Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Dosya Masrafları

Bankaların verdikleri kredilerde farklı isimler altında sizden masraflar almaktadırlar. Kredi türüne göre değişen farklı masrafları size çıkarabilmektedirler. En çok karşılaştığımız Kredi Dosya Masrafı hemen hemen bütün kredi türlerinde işletilmektedir.

2014 yılında çıkan “Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği” ile bu oran çekilen kredinin binde 5’i yani %0,5 olarak belirlenmiştir.  Yani 100,000 TL çekilen kredide sizden en fazla 500 TL dosya masrafı alınmaktadır. Burada unutulmaması gereken bir husus ise çekilen kredide türüne göre eklenen sigorta, ipotek, ekspertiz masrafları gibi giderler dosya masrafı içerisine alınamamaktadır. Örneğin konut kredisi çekecekseniz yukarıda belirttiğimiz kalemler haricinde ek olarak sizden %0,5 Dosya Masrafı alınır. Harici olarak ipotek, ekspertiz ve sigorta dosya masrafı içerisine dahil edilmez çünkü bu giderler ekspertiz ve sigorta şirketleri gibi aracı kurumlara banka aracılığıyla verilmektedir.

Bankalar dosya masrafına ek olarak çekeceğiniz kredi ve ödeme türü ile ipotek durumuna bağlı olarak ek masraflar talep edebilmektedirler.

2014 Yılında yürürlüğe giren bir yasa ile bankaların Dosya  Masrafı adı altında haksız kazanç elde ettiği belirtilerek geriye dönük 10 yıl süreç içerisinde çekilen tüm kredilerin dosya masraflarının geri ödenmesi kararlaştırılmıştır. Eğer bankanız ekspertiz ücreti veya sigorta adı altında sizden aldığı paranın bir kısmını kendi hesabına almış ise bu ücret Dosya Masrafı altına girmekte ve iade söz konusu olduğunda bu miktarı dosya masrafı içerisine katarak size iade etmek zorundadır.

Bankaların Kredi Dosya Masrafları

Çektiğiniz krediye göre farklı masraflar alınmakta ancak bankaların fazladan haksız kazanç elde etmemesi ve kredi kullananların mağdur olmaması için farklı isimler altında alınan kredi masrafları yasaklanmıştır. Çekilen kredi türüne göre masraflar değişmekte olup dosya masrafı bütün bankalarda aynıdır.

Öncelikle çekeceğiniz kredi türüne göre ek vergi ödeyebilirsiniz. Banka Sigorta Muamele Vergisi (BSMV)ve Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu (KKDF), bu vergiler sadece konut kredilerinde yani mortgage kredilerinde sıfırdır. Bireysel kredilerde ise bu vergiler alınır. Konut İpotekli Krediler de bireysel krediler kapsamına girdiği için bu vergiler kredi ödemelerine dahil edilir. Yani konut almak için değil bireysel amaçlı çektiğiniz kredilerde konut ipoteği verdiğinizde bu kredilerde faiz geçerlidir. KKDF oranı kredi faiz oranının %15’i, BSMV oranı ise kredi faiz oranının %5’i  kadardır.

Bankalar çekilen kredi tutarının %0,5’i kadar masraf alabilirler. Bunun haricinde konut kredilerinde alınan sigorta,ekspertiz ve ipotek ücretleri dosya masrafı içerisinde sayılmamaktadır. Ayrıca erken ödeme yapıldığında alınan Erken Ödeme Ücreti dosya masrafı içerisine alınmamaktadır.

1. Akbank

Akbank kredilerde dosya masrafı olarak çekilen kredi tutarının %0,5’ini almaktadır. Kredi türünüz konut kredisi ise BSMV ve KKDF vergilerinden muaf tutulursunuz. Dosya masrafına ek olarak sigorta ekspertiz ve ipotek ücreti ödersiniz. Eğer krediniz bireysel, ihtiyaç, araç kredisi ise vergilerde eklenir.

Akbank Kredileri için TIKLAYINIZ! 

