Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Geri Ödeme Planı Hesaplama

Teknolojinin gelişmesi ile her gün büyüyen Dünya; büyüyen ailelerimiz, işlerimiz, büyüyen hayatlarımız derken masraflarımız da aynı oranda büyümektedir. Masrafların bu denli artması ve nakit paraya olan ihtiyacın her geçen gün fazlalaşması ile bankalar da kredi paketlerini talep eden müşterilerin kullanımına sunmaktadır. Talep şekillerine göre; kredi paketlerinin de içerikleri, kullanıcıya verilen ve geri ödemesi istenen tutarlar da kredinin türüne göre değişiklik göstermektedir. Bu yazı da bankaların sundukları kredi paketlerinin, Kredi geri ödeme planı hesaplama işlemlerinin nasıl yapıldığını, hangi kriterlere dikkat edildiğini, faiz oranı, vade süresi gibi kavramların kredi geri ödeme planında nasıl bir rol oynadığını sizlerle paylaşacağız.

İhtiyacınız doğrultusunda başvurduğunuz kredi paketlerinin geri ödeme planı, tercih ettiğiniz bankaya ve başvurduğunuz kredi paketinin içeriğine göre farklılık göstermektedir. Gelişen teknoloji ile artık bankaların internet bankacılığı sitelerinden, mobil uygulamalarından, telefon bankacılığı uygulamalarından veya şubelerinden kredi başvurusu yapabilirsiniz. Başvurunuz ön onaydan geçtikten sonra bankadan tarafınıza tercih ettiğiniz iletişim kanalı ile bilgilendirme yapılır. Krediniz tamamen onaylandıktan sonra kartınıza tanımlanarak, kullanımınıza sunulur.

Kredi başvurunuzda talep ettiğiniz kredinin “faiz oranı” belirtilmektedir. Bu oran bankanın sizinle yaptığı borç anlaşmasından, sizin bankaya kredi tutarı dışında yapacağınız ödeme miktarını gösterir. Geri ödeme planının hesaplanmasında bir diğer önemli etmende vade süresidir. Bu süre bankaya geri ödemenizi, krediniz kartınıza tanımlandıktan sonra, ne kadar süre boyunca ödemenizi yapacağınızı belirtmektedir. Tüm bankaların kredi geri ödeme planlarının hesaplanmasında ortak olan faiz oranı ve vade süresi kabaca sizin kredinizin niteliğini ve geri ödeme tutarını belirtir. Bunların dışında kredi notunuzun yüksek olması, banka sicilinizde herhangi bir problem bulunmaması da bankalar tarafından kredi verilmesini kolaylaştırmanın yanı sıra size uygulanacak olan faiz oranlarının tercih ederseniz düşmesinde veya vade size göre ayarlanmasında çok büyük rol oynamaktadır. Kredi geri ödeme planı hesaplama da bu kapsamdadır.

Kredi başvurunuz onaylandıktan sonra kredinize ne kadar süre sonra başlayacağınız banka ile yapacağınız kredi anlaşmasında belirtilir. Geri ödeme süreciniz başladığında size tanımlanan vade süresi boyunca bankaya geri ödeme yapacağınız toplam tutar faiz oranınız ile belirlenir. Toplam borcunuz da size tanımlanan vade süreniz boyunca aylık eşit taksit tutarlarını bölünür ve ödemenizi bu şekilde gerçekleştirmiş olursunuz. Kullandığınız kredideki faiz oranı ne kadar düşükse bankaya geri ödeyeceğiniz miktarda ilave para da o doğrultu da azalacak. Vade süreniz de ne kadar uzun ise aylık taksit tutarları da süreye eşit olarak bölünecek.

Bu ödeme şekli her banka için aynı olup, tarımsal üretici kredileri bankalar için bir istisna olmaktadır. Tarımsal üretici kredilerinin ödemeleri her ay değil, çiftçinin belirlediği hasat zamanlarında bankalara ödeme yapılmaktadır.

