Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

İş Bankası Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik çalışırken yaptığınız birikimleri emeklilik döneminize aktarmanızı sağlayan bir sistemdir. İş Bankası ise bireysel emekliliği kendi kuruluşu olan Anadolu Hayat Emeklilik üzerinden sağlamaktadır. Yani bireysel emekliliğinizi İş Bankası aracılığıyla yaptığınızda Anadolu Hayat Emeklilik kurumunu kullanıyor olacaksınız. Biz de bu yazımızda İş Bankası Bireysel Emeklilik konusundan bahsedeceğiz.

Anadolu Hayat Emeklilik

Anadolu Hayat Emeklilik 1990 yılında Türkiye’nin ilk hayat sigortası şirketi olarak kurulmuş bir İş Bankası Kuruluşu’dur. Hayat sigortaları ve bireysel emeklilik sektörü toplamında en büyük fon yaratan şirkettir. Aynı zamanda ERA & TNS araştırmalarına göre en çok tanınan, ilk akla gelen ve Türkiye’nin en beğenilen emeklilik şirketidir.

Bireysel Emeklilikten Kimler Yararlanabilir ve Katılım Koşulları Nelerdir?

Bireysel emeklilikten yararlanabilmek için medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmanız (yani 18 yaşından büyük olmanız) gerekmektedir. Bireysel emeklilik sistemi dahilinde emekliliğe hak kazanabilmeniz içinse en az 10 yıl boyunca sistemde kalmanız ve 56 yaşınızı doldurmanız gerekmektedir. Örneğin; 30 yaşındasınız ve 10 yıldır bireysel emeklilik sistemi içerisindesiniz, emekliliğe hak kazanmış olsanız dahi bunu 56 yaşından sonra kullanabiliyorsunuz.

İş Bankası Bireysel Emeklilik Avantajları

İş Bankası Bireysel Emeklilik avantajları en önemli avantajı devletin size sağladığı % 25 katkı payıdır. Bu katkı payı sizin ödediğiniz katkı payının üstüne eklenir. Aşağıdaki tablodan da görebileceğiniz üzere katkı payı oranı sabit kalsa da katkı payı miktarı ödediğiniz katı payına göre değişmektedir.

Devlet Katkısı Örnek Tablo
Ödediğiniz Aylık Katkı Payı Devlet Katkısı Tutarı
100 TL 25 TL
200 TL 50 TL
400 TL 100 TL
800 TL 200 TL

İş Bankası Bireysel Emeklilik sistemine dahil olan her TC vatandaşı % 25 katkı payını almaya hak kazanır.

Aşağıdaki tabloda ise hak kazanacağınız katkı payı miktarının süreye göre dağılımı verilmektedir.

Devlet Katkısı Hak Kazanma Süreleri
Sistemde Bulunulan Süre Devlet Katkısının Ne Kadarına Hak Kazanılır?
3 yıldan az 0%
3<=Süre<6 yıl 15%
6<=Süre<10 yıl 35%
10 yıl ve daha fazla (56 yaşından önce) 60%
10 yıl ve daha fazla (56 yaşından sonra) 100%

Bu tabloya ek olarak sistemden emeklilik kazananlar ile sistemden vefat veya maluliyet nedeniyle ayrılanlar Devlet Katkısı ve getirilerinin tamamına hak kazanırlar.

Katılımcı Olarak Haklarınız Nelerdir?

