GSD Holding’in %75,5 payını alarak Tekstilbank’ın en büyük ortağı olmuştur. Tekstil Bankası A.Ş. 1986 yılında kurulmuştur. Bankanın diğer hisseleri halka açık olarak Borsa İstanbul’da işlem görmektedir. Biz de bu yazımızda ICBC Bireysel Emeklilik konusunda bilgiler vereceğiz.

2008 yılında yapılan sermaye artırımı ile Testilbank’ın sermayesi 60 milyon TL iç kaynaklardan, 60 milyon TL nakit olmak üzere 120 milyon TL arttırılarak 420 milyon TL’ye yükseltilmiştir.

Tekstilbank kurumsal bankacılık, ticari bankacılık, KOBİ bankacılığı ve bireysel bankacılık alanlarında faaliyet göstermektedir. Tekstilbank müşteri odaklı bir yaklaşımla kalitede ödün vermeden çok yönlü finansal hizmetler sunmaktadır.

Bugün Tekstilbank faaliyetlerini İstanbul’daki genel müdürlüğü ve yurt çapındaki 44 şubesi ile sürdürmekte, şube dışı kanalları olan internet bankacılığı, 444 00 50 numaralı çağrı merkezi ve ATM şubeleri ile müşterilerine sürekli hizmet vermektedir.

Bireysel Emeklilik Sistemi ya da ICBC Bireysel Emeklilik, bireylerin yaşlılık dönemlerinde düzenli bir emeklilik geliri elde etmelerini sağlayan, sosyal sigortaların tamamlayıcısı niteliğinde bir emeklilik sistemdir. Bu sistem ile hem bireylerin emeklilik dönemindeki refah düzeyi yükselecek, hem de oluşan uzun vadeli emeklilik fonları ekonomiye ciddi bir kaynak yaratacaktır. Bugün yapılan tasarruflarla bireyin emeklilik döneminde hem düzenli bir gelir sahibi olmasını hem de aldığı emekli maaşına ek bir gelir sahibi olmasını sağlar.

ICBC Bireysel Emeklilik ile uzmanlarından size uygun emeklilik planları hakkında bilgi alabilir, emeklilik yolunda ilk adımınızı atabilirsiniz. ICCB Turkey Bank A.Ş., Vakıf Emeklilik A.Ş. ve Ergo Emeklilik A.Ş. acentesidir.

ICBC Bireysel Emeklilik Özellikleri

ICBC Bireysel Emeklilik, 18 yaşını dolduran herkesçe dâhil olunan bu sistem sosyal sigortalardan farklı olarak gömülü katılım ile işleyen bir sistemdir. Katılımcı sosyal sigortalardan 4A, 4B ya da 4C (SSK, Bağ-Kur veya Emekli sandığı) maddeleri gereğince sigortalılık ilişkisinde olsa bile bu sisteme dâhil olabilirsiniz. Katkı payı katılımcı tarafından belirlenirken katılımcının tasarrufları risk tercihleri doğrultusunda emeklilik fonlarında değerlendirilir. Getiri elde etme yolu toplu para, aylık 3 aylık ya da 6 aylık ödemeler şeklinde kararlaştırılabilir. ICBC Bireysel Emeklilik katılımcılarının emekliliğe hak kazanabilmesi için en az 10 yıl sistemde kalarak katkı payı ödemesi ve 56 yaşını doldurması gerekmektedir. ICBC Bireysel Emeklilik Sisteminden ayrılma katılımcının dilediği anda gerçekleşebilir.

ICBC Bireysel Emeklilik Avantajları

ICBC Bireysel Emeklilikte, Katılımcı sahip olduğu sosyal sigortasına göre daha yüksek getiri etme şansına sahiptir. Katılımcının birikimini alıp çıkma hakkına sahip olmasının yanı sıra katılımcı birikimini kendisi de yönlendirebilmektedir. Tasarruflar uzmanlar tarafından emeklilik fonlarında değerlendirilmektedir. ICBC Bireysel Emeklilik Sistemi ayrıca birçok vergi avantajı da sağlamaktadır. Katılımcı 10 yıl sistemde kalarak ve 56 yaşını doldurarak emekliliğe hak kazandığında toplam getiri üzerinden %5 stopaj kesintisi yapılarak ödemesini alır. ICBC Bireysel Emeklilik katılımcısı 10 yıl sistemde kalmasına karşın 56 yaşını doldurmadan sistemden ayrılırsa getiri üzerinden %10 stopaj kesintisi yapılarak ödemesini alır. Katılımcı 10 yıl sistemde kalmayarak ayrılması durumunda ise getiri üzerinden %15 stopaj kesintisi yapılarak ödemesini alır.

BES’te Yeni Dönem

01/01/2013 yılında yürürlüğe giren yeni BES Mevzuatı ile Bireysel Emeklilik Sistemi noktasında bir çok yenilik getirilmiştir.

Katkı Payı Üzerinden Devlet Katkısı

Katılımcının vergi mükellefi olması fark etmeksizin herkes kendi hesabına ödediği bireysel emeklilik katkı yapı için devlet katkısına hak kazanır. Bu teşvikten yararlanılabilmesi için katkı payı üst limiti asgari ücretin yıllık tutarı şeklinde belirlenmiştir. Bu tutarın %25’i katılımcının hesabına devlet katkısı adı altında aktarılır. Devlet katkısı sistemde kalma süresine bağlı olarak değişir ve oransal hak edilir.

Devlet Katkı Payı’na Hak Kazanmada Kademeli Yapı

Devlet katkısına, katılımcıyı sistemde uzun süre kalması için teşvik edecek şekilde kademeli olarak hak kazanma süresi verilmiş, katılımcıların belirlenen süre ve orana bağlı olarak devlet katkısına ve getirilerine hak kazanmaları sağlanmıştır. Devlet katkı payı ve getirilerine hak kazanabilmek için ilk 3 yılın dolması gerekmektedir. Devlet katkı payının ve varsa eğer getirilerinin üçüncü yılın sonunda %15, altıncı yılın sonunda %35, onuncu yılın sonunda %60, emeklilik hakkının kazanılması ve zorunlu neden yüzünden ayrılma durumunda ise %100 oranında hak kazanılır.

Mevcut Katılımcılar İçin Devlet Katkısı Hakediş Süresi

01/01/2013 yılında başlayan devlet katkısı hakediş sürelerine mevcut katılımcılar açısından sistemde bu yeni mevzuatın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 yıl kalmaları koşuluyla ekleme yapılacaktır. Buna göre sistemde 3 ile 6 yıl arasında bulunanlara 1 yıl, 7 ile 10 yıl arasında bulunanlara 2 yıl, 10 yıldan fazla süredir bulunanlara ise 3 yıl eklenecektir.

Vergi Avantajı – İşveren Grup Emeklilik Sözleşmeleri

İşverenler tarafından ödenen Bireysel Emeklilik Primlerinin %15’i vergi matrahından indirilebilir.

Çalışanın ayrılması halinde stopajın sadece getiriden kesilmesi söz konusudur. Çalışanın kendi Bireysel Emeklilik Hesabına yaptığı ödemeleri toplam limitten ayrılmıştır.

Fonlar

Fonlar açısından kıymetli madenler fonu eklenmiş, fon pay alım ve satımının yabancı para cinsinden yapılmasının önü açılmıştır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.