Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Birleştirme Nasıl Yapılır?

Günümüz şartları ve aile yapılarımız ele alındığında, ülkemizde kredilerin kullanımı da artmaktadır. Haliyle borçları takipte de ve ödemekte de bazı zorluklar yaşanmaktadır. Verilere göre; ihtiyaç kredilerinin %30’u borçlar ve borç kapatmak için kullanılmaktadır. Biz de bu yazımızda kredi birleştirme nasıl yapılır işlemlerini anlatacağız.

Böyle durumlarda akıla gelen ilk şey kredi borçlarımı birleştirebilir miyim, bunu nasıl yapabilirim olmaktadır. Kredi borçlarınızı birleştirme imkanınız bulunmaktadır. Bankaların sağladığı kredilerle borç transferi yapabilirsiniz. Örnekle açıklamak gerekirse; birden fazla bankaya kredi borcunuzun olduğunu düşünelim. Borç gündeminizi takipte zorlanıyorsunuz ve ödeme işlemleri sırasında büyük bir zaman kaybı yaşıyorsunuz, bir bankaya gidip kredi birleştirme talebinde bulunarak size de uygun taksitlerle ödeme yapabilirsiniz. Tabii ki bununda belli şartları bulunmaktadır.

İlk olarak, aylık ödeme tutarınızın %50’si, mevcut kredi borçlarınızın ödeme tutarından daha yüksek olmalıdır. Çünkü, ev kirası, fatura, diğer masraflar düşünüldüğünde borç ödemeleriniz risk altına girecektir. Bu durum ise bankalar için olumsuz yönde sonuç verilmesine sebep olur.

Borç transferi yapımında en önemli basamaklardan biri de, borç kapatmak için kredi çektiğinizi bankaya kanıtlamak. Çünkü, bazı kişiler borç transferi altında kredi çekip, krediyi bu amaçla kullanmamakta ve bu da ödemelerinizi zorlaştırmaktadır. Bu durum bankalar tarafından istenmemektedir.

Bu şartları karşıladığınızı düşünüyorsanız, aşağıdaki adımları da izleyerek kredi birleştirme işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

 1. Borcunuzun ne kadar olduğunu bilmelisiniz.
 2. Aylık ödemelerinizi belirlemelisiniz.
 3. Bankaya gösterebileceğiniz kefil ve mal durumunuz olup olmadığı kontrol ediniz.
 4. Size en uygun bankaları bulunuz.

Borcunuzun ne kadar olduğunu bilmelisiniz: Bu borç; çektiğiniz kredilerin yanında ayrıca kredi kartı dönem borçlarını da kapsamaktadır. Çünkü kredi kartı, dönem borçlarınızı ödeyemediğiniz takdirde sizi zora sokacak ve kredi ödemenizi de etkileyecektir.

Aylık ödemelerinizi belirlemelisiniz: Kredi birleştirme nasıl yapılır sorusunun cevabı kısmında bu da önemlidir. Toplam borçlarınızı hesapladıktan sonra mutlaka bu borcunuza göre aylık ne kadar ödeyebileceğinizi hesaplamalısınız. Fakat bu durum gelirinizin %50’lik kısmını geçmemesi gerekmektedir. Örnekle açıklamak gerekirse; 2.000 TL gelirinizin olduğunu varsayarsak aylık ödemesi 1.000 TL’yi geçmeyecek şekilde kredilere başvurulması gerekmektedir. Ayrıca borç transferleri bir nebze ihtiyaç kredisi olduğundan, en fazla 36 ay vadeli olabileceği unutulmamalıdır.

