Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Konut Kredisi Şartları Nelerdir?

Konut kredisi ülkemizde en çok kullanılan kredi türüdür. İnşaat sektörünün gelişmesi ve bankaların cazip kredi teklifleri sunmasıyla birlikte insanlar kiracı olmak yerine ödedikleri kiranın bir miktar fazlasını ödeyerek bir ev sahibi olmak istiyorlar. Bankalar burada çok çeşitli kredi seçenekleri sunarak insanların bu taleplerine cevap vermeye çalışıyor. Ancak bankalar herkese bu krediyi çok kolay bir şekilde vermiyorlar. Belli başlı koşulları sağlamış olmalısınız. Peki bankalar hangi koşullarda konut kredisi vermekte hangi şartlar sağlandığında krediden faydalanabilir hale gelirsiniz. Aşağıdaki yazıda bu sorulara cevap bulacaksınız.

İlk olarak bankaların kredi imkanlarından faydalanabilmeniz için reşit olmanız yani 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir. Bunun haricinde konut kredisi için birçok banka farklı şartların olmasını sizden isteyebilir.  Sadece sizden değil alacağınız konutla ilgili bazı şartlarında sağlanmış olması gerekebilir.

Öncelikle ne olursa olsun kredi alabilmek için kredi puanınızın yeterli olması gerekmektedir. Eğer kredi puanınız düşük ise bütün bankalardan aynı olumsuz cevabı alabilirsiniz. Kredi puanınız 700-1500 arasında ise bu kötü demektir. Bankalar size kredi vermezler. 1500-1700 arasında arasında ise puanınız iyi demektir. Bazı bankalar verebilir bazıları ise farklı ek koşullar isteyebilir. Kredi puanınız 1700 üzerinde ise çok iyi demektir. Kredi puanınızı etkileyen etmenler arasında banka takibine takılmamış olmanız, ödemeleriniz düzenli yerine getirmiş olmanız ve mevcut borcunuzun olmaması gerekmektedir. Bu şartlar sonucunda dilediğiniz bankadan istenilen koşulları sağlamak şartıyla çok rahat bir şekilde kredi alabilirsiniz.

Hangi Tür Konutlar için Kredi Kullanılabilir?

Konut kredilerinde diğer kredilerden farklı olarak almış olduğunuz ürün üzerine veya varsa başka bir konutunuz üzerine bankalar ipotek koymaktadır. Böylelikle eğer bir sıkıntı yaşarlarsa alacaklarını tahsis etmek için ipotek altına aldıkları evi satabilirler. Peki hangi tür konutları ipotek olarak bankaya verip kredi çekerek ev alabilirsiniz.

İlk olarak hisse tapulu bir konut alacağınızı düşünürsek bankalar bu tür tapuları ipotek alarak kredi vermeyi tercih etmezler. Alacaklarını tahsis etmede diğer hisse sahipleriyle sorun yaşama olasılığından dolayı hisse tapulu konutlara kredi vermezler yada çok fazla şart koşarlar. Farklı bir taşınmazın bir aracın ipotek altına alınması veya kefil gibi ek isteklerde bulunurlar.

İpotekli konutlar içinde bankalar kredi vermeyi tercih etmezler çünkü alacaklı olacakları taşınmazın ilk alacaklıları kendileri olmayı tercih ederler. Bu nedenle ipotekli konut almak isteyenler banka kredilerinden faydalanamazlar.

Apartman tipi binalardan alacağınız daireler için bankalar arsa tapusundan fazlasını isteyebilir. Kat mülkiyeti veya minimum kat irtifakı tapusu istemektedirler.Kat mülkiyetini alabilmek için önce kat irtifakı tapusunu almanız gerekmektedir. Kat mülkiyeti olan dairelere diğer şartlar sağlanmışsa çok kolay kredi verilebilmektedir. Kat irtifak tapusu olan dairelere de kredi verilebilmektedir.  Ancak ekspertiz sırasında yapı kullanma izin belgeleri ve inşaat ruhsatı kontrol edilerek olumsuz bir durum çıkmadığında krediniz verilebilir.

