Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Borcu Yapılandırma

Kredi borcu yapılandırma işlemleri vakti halinde kredi başvurusunda bulunmuş olan ve kredi başvuru onaylandıktan sonra almış olduğu bu krediyi ödemeye başlayan kişilerin, aradan geçen belirli bir dönemin ardından artık bu koşullara ayak uyduramaması yani kredi borcunu ödemekte zorluk yaşaması gibi durumlarda alternatif bir yolu seçerken kullanmakta oldukları bir tür yapılandırma işlemine verilen addır.

Fakat kredi borcu yapılandırma işlemlerinin gerçekleştirilebilmesi için kredi borcu ödeme işlemleri sırasında zorlanmak yeterli bir sebep değildir. Bankaların kredi borcu yapılandırma işlemleri için hazırlamış oldukları transfer kampanyaları çerçevesinde yer alan ürünler dikkatli bir şekilde incelenmeli ve kredi ödemekte zorlanan kişi ya da kişiler bu aşamada kendilerine en uygun olan koşulu seçmelidir. Esasında her daim Kredi borcu yapılandırma işleminden karlı çıkmanız mümkün değildir. Kimi zamanlar sadece daha uygun ödeme imkanı ile yeniden hesap edilmiş olan kredi borcunuzu ödemeye devam edersiniz. Kredi borcu yapılandırma kapsamında yer alan kampanyalar arasında şu anda hali hazırda ödemekte olduğunuz kredinin koşullarından daha uygun ise bu işleme başvurmanızın ve başvurunuzun kabul edilmesinin ardından, kredi vadesi ve faiz oranı ile birlikte sahip olduğunuz kredi yeniden hesaplanacak ve kredi yapılandırma işleminiz yapılmış olacaktır. Buna göre de kredi borcunuzu daha uygun şartlarda ödemeye başlayabilirsiniz.

Kredi Yapılandırma Kapsamı ile İlgili Bilgiler

Tüketici kredileri ve ihtiyaç kredisi kapsamında bir defaya mahsus olarak 72 aylık yapılabilen Kredi borcu yapılandırma işlemi ile ilgili çeşitli detaylar bulunuyor. Öncelikle kredi kartı borçlarınızı yeniden yapılandırmak istiyorsanız kredi kartı borcunuzun takibe girmemiş olması gerektiğini de bilmeniz gerekmektedir. Aksi taktirde kredi borcu yapılandırma işlemini yapamazsınız. Takibe giren kredi ve kredi kartı borçları 72 aylık kredi yapılandırma yasasında yararlanamazlar. Bununla birlikte bu yasada belirtilmiş olan bilgilere göre konut kredilerinden ya da taşıt kredilerinden 72 aylık borç yapılandırması yapılamamaktadır. Takibe giren krediler için bankalar karşılık ayırmaktadır. Buna şüpheli alacak karşılığı adı da verilmektedir. Bu sebeple de tüketiciler ve banka arasında yapılmış olan sözleşmeden dolayı tüketiciye istediği taksit ve vade imkanları sunulur. Bu konu ile ilgili olarak kanunda belirlenmiş olan bir vade yer almamaktadır. Takibe yakalanmamış olan kredi borçları için kredi borcu yapılandırma işlemleri kredi kartı borçları için 72 ay iken, ihtiyaç kredileri için 48 ay olarak belirlenmiştir.

Kredi borcu yapılandırma BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından düzenlenmekte olup kredi kartı borçları ve kredi borçları ile ilgili yönetmelik koşullarına göre belirlenir.

Bankalardan gelen bilgilere göre yasa içerisinde ihtiyaç kredisi ya da kredi kartı yapılandırmaları için belirlenmiş olan bir faiz oranı bulunmamaktadır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlenmiş olan gecikme faizi ve akdi faiz oranlarına bakıldığında kredi kartı borçları için aylık olarak uygulanacak olan gecikme faizi en fazla yüzde 2.52 olarak belirlenmiştir. Bu oranı geçmesi mümkün değildir.