2. ABank

Abank çekeceğiniz kredi miktarının %0,5’i kadar dosya masrafı almaktadır. Kredi türü eğer konut yani mortgage kredisi ise BSMV ve KKDF vergilerinden muaf tutulursunuz. Diğer kredilerde bu vergiler tahsis edilir.

Abank Kredileri için TIKLAYINIZ!

3. Anadolubank

Bütün kredilerde Dosya Masrafı olarak Tüketici Kredisi Tahsis Ücreti adı altında kullandırılan kredinin binde 5’i yani %0,5’i kadar masraf alınır. Konut kredilerinde BSMV ve KKDF vergileri hariç Dosya Masrafına ek olarak ekspertiz, ipotek ve sigorta ücreti tahsis edilir. Araç alımlarında ise rehin ücreti tahsis edilmektedir.  Konut kredisi hariç diğer tüm kredilerde vergiler tahsis edilir.

Anadolubank Kredileri için TIKLAYINIZ!

4. Albaraka Türk

Albaraka Türk kullandırılan kredi miktarının %0,5’i kadar masraf kesintisi yapmaktadır. Taşıt ve konut kredilerinde alınan kasko sigorta ekspertiz ve ipotek gibi diğer giderler haricinde ek bir masraf istenmemektedir. Ayrıca KKDF ve BSMV vergilerini konut kredileri hariç diğer kredilerde uygulamaktadırlar.

Albaraka Türk Kredileri için TIKLAYINIZ!

5. BankPozitif

BankPozitif dönemsel yaptığı kampanyalarda belirli vade ve kredi tutarlarında masrafsız kredi vermektedir. 50,000 TL ve 36 aya varan vadelerle masrafsız kredi kullanabilirsiniz. Kullanacağınız kredi ihtiyaç kredisi olmalıdır. Diğer kredilerde yine %0,5’i oranında kredi kullandırma ücreti almaktadır. Ayrıca eğer konut kredisi kullanacaksanız ekspertiz sigorta ve ipotek ücretleri hariç KKDF ve BSMV vergilerini ödemezsiniz. Diğer kredilerde bu vergiler alınmaktadır.

BankPozitif Kredileri için TIKLAYINIZ!

6. BankAsya

BankAsya kredilerde operasyon masrafları adı altında çekilen kredi miktarının %0,5’i kadar bir ücret alınmaktadır.

Bankasya Kredileri için TIKLAYINIZ!

7. Burganbank

Kredi masrafı olarak çekilen tutarın %0,5’i tahsis edilmektedir. Krediniz eğer mortgage yani konut kredisi ise vergilerden muaf tutulursunuz. Kredi türüne göre gereken sigorta ipotek kasko gibi masraflar dosya masrafı haricinde tutulmaktadır.

Burganbank Kredileri için TIKLAYINIZ!

8. Denizbank

Bütün kredilerde geçerli kullanılan kredinin binde 5’i oranında bir masraf kesintisi uygulanır. Onun haricinde ihtiyaç kredilerinde sadece ek olarak KKDF ve BSMV faizleri ödersiniz. Konut kredisinde bu vergiyi ödemezsiniz. Ancak konut ve araç kredilerinde ek masraflar çıkmaktadır. Bu masrafları banka talep etmekte ancak ekspertiz ve sigorta gibi aracı kurumlara aktarmaktadırlar.

Denizbank Kredileri için TIKLAYINIZ!

9. QNB Finansbank

Vergiler haricinde kullanılan kredinin %5’i oranında alınır. Yani 50,000 TL için 250 TL kredi dosya masrafı ücreti tahsis edilir. Konut kredilerinde vergilerden muaf tutulursunuz ancak sigorta ipotek ve ekspertiz ücretleri de dosya masrafına ek olarak tarafınızca karşılanmaktadır.

QNB Finansbank Kredileri için TIKLAYINIZ!