Alacağınız krediniz villa yada müstakil ev ise bankalar genelde arsa tapusu ile kredi verebilmektedir. Yapı kullanım izinleri ve arsa tapusu ile villa veya müstakil evler için konut kredisi alabilirsiniz.

Tamamlanmamış evler için çoğu banka kredi vereceği konutun en az %80’lik kısmının tamamlanmış olmasını istiyor. Yarısı tamamlanmış konutlar için kredi alamazsanız.

Proje aşamasındaki konutlar için ise projeyi gerçekleştiren firmanın bankalarla anlaşması var ise ancak bu şekilde alabilirsiniz. Aksi halde proje aşamasındaki konutlar için konut kredisi almanız mümkün değildir.

Kredi alabilmek için düzenli geliriniz olmalı. Düzenli gelir kredi alımını etkileyen faktörlerdendir.

Gerekli olan evraklar diğer kredi taleplerinde gereken belgelerle aynıdır sadece kredi çekeceğiniz konutun tapu fotokopisi gibi fazladan bir kaç belge talebinde bulunulabilir.

Peşinat, bazı bankalar çekeceğiniz kredinin %10 ile %25 arasında bir miktarını peşinat olarak sizden talep edebilirler. Bu oranlar bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Her bankanın kendine göre farklı şartları ve farklı faiz oranı vade süresi olabilir. Ödeme planınıza göre cazip teklifler sunabilirler.

Bankaların Konut Kredisi Şartları

1. Akbank

Akbank konut kredisi kullanabilmeniz için yaş sınırınız 23-65 arasında olmalı ve herhangi bir kredi risk durumunuz olmamalıdır. Akbank konut kredilerinde maksimum vade 120 ay yani 10 yıldır. Akbank üzerinden konut kredisi alabilmeniz için minimum hane halkı geliri 1000 TL olmalıdır. Başvuru ve sonuç süreci başvuru yaptığınız kanallara göre değişiklik göstermektedir. Eğer şubeden kredi başvurusu yaparsanız belgeleriniz eksiksiz ise 1 gün içerisinde kredi cevabını alırsınız. Başvurunuzu CepKredi hattı olan 444 00 11 üzerinden veya internet siteleri üzerinden yaparsanız anında başvuru sonucunu alabilirsiniz.

Akbank konut kredisi alabilmeniz için kredi alacağınız konutun bitmiş ve iskanı alınmış olması gerekmektedir. Henüz proje aşamasında olan konutlar için Akbank anlaşması varsa kredi alabilirsiniz. Anlaşmalı projeleri görmek için herhangi bir Akbank Şubesi veya www.buyukkirmiziev.com adresini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Kredi konusu konutun kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusunda tapunun niteliği kısmı olan yerde mesken, konut, daire, BAK, kârgir ev, avlulu ev, dubleks-tripleks mesken, çatı arası piyesli gibi ifadeler yer almalıdır.

Kat irtifak tapusu olup kat mülkiyeti olmayan konutlarda Yapı Kullanım İzin Belgesi olan konutlarda kat irtifak tapusu yeterlidir.

Arsa tapusuna konut kredisi verilmemektedir. Arsa üzerinde bina olması durumunda veya yapı ruhsatı olması durumunda binanın satın alınıyor olması ve tamamına ipotek konulması şartıyla kredi verilebilir.

Kullanacağınız kredi miktarı satın aldığınız konutun ekspertiz değerinin %75’ine kadar verilir. Talep edilen vade ve ürüne göre kredilendirme oranı değişebilir.

Akbank Konut Kredisi İçin TIKLAYINIZ!

