Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Dosya Masrafı İade Edilir mi?

Bankacılık ürünlerinden olan kredi ürünleri bir çok dikkat edilmesi gereken husus içermektedir. Bunlardan ilki ödeme planları olarak karşımıza çıkmaktadır. Ödeme planı kredi başvurusunda bulunan tüketicilerin finansal akış tabloları doğrultusundaki ödeme gücünü temsil etmektedir. Ödeme planları kredi başvuruları öncesinde düzenlenmesi gereken ve bu tablolar doğrultusunda başvuruda bulunulması gereken tablolar olarak karşımıza çıkmaktadır. Ödeme gücünü temsil etmesi gelecek dönemli finansal akışlar hakkında tahminleme imkanı da sağlamaktadır. Bankalar için önemli bir konuma sahip olan tüketici ödeme planları, kredi kullandırım denetimleri sırasında başvuruda bulunan kişinin finansal durumu hakkında bilgi edinme verilerini oluşturmaktadır. Ödeme planı oluşturulurken gerçekçi ve doğru bilgiler kullanmak oldukça önemli bir yere sahiptir. Ödeme planınızdaki verilerin gerçeği yansıtmaması durumunda gelecek finansal nakit akışlarınızda olumsuzluklar yaratacaktır. Finansal akışlarınızda yaşayacak olduğunuz bu olumsuzluklar sonucunda kredi borcunuz gecikme zamları ile birlikte artış gösterecektir. Borcunuzun gecikme faizleri ile artış göstermesi durumunda içinden çıkılmaz bir hal alacak ve banka borcunuz finansal akışlarınız doğrultusunda incelendiğinde icra takibi ile geri ödeme yöntemine başvurulabilecektir. Kredi ürünlerinin başvurusu esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur da kredi masraflarıdır. Yazımızın devamında sizlere kredi dosya masrafı iade edilir mi sorusuna cevap vereceğiz.

Kredi Masrafları İçeriği

Bankacılık sektörü bünyesinde gerçekleştirdiğiniz işlemler karşılığında bir takım masraflar sizlerden talep edilmektedir. 2013 yılının kasım ayında çıkan “Tüketicilerin Korunması Kanunu” ile kredi işlemleri haksızlık şartı kapsamına giren masraflarının geri iadesi gündeme geldi. Gündeme gelen yasanın ilgili maddesinde “…Tüketiciyle müzakere edilmeden sözleşmeye dahil edilen ve tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde dürüstlük kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici aleyhine dengesizliğe neden olan sözleşme şartlarıdır…” tanımı bulunmaktadır. Kanunun yürürlüğe girmesi ile birlikte bankalar kredi sözleşmelerinde bulunan bazı maddelere düzenleme getirmek zorunda kalmışlardır.

Dosya masrafı kapsamını faiz ve kar payları dışındaki masraf ve komisyonlar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bu masraflar dışında kalan ödemelere örnek vermek gerekirse ekspertiz ücreti, sigortalar, ipotek ücreti gibi masrafları kanun kapsam dışında bırakmış durumdadır. Kredi masraflarının iade sürecinin başlaması dosya masrafı kapsamına giren kredi işleminin yapıldığı ilçe kaymakamlığında yer alan tüketici hakem heyetine ilgili bankanın kredi dekontu ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Tüketici hakem heyetinin incelemeleri altında alınan karar ile devamında kredi dosya masraflarının iadesinin yapılıp yapılamayacağı sonucuna varılmaktadır. Tüketici hakem heyetinin incelemeleri bir ile altı ay aralığında sürebilmektedir. Bu süreç sonunda size olumlu ya da olumsuz bir sonuç belirtilecek olup bu sonuç doğrultusunda kredi dosya masraflarınızın geri iadesi yapılabilmektedir. Tüketici hakem heyeti tarafından kredi dosya masrafınızın iadesi ile sonuçlanacak karar çıktığında taraflara bu kararı tebliğ etmek durumundadır. Bu tebliğ sonrasında bankalar sizlerden herhangi bir işlem talep etmeksizin kredi dosya masraflarınızın geri iadesini yapmaktadır. Kredi dosya masrafları için itiraz süresi on yıl ile sınırlı tutulmuştur. 10 yılı aşan süreli itirazlar geçersiz sayılacaktır. Kredi başvurunuz gerçekleştirmeden önce banka ile yapacak olduğunuz anlaşma dahilindeki bilgilere dikkat etmeniz önemlidir. Kredi başvurunuzun onaylanması sonucunda sizlere masraf olarak gösterilen giderleri incelemeniz ve haksız talep durumu ile karşılaşmanız durumunda bu konunun üzerine gidip tüketici hakem heyeti yolu ile hakkınızı savunmanızı tavsiye etmekteyiz. Tüketicinin korunması kanunu sonrasında değişen ve talep edebileceğiniz haklarınızı iyi bilmeniz tüketimi yapılan her ürün için tüketicilere büyük avantajlar sağlamaktadır. Haksız kazanç durumu oluşturan durumlar karşısında tüketici hakem heyeti vasıtası ile hakkınızın aranabileceği unutulmamalıdır.

Kredi dosya masrafı iade edilir mi sorusunun cevabını yukarıda verdik.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.