Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kara Listedekiler Kredi Alabilir Mi?


Kara Liste Nedir?

Yaptıkları eylemlerin zararlı olduğu saptanan ve cezalandırılması gereken kişilerin bulunduğu listeye kara liste denir. Kredi ödemelerinizi 90 gün geciktirdiğiniz takdirde bu listeye girersiniz. Peki bir banka için bir kişinin kara listeye girmesi için nasıl bir davranışta bulunması gerekir? Kredi çeken ve kredi borcunu zamanında ödemeyen kişilerin banka tarafından kara listeye alınması durumunda bir sonraki kredi başvurunuzda banka tarafından red cevabı alabilirsiniz. Kredi kartı borcu ödemelerinde yaşanılan gecikme sonucunda takibe alınan kişi, merkez bankası ve kredi kayıt bürosu tarafından kayıt altına alınır. Bu kurumlarca kayıt altına alınan kişinin bir bankadan kredi alması durumu pek mümkün değildir. Kredi kullanan ya da kredi ödemesi olan kişilerin borcunu gerekli sürede tahsil etmemesi durumunda kara listeye alınma sürecinden sonra kişi borcunu ödedikten sonra beş yıl bekleyip sicilini temizleyebilir. Ardından kredi başvurusunda bulunabilir.

Kara Listede Olma Süreci Nasıl?

Bir bankaya yapmış olduğunuz kredi ya da kredi kartı başvurusu ardından banka, kredi kayıt bürosundaki kayıtlara bakarak sicilinizi kontrol eder ve buna göre size olumlu/olumsuz bir cevap verir. Bankanın size olumlu dönüş yapabilmesi için sahip olmanız gereken bir kredi notu vardır. Geçmişinizde yaptığınız tüm bankalardaki işlemlerin kayıt altına alındığı kredi kayıt bürosunun oluşturduğu bu skor, sizin kara listede olup olmadığınızı da belirleyen kriterdir. Bu sebeple eskiden sorun yaşadığınız bankaya kredi başvurusu yapmıyor oluşunuz, başvuru yaptığınız yeni bankanın sizinle sıfırdan bir ilişki kuracağını göstermez. Banka, tüm banka işlemleri geçmişinize bakarak Findeks Kredi Notu’nuza göre size geri dönüş yapacaktır.

kara-liste-kredisi
Kara Listedekiler Kredi Alabilir mi?

Sicili bozuk kişiler, kredi skoru düşük olan kişiler için kullanılan bir tanımdır. “Kredi verilemez” durumunda olanlar ise tamamen bankanın sunduğu süre içinde ödeme yapmayan kişilerin tanımlandığı kara listededir. Kara listede olan birine kredi verilmesi durumu merkez bankasının şartlarına bağlıdır ama sicili bozuk olan kişiler bankalar tarafından krediye uygun hale getirilebilirler. Kredi notu düşük olan kişilere sicili bozuk denildiği gibi aynı zamanda henüz kredi almamış kişilerin de bir kredi skoru olmadığı için onlar da risk grubunda var sayılır. Peki kara listedekiler kredi alabilir mi? Kara listede olanların kredi başvurusundan olumlu sonuç alabilmesi için iki yol mümkün olabilir;
1- İpotek İle Başvuru
Kötü geçmiş sahibi kişiler bankaya başvururken üzerinde tapusu olan bir gayrimenkûlu ipotek olarak göstererek başvuru yapabilirler. Bankanın vereceği kredi tutarında ödemeyi zamanında gerçekleştirmezse rehin olarak gösterdiği gayrimenkule el konulması konusunda bir güvence sağlayarak kredi almayı başarmaları olağan.

2- Kefil İle Başvuru
Banka, krediyi merkez bankasının kara listesinde bulunan bir kişiye vermek istememesi durumunda kişi, kendisinin ödememesi durumunda yerine ödemek zorunda olacak birini güvence olarak gösterdiği zaman kredi alması kolaylaşabilir. Kredi skorunun gösterdiği güvensizliği bu sayede egale edebilir.

Kara Listeden Nasıl Çıkılır?

İcra takibinde olup hala kredi borcuna sahip olan kişilere hiçbir banka kredi vermemektedir. Birçok banka, finans işlemlerini geri dönüş alabilecek güvence temelinde kurmak istediği için ödemeye yetkin ve yeterli gördükleri kişilere kredi hizmeti sağlamak ister. Sicilinde böyle bir bozukluk olan bir kişi de eğer borcunu 90 günlük süre içinde ödemeyip takibe alındıysa ve kredi kayıt bürosundaki skoru çok düşükse kredi alamaz. Kara listeden çıkmak çok zordur. Ancak kişi borcunu direkt öder ya da bankayla bir anlaşma yapar ve taksitlendirir, borcunu kapatırsa bu sürecin başlaması mümkün olabilir. Merkez bankası borcunu düzenli şekilde ödemiş ve tamamen kapatmış olan kişiyi hemen kara listeden çıkarmaz. Borcun tamamı kapandıktan 5 yıl sonra çıkarır. Daha sonra ise bankalar yine de kendi adımlarını güvence altına almak için bu kişilere temkinli davranır. İpotek, kefil, referans mektubu isteme gibi çeşitli güven sağlayacak durumlarda kara listeden çıkmış birine de kredi verilebilir.

Kredi Kayıt Bürosu’nun resmi sitesi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.