Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kefilsiz Kredi Alınır Mı?

Kefil göstererek bir bankadan kredi çekmek, eskiden günlük hayatımızda etrafımızdan, medyadan ve bankalardan sıkça duyduğumuz bir durumdu. Birinin çektiği krediye kefil olarak kısaca, o kişinin borcu bir türlü ödeyememesi ve ya bankanın kişiden parayı bir türlü alamaması durumunda kefil olduğunuz kişinin bankaya olan tüm borcunu ödüyordunuz. Tabii ki birisini kefil göstererek kredi çekmek furyası ilk başladığı zaman insanlar bu yeniliğe büyük ilgi gösterdi, sonuçta sadece eşiniz, dostunuz, akrabanız, yıllar boyu aynı binada oturduğunuz komşunuz sadece bir imza atacaktı, borcunuzu nasıl olsa siz öderdiniz, değil mi? İşte hiç öyle olmadı. Geri ödenebilirliği, ödeme riski, faizleri hiç hesaba katılmadan alınan krediler birçok kefilin canını yaktı. Günümüzde kefil göstererek alınan krediler ilk bankacılık sektörüne sunulduğu kadar cazip değil. Ancak günümüz şartları, eskiden olduğu gibi birçok alanda kredi çekmeyi gerektiriyor. Bu alanlara ihtiyaç kredisi, konut ve taşıt kredisi, bir kişinin işini büyütmek, iş sahibi olmak, ev ve araba sahibi olmak için günümüzde hala kullanması gereken krediler. Bu durumu kendileri açısından fırsata çevirerek hem verilen kredi sayısını, hem de müşteri portföyünü genişletmek amacıyla bankalar, maaş bordrosunu ve ya gelir belgesini başvuruda kullanamayan, kefil gösteremeyen insanlara 50.000-55.000 TL’ye kadar varan ihtiyaç kredileri sundular.

Kefilsiz Kredi Kısa Yoldan Nasıl Alınır?

Kefilsiz krediyi bir gün içinde başvurduğunuz gün alabilmenin en iyi yolu iyi bir kredi notuna sahip olmaktır. Kredi notunuz, Kredi Kayıt Bürosu ve bu büroya bağlı olarak çalışan findeks’in veri tabanındadır. Bu veri tabanında kişilerin bugüne kadar yaptığı bütün bankacılık işlemlerinden tutun, kişilerin kredi borcunu ödeme düzeni ve hatta cep telefonu fatura ödeme düzeni dahil tutulmaktadır. Hiçbir bankaya kredi borcu kalmamış, hiçbir zaman bankalara olan borcu nedeniyle mahkemelik olmamış ve genel ödemeleri belirli bir düzen içerisinde ilerleyen kişilerin kredi notu çok yüksek olduğundan, banka bu kişilerin geri ödememe olasılığını çok düşük olarak görür ve başvurulan krediyi olabilecek en kısa zamanda kişiye verir. Eğer kredi notunuz düşükse,

 1. Borcunuzu toptan kapatarak,
 2. Vadesinden önce ödemenizi yaparak,
 3. Uzun süre zamanında borç ve fatura ödeyerek,
 4. Maaşınızı ve ya aylık ek gelirlerinizi kredi çekmek istediğiniz bankada açtığınız bir hesaba yatırarak,
 5. Ödemelerinizi bu hesaptan otomatik ödeme talimatı vererek,
 6. Birkaç aylık toplu ödemeler yapıp kredi borcunuzu azaltarak

kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Bu durumda bankalardan kefilsiz anında kredi çekebilme ihtimaliniz artacaktır.

Bankalar yeni müşteri kazanmak için birçok kampanyaya ara ara imza atarlar. Fibabanka da örneğin kredi notu düşük olan kişilere 10.000 TL’ye kadar 24 ay vade ile  % 1,69 ile 1,79 arasında değişen faiz oranlarına sahip ihtiyaç kredisi kapmanyasını başlatmıştı. Kredi notunu yükseltmek biraz zaman alacağından bankaların yapacağı kampanyaları da takip etmeniz yararınıza olacaktır.

Kefilsiz ve gelir belgesi, maaş bordrosu göstermeden kredi alabileceğiniz banka ve kurumlardan bir tanesi de QNB Finansbank ve enpara.com’dur. Kefil ve maaş bordrosu istemeden 10.000 TL civarı kredi veren QNB Finansbank ve enpara.com, rahatlıkla ihityaç kredisi çekebileceğiniz bankalardan.

Ayrıca bankalar kendi müşterilerine daha cazip vade ve daha yüksek kredi oranlarıyla ihtiyaç kredisi, taşıt ve konut kredisi vererek ayrıca kredi ihtiyacı olan ancak müşterisi olmayan kişileri müşterisi yapmayı amaçlayarak maaşlarını bankalarına yatırmalarını sağlıyor. Örneğin Garanti Bankası, müşterisi olmayan ve maaşını, ek gelirini başka bankalara yatıran kişilere 25.000 TL üst sınır koymuş durumda, ancak kendi müşterilerine daha yüksek tutarlarda birçok kredi imkanı sunuyor.

Bu nedenle bir bankadan kredi almakta zorlanıyor, ve ya istediğiniz tutarda kredi alamıyorsanız, bankaların kendi müşterilerine sağladığı ayrıcalıklardan yararlanıp kefilsiz ihtiyaç kredilerini makul faiz oranı ve vade sayısı ile yüksek tutarlarda kredi çekmek istiyorsanız, kredisini almak istediğiniz bankada bir vadeli ve ya vadesiz hesap açıp gelirinizi bu hesaba yatırabilir, böylelikle bu bankadan kefilsiz daha rahat bir kredi çekme imkanına sahip olabilirsiniz.

Öğrenci iseniz de kefilsiz kredi almanız mümkün. Ailenizde gelir belgesi alabileceğiniz birisinin gelir belgesini bankaya göstererek hem ek kart kullanabilir, hem kredi kartı sahibi olabilir, hem de ufak miktarlarda da olsa kefilsiz kredi sahibi olabilirsiniz.

İşsiz insanlar içinde günümüzde 2. derece güvenlik arayan ve bazı koşulların sağlanması durumunda kefilsiz kredi veren bankalar bulunmaktadır. Denizbank, INGbank, Finansbank gibi bankalarda aile üyelerinizin üstüne olan taşınmaz mülkleri ve ya sizin adınıza olan taşınabilir mülkleri, her ay aldığınız emeklilik maaşı, işsizlik maaşı, tazminat gelirleri gibi gelirleri bankaya teminat olarak gösterebilir ve kefilsiz kredi alabilirsiniz. Ayrıca bir malınızı ipotek olarak gösterirseniz, bu malın durumuna ve değerine göre banka size uygun faiz oranları ve vade seçenekleriyle kefilsiz krediyi daha çabuk verecektir, ayrıca bu durumda daha yüksek meblağlarda kredi çekebilirsiniz.

Şu an kefilsiz kredi veren bankalar şunlardır:

 1. DenizBank
 2. Fibabank
 3. Türkiye İş Bankası
 4. Yapı Kredi Bankası
 5. Garanti Bankası
 6. ING Bank
 7. Şekerbank
 8. QNB Finansbank
 9. Vakıfbank
 10. TEB
 11. Halk Bankası

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.