2. ABank

ABank konut kredilerinde  KKDF ve BSMV vergileri tüm konut kredilerinde olduğu gibi alınmaz. ABank’ta alacağınız konut kredisi için minimum vade 3 ay iken maksimum vade 120 ay yani 10 yıldır. Kredi alabilmeniz için Hayat Sigortası yaptırılması gerekmektedir. Sigorta ücreti cinsiyet yaş ve kredi miktarı gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Çekeceğiniz kredi yalnızca TL cinsinden verilir. Başka para biriminde kredi verilmez. Başvuru aşamasında nüfus cüzdanı, adres teyit edecek belge, gelir belgesi ve teminat olarak verilecek gayrimenkulün tapusu gerekmektedir.

ABank Konut Kredisi İçin TIKLAYINIZ!

3. TEB

Teb Konut Kredisi olarak yine diğer bankalarla benzer şartları istiyor.  İstediğiniz ev veya işyeri gereken şartları sağlıyorsa dilediğiniz krediyi 1 yıl ile 10 yıl arasındaki vade ile kullanabilirsiniz.  Diğer şartlar yukarıda belirttiklerimiz ile aynıdır. TEB Konut Kredisi hizmetinde çok farklı ihtiyaçlar için farklı çözüm paketleri üretmiştir. Ödeme türüne göre farklı paketleri seçebilirsiniz.

Teb Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

4. Türkiye Finans

Türkiye Finans Konut Kredisi hizmetinde farklı ödeme paketleri sunarak müşterilerine yardımcı olmayı hedeflemiştir. Artan taksitli, azalan taksitli ve ara ödemeli paketler mevcuttur. Konut kredilerinde minimum vade yine 12 ay ve maksimum vade süresi 120 ay yani 10 yıldır. Konut kredisine başvurmak için gereken belgeler yukarıdaki konuda belirtilen evraklardır. Ayrıca kefil gerektiğinde aynı belgelerin kefil içinde temin edilmesi gerekmektedir.  Tahsis ücreti olarak çekilen kredi  tutarının %0,5’i alınmaktadır.

Türkiye Finans Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

5. Bank Pozitif

Bank Pozitif Konut Kredisi başvurusunu online olarak İnternet Şubesi üzerinden gerçekleştirebilir ve anında kredi cevabınızı alabilirsiniz. Evinizin ekspertiz değerinin %70’ine kadar kredi verilir. Bank Pozitif Konut Kredisi diğer bankalardan farklı olarak sadece İstanbul, Ankara ve İzmir’deki evler için verilir. Bu iller dışında başka bir ildeki ev için Bank Pozitif üzerinden konut kredisi alamazsınız. Alacağınız ev sadece mesken alımı maksadıyla ve gerçek kişiler tarafından kullanılabilir. Kredi çekeceğiniz evinizin mutlaka tamamlanmış olması gerekir. Diğer bankalardaki gibi en az %80’i tamamlanmış olması şartı Bank Pozitif’te geçerli değildir. Ayrıca alacağınız evin değeri 100,000 TL’den az ise kredi başvurunuz reddedilecektir. Bank Pozitif 100,000 TL ve üzeri fiyattaki konutlar için konut kredisi vermektedir. Talep ettiğiniz kredi için yukarıda belirtilen evraklar haricinde belge talebinde bulunulabilir ayrıca kefil istenildiğinde aynı belgeler kefil içinde talep edilecektir.

Bank Pozitif Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

6. Ziraat Bankası

Ziraat Bankası Konut Finansmanı adı altında konut kredisi vermektedir. Vade süresi 1 ay ile 120 ay arasındadır. Yine diğer bankalarda olduğu gibi müşteri kitlesini arttırmak için farklı bir çok kredi paketi sunmuştur. Ekspertiz değerinin en fazla %80’ine kadar kredi kullandırılmakta olup kredi başvurularınızı şubeden yapabildiğiniz gibi internet şubesi, cep şube, mobil şube ve ATM’lerden de yapabilirsiniz. Kredi çekeceğiniz konut üzerine ipotek tahsis edilmektedir. Gerekli görülürse başka ek teminat istenebilir. Kredi boyunca hayat,konut ve zorunlu deprem sigortası yaptırılmaktadır.