Bankaya gösterebileceğiniz kefil ve mal durumunuz olup olmadığı kontrol ediniz: Bankaya teminat vermek zorundasınız. Çünkü, çektiğiniz kredi için bankanın, gerçekten borç transferi olduğuna ikna olması gerekmektedir. Neden, günümüzde bazı müşteriler, borç transferi adı altında kredi çekmekte ve krediyi amacına göre kullanmamaktadır. Eğer varsa siz ve evde diğer çalışanların maaş bordroları, ipotek olarak gösterebileceğiniz ev veya taşıt ayrıca gösterebileceğiniz bir kefile ihtiyacınız olabilir. Fakat her bankanın prosedürü birbirinden farklı olduğu için bunlar genelleme ifade etmektedir. Yani yukarıdaki şartlar işinizi biraz rahatlatabilir. Şunu hatırlatmakta fayda bulunmaktadır; eğer kefiliniz evli ise eş izin belgesi zorunlu tutulmaktadır. Kredi birleştirme nasıl yapılır sorusunun cevabında bu da önemlidir.

Eş izin belgesi ise; 1 Ocak 2002 tarihinde yürürlüğe giren “4721 sayılı Türk Medeni Kanunu” ile Türk Hukukuna girmiş bulunmaktadır. Türk Medeni Kanununun 194 hükmü şu şekilde: “Eşlerden biri, diğer eşin açık rızası bulunmadıkça, aile konutu ile ilgili kira sözleşmesini feshedemez, aile konutunu devredemez veya aile konutu üzerindeki hakları sınırlayamaz…”

Bu yüzden bankalarda; kredili hesaplarda kefil gösterilen kişinin evli olması durumunda, kişinin eşinin rızasını talep etmektedir. Eş izin belgesi olmayan ipotek ve kefil durumlarında, eşin ilerde açabileceği bir itiraz davası ile belge geçersiz sayılabilmektedir.

Size en uygun bankaları belirleyiniz: Hemen hemen bütün bankaların borç transferi için kampanyaları bulunmaktadır. İyi bir araştırma ile size en uygun bankayı belirlemeniz işini daha kolaylaştıracaktır. Kredi birleştirme nasıl yapılır kapsamında bu önemli olmaktadır.

DD Mortagage

Deutsche Bank ve Doğan Grubu Ortaklığı ile BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu)’dan aldığı lisansla müşterilerin finansal ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuş bir şirkettir.

Bu finans şirketinde, internet üzerinden kredi başvurularında bulunabilir, bütçe, taksit ve kredi transfer hesaplamalarında bulunabilirsiniz. Ayrıca konut kredileri için karşılaştırması da mümkündür. Kredi birleştirme nasıl yapılır kapsamına girmektedir.

DD Mortgage ile başvuru yaparak ihtiyaçlarınız için, borç transfer kredisi çekebilme imkanı sunmaktadır. Borç transfer kredisi için fırsatlar;

 1. Tüm ödemelerinizi tek kredi altında toplamaktadır. Yalnız ödemeler 400 TL üzerinde olmaması gerekmektedir.
 2. Faiz oranı diğer bireysel kredilere göre daha düşük oranlıdır.
 3. 36 ay vadeyle farklı olan tüm kredi ödemelerinizi birleştirme olanağı sunmaktadır.
 4. Konut kredileri için geçerli olan BSMV (Bankacılık ve Sigorta Muameleleri Vergisi) muafiyetinden yararlanma imkanı sunmaktadır.

Tek Kredi

Bu finans şirketi de DD Mortgage sisteminde çalışan bir firmadır. Ek olarak Tek Kredi kredilerin yanında kredi kartlarınızı da aynı çatıda toplamaktadır. Kredi birleştirme nasıl yapılır sorusunun diğer bir cevabı da budur.

Tek kredi borç transfer kredisi için sağaldığı olanaklar şöyledir:

 1. Hem kredi kartlarınızı hemde tüketici kredilerinizi tek çatı altında toplamaktadır.
 2. Anlaşmalı bankalar arasında müşterinin seçtiği bankada tüm borçlar toplanır ve diğer bankalarda ki borçlar kapanmaktadır.
 3. Böylece tüm ödemeleriniz tek ödeme de toplanır ve zamandan tasarruf etmenizi sağlar.

Üye olmak ve başvuru yapmak için TIKLAYINIZ!

DD Mortgage için TIKLAYINIZ!

DD Mortgage hemen başvuru için TIKLAYINIZ!

DD Mortgage hesaplama tablosu için TIKLAYINIZ!

Tek Kredi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.