Kredi Borcu Faiz Oranları

Kredi borcu yapılandırması esnasında uygulanacak olan kredi faiz oranları ise bankadan bankaya göre değişmektedir. Bankalar arasında yaşanan rekabete göre belirlenecek ve değişecek olan bu oranlardan en karlı bir şekilde çıkacak kişiler, müşteriler olacak gibi gözüküyor.

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Kredi borcu yapılandırma işlemleri sırasında dikkat edilecek ve ele alınacak birkaç unsur bulunmaktadır. Bu unsurlar, ödenmekte olan kredi borcundan geriye kalan borç miktarı, hali hazırda ödenmekte olan kredi borcunun faiz oranı ile kredi borcu yapılandırması için tercih edilmiş olan faiz oranı arasındaki fark, kredi borcunun ödenmesi durumunda taksit başına verilen tutar ve toplam kredi maliyetine göre kredi borcu yapılandırma hesaplaması yapılacaktır.

Kredi borcu yapılandırma işlemlerini bir başka bankada yapabileceğiniz gibi hali hazırda kredi borç ödemesi yapmakta olduğunuz banka üzerinden de yaptırmanız mümkündür. Kredi borcunu ödemeyen kişiler için bankalar genellikle Kredi borcu yapılandırmasına açık bir şekilde bakarlar. Çünkü bu sayede bankalar kendi vermiş olduğu parayı faizi ile birlikte alırken, aynı zamanda ödenecek olan küçük taksitler ile birlikte müşteri de yavaş yavaş kredi borcundan kurtulabilir. Böylece iki taraf için de oldukça faydalı bir durum ortaya çıkar.

Yapılandırma İşlemi ile Faiz İndirimi Mümkün Müdür?

Hiçbir kredi üzerinden kredi üzerinden faiz indirimi yapılabilmesi mümkün olmamakla birlikte böyle bir uygulamanın yapılabilmesi için de ortaya herhangi bir koşul yer almamaktadır. Krediyi isteyen kişi ve bu krediyi temin edecek olan banka arasında yapılan sözleşme doğrultusunda her iki tarafında sözleşmede yer alan maddeleri yerine getirmesi gerekmektedir. Yani kredi kullanımı esnasında banka ile yapılan anlaşmaya göre belirli bir süreliğine yani belirlenmiş olan ay miktarına ve belirlenmiş olan tarihlerde ödenecek olan tutar taahhüt edilmiş olur. Bu durumda faiz indiriminden yararlanılabilmesi için kullanılabilecek tek bir yol vardır. O da kredi borcu yapılandırma işlemidir.

Sahip olunan konut kredisini, kredi borcu yapılandırma işlemleri ile birlikte isterseniz kredi borcunu almış olduğunuz bankadan isterseniz ise başka bir banka ile anlaşarak gerçekleştirebilirsiniz. Elbette burada dikkat edilmesi gereken çeşitli şeyler olsa da sizin için en uygun olanak ve şartları bulmaya çalışmanız burada önem taşıyan husustur.

Kredi borcu yapılandırma işlemleri için bankalar tarafından sunulan kredi yeniden yapılandırma oranlarına baktıktan sonra kendiniz için en uygun olduğunu düşündüğünüz bankaya başvuruda bulunmanız gerekiyor.

Bu aşamadan sonra ise daha önce almış olduğunuz krediler esnasında atmış olduğunuz adımlar tabiri caizse tekerrür eder ve aynı süreçler tekrar gerçekleşir. Kredi başvurunuz onaylandığı taktirde gerekli sözleşme ve evraklar size verilecektir. Böylece ilgili bilgiler verilir ve gerekli sözleşmeler yapılırsa kredi borcu yapılandırma işlemleri de gerçekleşmiş olur. Bu aşamadan sonra ise kredi borcu yapılandırma işlemi sonrasında belirlenmiş olan taksit tutarı ve vade miktarı ile birlikte borcunuzu kendinize daha uygun olduğunu düşündüğünüz koşullar içinde ödemeye başlarsınız. Mevcut krediyi kapatmanız halinde ise banka üzerinde yer alan ipotek kalkacaktır. Mevcut ipotek kalktığında ise banka kredi borcu yapılandırması yapmış olduğunuz banka üzerinden yeni bir ipotek koyarak bu işlemleri tamamlamış olursunuz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.