Ziraat Bankası Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

7. Yapı Kredi Bankası

Konut kredisi başvurusu için internet ve mobil şubeden başvuru yapabilir ya da size en yakın Yapı Kredi Şubesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Yapı Kredi konut kredilerinde en fazla 120 ay yani 10 yıl vade uygulamaktadır. Kredi tutarı satın alınacak olan evin ekspertiz değerinin en fazla %80’i olarak verilir. %80 üzerinde kullanım için satın alınan konutun ekspertiz değerinin geri kalan %100’e kadar olan kısmı için ilave konut teminatı şartıyla değerlendirilir. Konut kredisi vade sonundaki maksimum yaş 70’tir. Taksit ödemelerini belirlediğiniz tutar ve dönemlerde yapabilirsiniz. Ara ödemeli kalan ödemeleri gibi farklı ödeme koşulları sizin için belirlenebilir. Bankadaki mevcut kredinizi yeniden yapılandırabilir, başka bankadaki devam eden konut kredinizi düşük faiz oranları ile Yapı Kredi’ye taşıyabilirsinizAyrıca yatırım amaçlı olarak veya tek başına ev alma imkanı olmayan iki kişi için ortak olarak konut kredisi kullanma hakkı verilir.

Yapı Kredi Mortgage Konut Kredisi başvurusu için gerekli evraklar yukarıda belirtilen evraklarla aynıdır. Normal kredilerde istenilen belgelere ek olarak konutun tapu fotokopisi istenmektedir.

Yapı Kredi Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

8. Fibabanka

Fibabanka konut kredilerinde maksimum vade süresi 10 yıl 120 aydır. Kredinizin faizi sabit olup vade süresi boyunca değişmemektedir. Fibabanka üzerinden gerçek kişiler tarafından çekilen konut kredilerinde BSMV ve KKDF vergileri alınmamaktadır. Erken ödeme yapıldığı takdirde erken ödenen anapara tutarının %2’si kadar erken ödeme tutarı alınır. Teminat olarak konut ipoteği istenmektedir. Bazı durumlarda kefil talep edilebilir.

Kredi için gerekli evraklar bordrolu çalışanlar ile firma ortakları arasında farklılık göstermektedir. Bordrolu çalışanlar kimlik fotokopisi, son aya ait maaş bordrosu ve tapu fotokopisi ile başvururken firma ortağı olanların kimlik fotokopisi ve tapu fotokopisi haricinde son 3 yıla ait onaylı bilanço ve gelir tablosu, Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi, Vergi Levhası fotokopisi, son aya ait vergi tahsilat makbuzu ve son döneme ait mizan gerekmektedir.

Kredi tahsis ücreti olarak yine %0.50 oranında ücret alınmaktadır.

Fibabanka Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

9. ICBC

ICBC Konut Kredisi olarak vadeyi en fazla 120 ay yani 10 yıl olarak vermektedir. Alacağınız konutun yaşı 20 ve üzeri ise kredi verilmemektedir. Ayrıca evin ekspertiz değerinin en fazla %75’ine kadar kredi verilmektedir. Faiz oranları kampanyalara göre değişmekte olup %1,07 faizle kredi alabilirsiniz. Gerekli evraklar diğer bankalarla aynıdır. Kefil istendiğinde benzer evraklarında kefil için getirilmesi gerekmektedir.

ICBC Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

10. Kuveyt Türk

Kuveyt Türk Konut finansmanı adı altında konut kredisi vermektedir. Bir katılım bankası olduğu için faiz yerine alacağınız evi alarak üstüne kâr koyar ve kâr oranları üzerinden size satış yapar. Faiz ile hemen hemen aynıdır. Yine farklı paketler sunarak müşterilerine özel ödeme yöntemleri geliştirmeye çalışmıştır. Maksimum vade 120 ay yani 10 yıldır. İşyeri alımlarında vade süresi maksimum 60 aydır. Kredi başvurusunu şubeye giderek veya Kuveyt Türk Çağrı Merkezini arayarak yapabilirsiniz.

