Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Birçok banka artık çeşitli kredi imkanı ile insanların hayatında yer almaktadır. Krediler bizlere nakit para sağladığı için çok fazla sayıda tercih edilmeye başlanmıştır. Ev, araba, beyaz eşya ve hatta ihtiyaçlara göre kredi imkanı sağlandığı için hayatımızın birçok alanında yer almaktadır. Kredi alabilmek için öncelikle başvuru yapmamız gerektiğini bilmekteyiz. Kredi başvurusu yaparken göz ardı etmemiz gereken bir durum söz konusudur o da kredi borcu ödenmezse ne olur konusudur. Maalesef ki kredi borcu ödenmezse ne olur sorusunun cevabını zor durumda kaldığımız zaman öğrenmeye çalışıyoruz. Aslında bu soruyu kredi hesaplaması yaparken göz önünde bulundurmalı, bu duruma göre kredi başvurularımızı yapmalıyız. Böylelikle herhangi aksi bir durum karşısında zamanında önlem alabilir ve sorunun daha da büyümesinin önüne geçmiş oluruz. Bizlerde bu yazımızı sizlerin bu konu hakkında bilgi sahibi olabilmesi için hazırladık. Yazının takibini yaparak ayrıntılı bilgilere ulaşmış olacaksınız.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur ?

Kredi çekip sonrasında borcunu ödeyemeyen birçok insanın aklında bu soru bulunmaktadır. Kredi borcu ödenmediği halde yasal yükümlülüklerin yerine getirilmemesi nedeni ile bunlar devreye girmektedir. İlk olarak kredi borcunuzu ödeyememeye başladığınız 90 günlük sürenin sonunda bankalar tarafından bir idari takibe alınıyorsunuz. Yasal takip sürecine girdiğiniz zaman isminiz kara listeye alınmaktadır ve bu durum karşısında büyük zorluklarla karşılaşırsınız. Kara liste tüm bankaların ulaşabildiği bilgilere sahip olan bir yapılanmadır ve bu listede kredi veya kredi kartı borcunu ödemeyen insanlar yer almaktadır. Bir kimse kredi başvurusu yapıldığı zaman bankalar öncelikle o kişinin isminin bu listede olup olmadığına bakmaktadır. Bunun sonucunda ismi bu listede olan kişilere kesinlikle kredi verilmemektedir. Yani kredi borcunuzu ödemediğiniz zaman ilk karşılaşacağınız durum kara listeye alınıyor oluşunuzdur.

Kredi borcu ödenmediği zaman hapis cezası verilmesi genellikle söz konusu değildir. Sadece kredi borcunu yapılandırma yapıp bunu da icra dairesinde sözleşme imzalayanlar için hapis cezası gündeme gelebilir. Genel olarak banka kredi borcunu alabilmek için bütün yollar deneyip sonuç alamadıktan sonra haciz işlemi başlatılabilir.

Kredi borcunun ödenmemesi sizin çeşitli zorluklarla karşılaşmanıza neden olacağı için borç ödemelerinizi takip edip, gereken özeni göstermenizde fayda vardır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.