10. Fibabanka

Fibabanka standart ihtiyaç kredilerinde %0,5’i oranında masraf almaktadır ancak Kredi’de Masraf Yok adı altında verdiği 30,000 TL’ye kadar olan kredilerde bu ücreti almamaktadır. Elbetteki farklı vade ve faiz oranları uygulanmaktadır. KKDF ve BSMV vergileri de çekilen krediye eklenmektedir. Konut kredilerinde bu vergiler alınmamaktadır.

Fibabanka Kredileri için TIKLAYINIZ!

11. Garanti Bankası

Bütün kredilerde geçerli olan binde 5’i olarak kullanılan krediden tahsis edilir. Bu masraf dosya masrafı olarak değilde Kredi Tahsis Ücreti adı altında alınmaktadır. Çektiğiniz kredi 10,000 TL ise %0,5’i olarak 50 TL ücret ödersiniz. Bu ücret haricinde kullandığınız krediye göre ek ücretler talep edilmektedir ancak bu ücret bankaya değil sigorta kasko ve ekspertiz hizmeti alınan aracı kurumlara verilmektedir.

Garanti Bankası Kredileri için TIKLAYINIZ!

12. ICBC

Kredi masrafı olarak kullanılan kredi miktarının %0,5’i tahsis edilir. Bunun haricinde herhangi bir ek masraf banka sizden talep etmez ancak bazı kredilerde gereken ekspertiz sigorta gibi ücretleri banka sizden almakta ve aracı kurumlar vasıtasıyla bu işlemleri gerçekleştirmektedirler. Bunun haricinde bankanın çekeceğiniz kredi üzerinde başka bir masraf kesintisi yapması beklenmez.

ICBC Kredileri için TIKLAYINIZ!

13. ING Bank

İster ihtiyaç kredisi ister araç yada konut kredisi olsun kullanacağınız bütün kredilerde sabit olarak alınan Kredi Tahsis Ücreti olarak belirtilen dosya masrafı çektiğiniz kredinin %0,5’i kadardır. Yani 1000 TL kredi çekerseniz 5 TL dosya masrafınız olacaktır. Kullandığınız kredi konut kredisi veya araç kredisi ise kasko sigorta ekspertiz gibi yan giderler için banka sizden ek ücret talep edebilir ancak bu ücretler bankanın kasasına gitmemekte aracı kurumlara hizmet karşılığı sizin adınıza ödenmektedir. Bunların haricinde çekeceğiniz krediye BSMV ve KKDF vergileri eklenecektir. Konut kredilerinde bu vergiler tahsil edilmez.

ING Bank Kredileri için TIKLAYINIZ!

14. İş Bankası

Dosya masrafı olarak Kredi Tahsis Ücreti adıyla sizden kullandırılan kredi miktarının %0,5’i tahsis edilir. Kredi türüne göre bu miktarı ya krediyi çekerken verirsiniz yada kullandığınız kredinin içerisine eklenerek kullanım sırasında herhangi bir ücret ödememiş olursunuz. Konut kredisi alıyorsanız sigorta ipotek ve ekspertiz ücretleri ek olarak çıkacaktır. Ancak bu ücret bankaya değil hizmeti satın aldığınız aracı kurumlara banka aracılığıyla verilmektedir. Konut kredileri haricinde diğer bütün kredilerde %20 oranında KKDF ve BSMV vergileri uygulanmaktadır.

İş Bankası Kredileri için TIKLAYINIZ!

15. HSBC

Dosya masrafı kullanılan kredi miktarının binde 5’i olarak tahsis edilir. Konut kredileri haricinde kullandığınız kredilerden vergi alınmaktadır. Konut kredilerinde ise ekspertiz sigorta gibi yan giderler için ücret alınmakta ancak bu ücretler aracı kurumlara ödenmektedir.

HSBC Kredileri için TIKLAYINIZ!

16. Halkbank

Halkbank üzerinden kullanacağınız kredi türü ne olursa olsun kullanılan miktar üzerinden %0,5’i oranında Kredi Tahsis Ücreti dosya masrafı olarak alınır. Konut kredilerinde sigorta ipotek ve ekspertiz için ek ücretler çıkarılabilir. Bunun haricinde konut kredileri hariç diğer bütün kredilerde kullanacağınız krediye vergi uygulanacaktır. Vergi oranı ise KKDF ve BSMV olarak %20’dir.