Gerekli olan evraklar gelir belgesi, kimlik fotokopisi, ücretli çalışanlar için işyeri onaylı maaş belgesi veya SSK bildirimi, son iki aya ait kredi kart ekstresi, son aya ait ödenmiş elektrik, su veya doğalgaz faturası yada ikametgâh belgesi, İnternet sitesi üzerinden veya şubelerden alınacak olan Tüketici Kredisi Başvuru Formu ve Sözleşmesi ve tapu fotokopisi.

Ayrıca konut kredisi haricinde Kentsel Dönüşüm Finansmanı adı altında bir paketi daha bulunmaktadır. Kentsel dönüşüme uğrayacak yapı içinde kredi alabilirsiniz.

Kuveyt Türk Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

11. Odeabank

Odeabank Konut Kredisi hizmetinden faydalanmak için 18 yaşından büyük olmalı ve gelirinizi belgeleyebilmeniz. Odeabank maksimum vadeyi 120 ay olarak belirlese de müşteri özelinde 10 yıl ve üzeri vade seçenekleri değerlendirilmektedir. Kredi alınan konut ipotek altına alınmaktadır. Satın alınan konut için krediyi kullananların yani banka müşterisinin Konut Sigortası ve Zorunlu Deprem Sigortasını yaptırması istenir. Sigorta masrafları banka karşılamamaktadır.  Almış olduğunuz evin ekspertiz değerinin en fazla %80’i kadar kredi kullanabilirsiniz.  Kredi başvuru başlangıcı için şubeleri telefon ile arayabilir veya müşteri temsilcilerine faks ve e-mail yolu ile kimlik fotokopinizi gönderebilirsiniz. Krediniz ile ilgili olumlu yanıt aldığınızda diğer işlemleri halledebilmek için şubeye gitmeniz gerekmektedir.

Odeabank Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

12. Şekerbank

Şekerbank farklı ödeme seçeneği olan konut kredileri sunmakta olup sabit taksit artan ödeme ve azalan ödeme ile müşterilerine ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Maksimum vade süresi 10 yıl olsa da Şekerbank özel oranlar uygulayarak farklı bir vade süresi çıkarmaktadır. 15 yıldan başlayarak maksimum 30 yıla kadar vade verebilmektedir. Türkiye’deki bankalar arasında en uzun konut kredisi vadesi veren banka Şekerbank’tır.

Maksimum 10 yıl olan vade süreli kredilerde verilen kredi miktarı konutun ekspertiz değerinin %80’ini geçmemektedir. Sabit faizli kredilerde erken ödeme yaparsanız %1 ile %2 arasında kalan vadeye göre erken ödeme ücreti tahsis edilir.

Kredi kullandırılan konutun ipoteği yeterli olmaktadır ve başka bir ipotek istenmemektedir. Ayrıca banka kefil istememektedir ancak kefil isteme hakkını saklı tutmaktadır.

Şekerbank Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

13. QNB Finansbank

QNB Finansbank konut kredilerinde kullanacağınız kredi TL cinsinden vermektedir. Maksimum vade süresi 180 ay yani 15 yıldır. Kullanacağınız kredi miktarı alacağınız konutun ekspertiz değerinin en fazla %80’ine kadar verilir. QNB Finansbank standart konut kredisinde Sadece tapu üzerinde mesken olarak görülen konutlar için kredi kullanabilirsiniz. Gerçek kişiler kredi kullanabilir.Sabit faizli kredilerde eğer taksitlerinizin bir yada birden fazlasını ödeme tarihinden önce öderseniz erken ödeme ücreti tahsis edilir. Bu miktar belirlenirken kalan vade 36 ayı aşmıyorsa ödenen anapara tutarının %1’ini eğer 36 aydan fazla ise de %2’sini geçmeyecek şekilde masraf tahsil edilir. Genel olarak kredi kullandırılırken kredilendirilen konutun ipoteği yeterlidir. Banka konut kredilerinde kefil istemiyor ancak gerekli gördüğünde kefil isteme hakkını saklı tutmaktadır. Kredi tahsis ücreti olarak yine diğer bankalarla aynı olan %0.5 oranında miktar alınmaktadır. KKDF ve BSMV vergileri çekeceğiniz krediye dahil edilmemektedir.

