Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Borcu Gecikme Faizi

Bugün ülkemiz, bankacılık sektörünün büyük bir kısmının özelleştiği ve bireysel ve ticari kredi bankacılığının 90’lara ve 2000 başlarına göre çok değiştiği bir ülkedir. Bireysel ve ticari kredi portföyünü artırma amacında olan çoğu banka kredi verme sınırlarını esnetebildiği kadar esnetmiş, geliştirilen birçok kampanyayla birçok kesimi çekmeye çalışılmıştır. Piyasadaki üretimin ve nakit akışının az olduğu dönemlerde kredi alma yoluna giden kesim sayısı oldukça artmış, bunun sonucunda kredi borcu olan kişi sayısı ve ülkemizdeki vatandaşlarımızın toplam kredi borcu oldukça artmıştır. Bunun bir sebebi de, alınan kredi ihtiyaç kredisi, konut kredisi veya taşıt kredisi de olsa, ödenmeme durumunda ödenecek faizlerin düşünülmemesi, ödeme planı düşünülmeden alınan kredilerin geri ödemesinde yaşanan zorluklardır. Günümüzde toplumumuzun içinde sosyal ve ekonomik etkenler, günlük hayatın işleyişi ve ticaretin ilerlemesi için, bireysel ve ticari kredilerin kullanımını gerekli kılmaktadır. Bu ve bu gibi nedenlerle ödeme olmaması gibi durumlarda devreye giren kredi gecikme faizleri kişilerin aldığı kredilerin daha fazlasını borçlanmasına neden olmuştur. 

Kredi Borcu Gecikme Faizi Nedir?

Bankadan aldığınız kredilerin ay bazında vadeleri vardır. 2015 yılında yürürlüğe giren Tüketici kredisi yönetmeliği üst üste 2 taksit ödemenin yapılması durumunda bankalara krediyi iptal etme ve krediyi tüketiciden isteme hakkı verildi. Ödeme gecikmesi durumunda ise bunun size yansıdığı bir faiz oranı var. Bu faiz oranı, krediyi bankadan aldığınızda anlaşmış olduğunuz faiz oranının üstüne geliyor. Ödeme olmaması durumunda krediyi alırken anlaştığınız faizin %30’u kadar borcunuza eklenen faize gecikme faizi denir. %1.5 oranında anlaşılan faizin %30’u olan %0.45’lik faiz %1.95 olarak borcunuza yansıyor.

Bankalar genelde bir taksit gecikince, tüketiciye telefon, e-mail gibi yollardan ulaşıp hatırlatmalar yapıyor. Gecikme devam ettiği takdirde bu durum Kredi Kayıt Bürosuna iletiliyor ve borcunuzun ödenmeyişi diğer bankalar tarafından da artık bilinen bir durum oluyor. Genellikle bankalar 2 ve ya 3. Taksit ödenmediği zaman tüketiciye ihbarname gönderiyor ve ihbarnamede belirtilen süre de dolduğu zaman hukuki süreç ile birlikte haciz işlemleri de başlamış oluyor. Bütün bu yollarla borcun karşılanmaması durumunda devreye varlık yönetim şirketleri giriyor. Varlık yönetim şirketleri BDDK denetiminde çalışan, borç ödenmemesi durumunda artık alacaklı durumuna geçen şirketlerdir, bu saydığımız yasal süreçlerin tümünün sonunda borcunuzun tahsilatı gerçekleşmezse, borcunuzu bu şirketler devralıp takip etmeye başlıyor.

Kredi Borcu Gecikme Faizi Uygulanmış, Ödenmemiş Borcun Tüketiciye Etkisi

Geciken kredi ödeme taksitleriniz, yazımızda daha önce belirtildiği gibi Kredi Kayıt Bürosu’na bildiriliyor. Peki bu ne demek? Kredi Kayıt Bürosu yani KKB, birçok bankayı bünyesinde barındıran, bankaların veri tabanlarını kullanarak ortak bir havuz oluşturan ve bu ortak havuzu kredi verme durumlarında kullanan bir bürodur. Bu veritabanına her bir bireyin bankacılık sicili işlenir ve bireyler az riskli, riskli, orta riskli, çok iyi gibi derecelendirmelere sahip puanlara sahip olur. Bu puanlar sizin ilerde kredi alıp alamayacağınızı etkiler. Borcuna gecikme faizi işlemiş, yasal işlem yaşamış bireylerin bir daha kredi almaları için kredi notlarını tekrar artırmaları gerekir. Bu da uzun bir süredir, en azından bir daha kesinlikle gecikme faizi işleme konulacak kadar borcunuzu bekletmemeniz gerekir. Ayrıca sadece borç ödenmesinin gecikmesi değil, minimum ödeme tutarını ödememek ve kısmi ödeme yapmak da kredi borcunuza gecikme faizi uygulanmasına ve işin sonunda kredi notunuzun düşmesine neden olur.

Kredi Borcu Gecikme Faizleri Nasıl Hesaplanır?

Kredi borcunuzun gecikme faizi ile birlikte hesaplanmasının çok basit bir yolu vardır, şimdi sizle bu yolu paylaşacağız.

Öncelikle kredi kartı borcunuzun asgari borç tutarı hesaplanmalıdır. Bunun için, kredi kartınızın limitine göre kredi borç tutarınızın en alt kademesi hesaplanacaktır. Kredi kartınızın asgari borç tutarını ödediyseniz, geriye kalan borca %2,02 tutarında bir faiz işlenecektir. 15.000 TL’ye kadar limiti olan kredinin asgari ödeme ücreti yüzdesi %30, 15.001-20.000 TL arası ise %35’tir. Kredi borcu gecikme faizi hesaplanırken, eğer asgari ödeme yapılmışsa, bu tutar borçtan çıkarılarak işlem yapılır. Eğer ödenen tutar, asgari ödeme tutarının da altındaysa, kredi borcunuza işleyecek gecikme faizi yüzdesi %2,52’dir. Asgari tutar ödenmişse, yasal olarak bankanın size uygulayabileceği faiz yüzdesi %2,02’dir. Bu iki durumdan hangisi ile karşı karşıyaysanız, ona göre aylık borç hesabınızı yaptıktan sonra bu tutarlar toplanarak 30 gün için ödenmesi gereken borç tutarı hesaplanıyor.

Borcunuza faiz uygulanmış olduğu için, tüm bu işlemler sonrasında borcunuza  KKDF (%15) ve BSMV (%5) vergilerini de toplam faizinizi ve dönem borcunuzla toplarsanız kredi dönem borcunuzu hesaplamış oluyorsunuz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.