Halkbank Kredileri için TIKLAYINIZ!

17. Kuveyt Türk

Finansman kullanım ücreti olarak bankanız kullandığınız miktarın %0,5’ini tahsis etmektedir. Bunun haricinde herhangi bir ek masraf alınmamaktadır.

Kuveyt Türk Banka Kredileri için TIKLAYINIZ!

18. Odeabank

Bankadan kullanacağınız kredi miktarının %0,5’i tahsis edilmektedir. Konut kredisi gibi sigorta ipotek ekspertiz benzeri ek hizmet gerektiren kredilerde sadece bu hizmetlerin ücretleri ek olarak alınmaktadır. Kullanacağınız krediden konut kredisi hariç vergi tahsis edilmektedir.

Odeabank Kredileri için TIKLAYINIZ!

19. Türkiye Finans

Kredi tahsis ücreti olarak kullanacağınız kredi miktarının %0,5’i kadar masraf çıkarılır. Bunun haricinde banka kendisi için sizden ek ücret talep etmemektedir.

Türkiye Finans Banka Kredileri için TIKLAYINIZ!

20. TEB

Kredi Kullandırma Ücreti olarak alınan dosya masrafı kullanılan kredinin %0,5’i oranındadır. Yani 100,000 TL kullanacağınız kredi için size banka tarafında bu ücreti binde 5’i olan 500 TL masraf çıkaracak ve bu miktarı tahsil edecektir. Bunun haricinde kullandığınız krediniz konut kredisi ise vergilerden muaf olursunuz ancak banka sizden ekspertiz sigorta ve ipotek ücretleri talep edebilir. Bu gibi ücretler aracı kurumlara verilmektedir.

TEB Banka Kredileri için TIKLAYINIZ!

21. Şekerbank

Kredi dosya masrafı olarak kullanacağınız kredinin %0,5’i oranında tahsis edilir. Bunun haricinde herhangi bir ek ücret istenmemektedir. Ancak konut kredisi gibi kredilerde sigorta, ekspertiz ve ipotek gibi ek giderler için farklı miktarlarda ücret talep edilmektedir.

Şekerbank Kredileri için TIKLAYINIZ!

22. Vakıfbank

Kullanacağınız kredinin binde 5’i oranında tahsis edilir. Yani 1000 TL çekeceğiniz kredi miktarı için ödeyeceğiniz dosya ücreti 5 TL’dir. Harici olarak herhangi bir ücret talep edilmez. Konut kredilerinde istenen sigorta, ekspertiz gibi yan giderler için banka sizden bu ücretleri talep edebilir ancak bu ücretler aracı kurumlara verilmektedir.

Vakıfbank Kredileri için TIKLAYINIZ!

23. Yapı Kredi

Kredi dosya masrafı olarak banka sizin alacağınız kredi miktarının %0,5’i kadar bir tutarı tahsil eder. Alacağınız kredi konut kredisi ise sigorta ekspertiz gibi ek masraflar çıkabilir. Diğer kredilerde yalnızca kredinin binde 5’i kadar masraf ödemesi yaparsınız.

Yapı Kredi Banka Kredileri için TIKLAYINIZ!

24. Ziraat Bankası

Kullanacağınız kredi ister konut ister ihtiyaç kredisi olsun bütün kredilerde geçerli olan kullanılan miktarın %0,5’i oranında bir miktar sizden Kredi Tahsis Ücreti adı altında alınır. Kredinizin türü eğer konut ise BSMV ve KKDF vergilerinde muaf sayılırsınız. Ancak konut kredilerinde ekspertiz sigorta ve ipotek gibi ek masraflar çıkmaktadır. Banka bu masrafı sizden tahsis ederek hizmet satın aldığı aracı firmalara ödeme yapmaktadır. Bunun  haricinde herhangi bir ek ücret talep edilmemektedir.

Ziraat Bankası Kredileri için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.