QNB Finansbank müşteri portföyünü genişletmek ve daha fazla yardımcı olabilmek için konut kredilerinde farklı paketler, çözümler üretmektedir.

QNB Finansbank Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

14. Garanti Bankası

Garanti Bankası konut kredilerinde bir çok farklı çözüm sunmaktadır. Farklı vade ve faiz oranları ile değişken ödeme seçenekleri Türkiye genelinde anlaşmalı olduğu prestijli projeler ile tercih edilmektedir. Garanti Bankası Konut Kredisinde maksimum vade süresi KOBİ müşteriler için 120 ay yani 10 yıl iken bireysel müşteriler için 240 ay yani 20 yıldır. Kredinizi TL cinsinden kullanabilirsiniz. Yabancı uyruklu yada çifte vatandaşlık varsa döviz cinsinden belirlenen dövizlerde kredi kullanabilirsiniz. Satın aldığınız konut üzerine birinci derece ipotek konulmaktadır. Kullanacağınız kredi konutun ekspertiz değerinin %75’ine kadar verilir. İstisnai durumlar haricinde kefil gerekmemektedir. Başvuru için normal kredilerde gereken evraklar haricinde alacağınız konutun kat mülkiyeti ve kat irtifak tapusu istenmektedir. Anlaşmalı projeler haricinde tamamlanmamış proje aşamasında yada henüz inşaatı süren konutlara kredi verilmemektedir. Erken ödenen taksit tutarı üzerinden erken ödeme ücreti tahsis edilmektedir.

Garanti Bankası Konut Kredileri için TIKLAYINIZ!

15. Halk Bankası

Halkbank konut kredilerinde konutun ekspertiz değerinin  %80’ine kadar kredi vermektedir. Vade süresi maksimum 180 ay yani 15 yıldır. Başvuruyu şubelerden yapabilirsiniz. Kredi başvurusu için gerekli olan belgelere ek olarak alınacak olan konuta ait kat mülkiyetli tapu eğer yoksa kat irtifaklı tapu ile birlikte yapı kullanım izin belgesi eğer bu belge de yoksa son 5 yıla ait yapı ruhsatı ve İmar Durun Belgesi istenmektedir. Halkbank, İnşaatınıza Destek Kredisi gibi farklı konut kredi paketlerini müşterilerine sunmaktadır.

Halk Bankası Konut Kredileri için TIKLAYINIZ!

16. Anadolubank

Anadolubank konut kredisini yalnızca mesken olarak kullanılacak olan konutlar için vermektedir. Kredilerde maksimum vade oranı 120 ay yani 10 yıldır. Bu krediye başvurabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmalı ve düzenli geliriniz olduğunu belgelemeniz yeterlidir. Kredi kullanacağınız konutun inşaatı bitmiş kat irtifakı ve kat mülkiyeti tapusunun alınmış olması gerekmektedir. Kullanacağınız kredi miktarı konutun ekspertiz değerinin %75’ine kadar verilmektedir. Ekspertiz değerinin %50’sine kadar kefilsiz kredi verilmektedir. Kredi kullanımı sırasında oluşan masraflarınızı da kullanacağınız krediye ekleyebilirsiniz böylece kredi kullanırken ilk etapta bir ücret ödemeniz gerekmez. Tapu işlem tarihinden itibaren en fazla 1 hafta içerisinde kredinizi kullanabilirsiniz. Konut sigortasını vade süresi boyunca yaptırmak zorundasınız. Gerçek kişilere Kredi Hayat Sigortası kullandığı kredi vadesi ve miktarı üzerinden uyumlu olarak yapılır. Gerek görülmesi durumunda son 3 ay içerisinde düzenlenmiş ikametgah senedi yada ikametgah adresini gösteren bir fatura istenebilir.