 • İş Bankası Bireysel Emeklilik ürününü satın aldıktan sonra 60 gün içerisinde cayabilirsiniz ve bu durumda sisteme girmiş sayılmazsınız.
 • Birikimlerinizin nasıl değerlendirileceğine siz karar verirsiniz. İsterseniz uzmanlar tarafından daha önceden belirlenmiş yatırım araçlarını tercih edebilirsiniz, isterseniz de bütün yatırımı siz yönlendirebilirsiniz.
 • Dahil olduğunuz emeklilik programını yılda en fazla 4 kere, fon dağılım seçeneğini ise en fazla 6 kere değiştirebilirsiniz.
 • İstediğiniz takdirde, emeklilik hakkınızı elde etmeden, katkı payı ödemeye ara verebilirsiniz ve bu süreçte daha önce yapmış olduğunuz birikimler değerlendirilmeye devam eder.
 • Birikimlerinizle ilgili gelişmeleri günlük olarak takip edebilir ve düzenli bilgilendirme isteyebilirsiniz.
 • Sistemden istediğiniz zaman çıkabilir veya 2 yıl aynı şirkette kalmak şartıyla bireysel emeklilik birikimlerinizi başka bir emeklilik şirketine aktarabilirsiniz.
 • Kanuni varislerinizi veya kendi belirleyeceğiniz birisini lehdar olarak atayabilirsiniz.

İş Bankası’nın Devlet Katkısı Dışında Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

 • Maximum Kart ile gerçekleştirilen katkı payı ödemeleri, ödeme tutarının % 0,10’u karşılığı MaxiPuan’la ödüllendirilir.
 • İş Bankası Bireysel Emeklilik Sistemi içerisinde gerçekleştirilen bütün faaliyetler hem devlet, hem bağımsız denetim kurumları, hem de iç denetim unsurları tarafından denetlenir.
 • Anadolu Hayat Emeklilik’ten hesap açtıran müşterilere 24 saat ücretsiz sağlık danışmanlığı ve acil ambulans hizmeti verilmektedir. Eğer müşterinin acil bir durumu yoksa veya birinci derecede bir yakını bu hizmeti kullanmak istiyorsa da ambulans hizmeti % 20 indirimli olarak sağlanmaktadır.
 • İş Bankası ve Anadolu Hayat Emeklilik’in anlaşmalı olduğu sağlık kurumlarından indirimli bir şekilde yararlanabilirsiniz.

İş Bankası’nın Sunduğu Ürünler Nelerdir?

 • Genç Emeklilik Planı: 18-25 yaş arası gençler için özel hazırlanmıştır ve ödemeleri aylık 99 TL’den başlar.
 • Geleceğe Yatırım Planı: Tercihinize en uygun fonları seçersiniz ve İş Portföy Yönetim’den profesyonel portföy yardımı alabilirsiniz.
 • Ev Hanımları Emeklilik Planı: Bu planın avantajı, bu plana dahil olan ve katkı paylarını düzenli ödeyen katılımcıların, eşlerinin yaşam kaybı ya da tam ve daimi sakatlığı durumunda, 10 yıllık süreden, sözleşme başlangıç tarihinden bu durumun gerçekleştiği tarihe kadar geçen süre indirildikten sonra kalan süreye tekabül eden katkı payı ödemelerinin düzenli olarak şirket tarafından yapılmasıdır.
 • Usta Emeklilik Planı: Bu planın avantajı, Otomatik Dengeleme Sistemidir. Bu sistem birikimlerinizi üç, altı aylık ya da yıllık sürelerde değerlendirir ve aldığınız risk seviyesinin sabit kalmasını sağlar.
 • Doktorlara Özel Grup Emeklilik Planı: Bu plana sadece doktorlar dahil olabilirler. Peşin giriş aidatı alınmaz ve ödediğiniz katkı payına bağlı olarak yönetim gider kesinitisi % 0’a kadar düşebilir. Aynı zamanda eşler ve 18 yaşından büyük çocuklar bu plana dahil olabilir.
 • TSK Mensupları Emeklilik Planı: Bu plana dahil olduğunuzda ve katkı payınızı düzenli ödediğinizde yıllık grup ferdi kaza poliçesinden yararlanabilirsiniz. Bu tutar aylık düzenli katkı payınızın 150 katı olarak hesaplanır ve 20.000 TL ile sınırlıdır.
 • Türk Eczacıları Birliği Emeklilik Planı: Türk Eczacılar Birliği, SGK ödemelerinizi İş Bankası’na almanız durumunda, SGK ödemelerinizin ilgili aya ilişkin tutarın binde 1,65’i oranında ek katkıda bulunur.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.