Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Faiz Hesaplama Formülü

Günümüzde birçok ihtiyacımız için gerekli olan parayı bankalardan alıyoruz. Bankaların bizlere verdiği faizli krediler sayesinde birçok ihtiyacımıza çok daha kısa sürede ulaşmaktayız. Peki bankalardan aldığımız kredilerin faizleri nasıl hesaplanıyor. Kredi faiz hesaplama formülleri nelerdir. Bu yazımızda size kredi faizlerini nasıl hesaplayacağınızı anlatacağız.

Kredi faizleri hesaplanırken öncelikle çekeceğimiz kredinin miktarı, faiz oranı ve taksit sayısı yani vade sayısını bilmeliyiz. Faiz oranı dönemsel olarak ve kredi türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. İhtiyaç kredilerinde % 1,25 iken konut kredilerinde % 0,69 ile %1,40 arasında değişmektedir. Ayrıca taksit sayısı da faiz miktarını etkilemektedir. Çektiğiniz krediden alınacak vergi oranları da faiz hesaplamalarına katılmaktadır. Konut kredilerinden vergi alınmamaktadır. Taşıt ve ihtiyaç kredileri için hesaplanan vergiler yüzde 5 (BSMV) ve yüzde 15 (KKDF) vergileridir.

Öncelikle faiz hesaplama formülünü verelim ardından bir örnekle nasıl hesaplandığını açıklayalım.Kredi faiz hesaplama Yukarıdaki formül karmaşık görünebilir bu nedenle isterseniz bir örnekle açıklayalım. Bir ev almak istiyorsunuz. 100.000 TL kredi çekmeniz gerekiyor.  Bankanızın size önerdiği kredi faiz oranı %0,90 ve siz 10 yıl vadeli yani 120 ay taksitle ödemeyi düşünüyorsunuz.

Bankanız size aylık 1366 TL taksit tutarı çıkarmaktadır. İlk taksit içerisindeki faiz miktarını hesaplamak için 100,000 TL kredi miktarımızı faiz oranımızın yüzdesi ile çarpacağız burada dikkat etmemiz gereken ufak bir ayrıntı var faiz yazan yere faiz yüzdesini değil faiz oranını yazacağız. Aylık faiz %0,90 yüzdesi yerine faiz oranı olan  0,090 yazmalıyız. Kredi miktarı ile bu yüzdeyi çarparsak 9000 TL sonucunu elde etmiş oluyoruz. 9000 lirayı 10 yıl olan vademize bölersek 900 TL olan ilk taksidimizdeki faiz oranını bulmuş oluruz. İlk taksitimiz 1366 TL idi. 1366-900=466 TL anaparamızı bulmuş olduk. Böylece ilk taksidimizdeki faiz miktarı 900 TL anapara miktarı ise 466 TL olacaktır. İkinci taksidimizdeki faiz oranı ise 100,000 liradan ilk taksit ödendikten sonra geriye kalan 99,534 liranın aynı işlemlerden geçirilmesiyle bulunur.

Aynı işlemi uygularsak. 99,534 liranın  0,090 faiz oranı ile çarpılması sonucunda 8958 sonucunu almaktayız. Bu sayıyı 10 olan vade sayımıza bölersek çıkan sonuç 895,9 TL yani faiz miktarı 896 TL çıkacaktır. Taksit miktarımız olan 1366 liradan faiz miktarını çıkarırsak anapara  miktarı olan 470 lirayı bulmuş olacağız. Gördüğünüz gibi ödediğimiz her taksitte ödeme içerisindeki faiz miktarı azalırken anapara miktarı artmaktadır. Aşağıdaki görsellere bakarak daha net anlayabilirsiniz.

Kredi faiz hesaplama ödeme planı

Gördüğünüz gibi her taksitte ödenen miktar içerisindeki faiz miktarı azalırken anapara miktarı artmaktadır.

Kredi faizi hesaplama

Son taksitlere geldikçe ödenen 1366 TL içerisindeki faiz miktarı 12 TL iken anapara miktarı 1354 TL olmuştur.

Vade azaldıkça ödenen taksit içerisindeki faiz miktarı azalırken anapara miktarı artmıştır.

Eşit taksitli ödeme planı olan kredilerde faiz miktarını hesaplamak kolaydır. İhtiyaç ve taşıt kredilerinde ise vergi miktarını hesaba katmak için faiz oranına vergiyi eklemeliyiz. Faiz oranını (1,20 x Kredi Faiz Oranı) olarak hesaplamalıyız.

Kredinizi öderken elinize geçecek olan toplu miktarı yatırarak kredinizi daha erken sürede bitirmek isteyebilirsiniz. 6 Ayda bir ikramiye alıyorsanız yada krediyi çektikten 1 yıl sonra elinizde toplu bir miktar para olursa bunu yatırıp kredinizin faizinde indirim sağlayabilirsiniz. Bunun için bankalar farklı ödeme seçenekli krediler sunmaktadır. Ara ödemeli kredi,artan veya azalan ödemeli krediler, balon ödemeli krediler gibi. Balon ödemeli kredilerde ödemenizi düşük miktarlarda başlatıp son taksitte yüklü bir miktar ile yapabilirsiniz. Son taksite kadar 1000 TL aylık ödeme yaparsınız son taksitte ise 30,000 TL ödeme yaparak kredinizi kapatabilirsiniz. Bu gibi kredilerde faiz hesaplamaları daha karmaşık yapılmaktadır. En yaygın olan ve en çok kullanılan krediler eşit ödemeli olduğu için kredi faiz hesaplama formülleri çekeceğiniz kredideki faiz miktarını bulmanızı sağlayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.