Anadolubank Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

17. Burgan Bank

Burgan Bank maksimum 120 ay yani 10 yıl vade ile kredi kullandırmaktadır. Banka üzerinden Süper Hesap açar ve 2 adet otomatik ödeme talimatı verirseniz daha cazip faiz oranları ile kredi çekebilirsiniz. Kredi Tahsis Ücreti çekilen kredi tutarı üzerinden %0.5’i olarak alınır. Maksimum kredi tutarı 500,000 TL’dir. Kredi başvuru başlangıcı için telefon ile arayabilir yada size yakın olan bir şubeye gidebilirsiniz.

Burgan Bank Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

18. HSBC Bank

HSBC satın alacağınız konutun ekspertiz değerinin en fazla %75’ine kadar konut kredisi imkanı sağlamaktadır. Tamamlanmış konut alımlarınızda en az 5000 TL olmak şartıyla kredi kullanımı yapabilirsiniz. Heniz inşaatı devam eden veya proje halindeki konutlar için kredi kullandırılmamaktadır. Maksimum vade süresi 120 ay yani 10 yıl olarak belirlenmiştir.  Erken ödeme arama ödeme ve otomatik ödeme gibi farklı kolaylıklar sunulmuştur. Kredi kullanımı sırasında kefil istenmemektedir. Tek seferde sigorta prim ödemesi yaparak hem düşük fiyatta hemde vade süresi boyunca kolaylık sağlayabilirsiniz. Başvuru sırasında satın alınacak konutun tapu fotokopisi ile normal kredi başvurularında istenilen belgeleri birlikte getirmeniz gerekmektedir.

HSBC Bank Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

19. ING Bank

ING Bank tek başına imkanı olmayan yada ortaklaşa yatırım amaçlı alınacak konutlar için de kredi vermektedir. Farklı ödeme imkanları ile bütçenize uygun krediyi çekebilirsiniz. Detaylı bilgi almak ve başvuru gerçekleştirmek için randevu formu doldurabilir yada en yakın şubeyi ziyaret edebilirsiniz. ING Bank konut kredilerinde 30 yıla varan vade imkanları sunmaktadır.

Henüz tamamlanmamış konutlar için kat irtifakı olması ve konutun %75’inin tamamlanmış olması koşulu ile kredi kullanabilirsiniz.  Dövize endeksli kredilerinizi ise TL cinsine çevirebilirsiniz.

ING Bank Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

20. İş Bankası

İş Bankası farklı paketler sunarak konut kredilerinde çeşitlilik sağlamaktadır. Her paketin kendine göre farklı şartları bulunmaktadır. En çok tercih edilen sabit taksitli ödeme paketinde kullanacağınız kredinin aylık taksit tutarı sabit kalmaktadır. Azami vade süresi 120 ay yani 10 yıl olarak belirlenmiştir. KKDF ve BSMV vergilerinden muaftır. Ekspertiz değerinin %75’ine kadar kredi kullandırılmaktadır. Bu şartlar diğer kredi paketlerinde de geçerlidir. İş Bankası yabancı uyrukluların Türkiye’den konut alabilmeleri içinde kredi vermektedir. Ayrıca kullanacağınız kredinin masraflarını dahi kredi içine alarak başvuru esnasında herhangi bir ücret ödemenizi gerektirmeyen kredi paketleri bulunmaktadır. İş Bankası bir çok büyük proje ile anlaşmalı olarak henüz başlamamış proje aşamasında veya tamamlanmamış konutlar içinde kredi imkanı sunmaktadır.

İş Bankası Konut Kredileri için TIKLAYINIZ!

21. DenizBank

DenizBank DenizMortgage adı altında konut kredileri vermektedir.  Maksimum vade süresi 25 yıl olarak belirlenmiştir. Ayrıca kullanacağınız kredi konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar verilmektedir. Konut kredisi kullanırken konut sigortası, hayat sigortası ve Zorunlu Deprem Sigortası DASK’ın DenizBank üzerinden yapılması durumunda konut kredinizde %0.02 puanlık bir indirim uygulanmaktadır. Özellikle uzun vadeli kredilerde belirgin faydası olmaktadır.  Kredi Tahsis Ücreti olarak bir defaya mahsus kredi kullanım sırasında kullanılan miktarın %0.5’i olarak hesaplanmaktadır.

DenizBank Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

22. VakıfBank

VakıfBank konut kredisini SarıPanjur Ev Kredisi adı altında vermektedir. Farklı ödeme seçenekleri sunmaktadır. Başvuru için şubeden dolduracağınız kredi başvuru formu haricinde satın alacağınız konutun tapusu istenmektedir. Normal kredilerde istenilen kimlik belgesi ikametgah ve gelir belgesi de istenmektedir. Kredi çekecek olan kişinin 18-70 yaş aralığında olması gerekir.

Alacağınız konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi kullanabilirsiniz. Tapuya gidilerek Türkiye Vakıflar Bankası TAO adına konuta 1. dereceden ipotek konulduktan sonra kredi kullandırılır. Maksimum vade süresi 120 ay yani 10 yıldır. Konut krediniz başvuru süresinden sonra 4-5 gün içerisinde cevaplanır ve işlemler tamamlanır. Banka kefil talep etmemektedir ancak gerek görülürse kefil isteme hakkı vardır. Kredinizi erken kapatmak isterseniz erken ödeme ücreti kalan vade süresine göre tahsis edilir. Kredi kullandırılırken kredi tahsis ücreti ve ekspertiz ücreti haricinde ücret alınmamaktadır. Başka bankalarda kullandığınız konut kredinizi VakıfBank’a taşıyabilirsiniz. İnşaatı devam eden konut projelerinde yalnızca anlaşmalı olan projelere kredi verilmektedir.

VakıfBank Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

23. Albaraka Türk

Albaraka Türk Konut Finansmanı ismiyle konut kredilerinde hizmet vermektedir. Katılım bankası olduğundan dolayı faiz oranı değil kâr oranı üzerinden ödemenizi yaparsınız. Banka sizin almak istediğiniz konutu alır ve kâr farkı koyarak size taksitler halinde satar. Satın almak istediğiniz konutun ekspertiz değerinin %80’ine kadar finansman kullanabilirsiniz. Eğer ek gayrimenkul teminatında bulunursanız almak istediğiniz konutun %100’ü kadar finansman kullanabilirsiniz. Maksimum vade süresi 120 ay yani 10 yıldır. Ödemelerinizi eşit taksitler halinde yapabilir veya 2 ayda bir 3 ayda bir yada esnek taksitler halinde gerçekleştirebilirsiniz. Konut için kat mülkiyeti veya kat irtifakı tapusunu ibraz etmeniz gerekmektedir. Tahsis ücreti olarak %0.5 alınmaktadır. Ekspertiz ücreti ve ipotek tesis ücreti ile sigorta toplamı ortalama 1130 TL yapmaktadır. Bu ücretler konuma ve konutun özelliklerine göre değişiklik gösterebilir.

Albaraka Türk Konut Kredileri için TIKLAYINIZ!

24. Bank Asya

Konut Finansmanı hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin 18 yaşını doldurmuş olması ve T.C. uyruklu olması gerekmektedir. Ayrıca beyan edebileceği bir geliri olmalıdır. Gerekli belgelere ek olarak konutun tapu fotokopisi gerekmektedir. Kredi başvurusunu şubeler üzerinden gerçekleştirebilirsiniz.

Maksimum vade 12 ay yani 1 yıldır. TL olarak kullandırılmaktadır. Erken ödeme yapıldığında %2 oranında Erken Ödeme Ücreti tahsis edilmektedir. Teminat olarak evin ipoteği alınmaktadır. Gerek görüldüğü takdirde kefil istenmektedir. Ekspertiz değerinin en fazla %75’ine kadar konut kredisi kullandırılmaktadır.

Bank Asya Konut Kredisi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.