Bankaların Kredi Geri Ödeme Planı Hesaplama Örnekleri

Denizbank

Kredi geri ödeme planı hesaplama işlemlerine Denizbank’tan başlayalım. Denizbank’tan ihtiyacınıza göre tercih ettiğiniz her kredi için farklı vade süresi ve faiz oranı uygulanmaktadır. Ayrıca genel faiz oranları dışında sene içerisinde yapılan kampanyalarla da faiz oranlarını değiştirmektedir. Örneğin; başvuracağınız bir ihtiyaç kredisi için

  • 12 ay vade için %1.29
  • 24 ay vade için %1.35
  • 36 ay vade için %1.35
  • 48 ay vade için %1.35

olarak uygulanan faiz oranları ile  12 ay vadeli 25.000 TL tutarındaki bir ihtiyaç kredisi, %1.29 faiz oranı ile 12 ay da, her ay  911.05 TL tutarındaki taksitler ile ödeyerek toplamda 32.797 TL olarak bankaya geri ödeyeceğiniz toplam tutar olarak belirlenir. Kullanılan kredinin de binde 5’i kredi tahsis ücreti olarak verilmektedir. Bu demektir ki tercih ettiğiniz bu kredi için 125 TL’lik bir kredi tahsis ücretini de bankaya ödemeniz gerekmektedir.

Denizbank Kredileri İçin TIKLAYINIZ!

ING Bank

Kredi geri ödeme planı hesaplamada ING Bank kredileri için en fazla 48 ay vade uygulamaktadır. Kredi türlerine göre uyguladığı farklı faiz oranları arasında en düşük faiz oranına sahip %1.04 faiz oranı ile taşıt kredisi bulunmaktadır. Örneğin; ING Bank’tan 48 ay vadeli %1.39 faiz oranına sahip 50.000 TL tutarındaki ihtiyaç kredisi için ayda 1.522 TL taksitle ödersiniz. Bankaya ise toplamda 73.054 TL geri ödersiniz. Ayrıca bankaya 250 TL kredi tahsis ücretiniz de bulunmaktadır.

ING Bank Kredileri İçin TIKLAYINIZ!

Odeabank

Odeabank’tan talep ettiğiniz bir 24 ay vadeli 50.000 TL tutarındaki %1.19 faiz oranına sahip kredinizin aylık taksit tutarı 2.475,38 TL olup toplam geri ödeme tutarını 59.407 TL’dir. Bu Kredinin tahsis ücreti de 262.50 TL olarak belirlenir.

Odeabank Kredileri İçin TIKLAYINIZ!

Garanti Bankası

Garanti Bankasından alacağınız kış için ihtiyaç kredi faiz oranlarının belirleyici özelliği alacağınız kredinin tutarıdır. Örneğin;

  • 25.000 TL için %1.36 faiz oranları 48 ay vade ile 755,23 TL aylık taksitlerle toplam 36.383 TL geri ödemesi ve 125 TL kredi tahsis ücreti uygulanır.
  • 50.000 TL için %1.19 faiz oranları 48 ay vade ile 1.447 TL aylık taksitler ile toplamda 69.684 TL geri ödemiş olursunuz ve 250 TL kredi tahsis ücretiniz uygulanır.
  • 75.000 TL için %1.16 faiz oranları 48 ay vade ile aylık 2.153 TL taksitler ile toplamda 103.722 TL geri ödeyip, 375 TL ‘lik kredi tahsis ücretiniz uygulanır.

Garanti Bankası Kredileri İçin TIKLAYINIZ!

İş Bankası

İş bankasından alacağınız 20.000 TL’lik eğitim krediniz için %1.24 faiz oranı ve 36 ay vade ile 721,60 TL aylık taksitler ile bankaya toplamda, 25.978 TL ödemiş olursunuz ve 105 TL de tahsis ücretiniz ek olarak uygulanır.

İş Bankası Kredileri İçin TIKLAYINIZ!

VakıfBank

Vakıfbank’tan alacağınız 9.000 TL’lik krediniz için %1.29 faiz oranı ve 36 ay vade için aylık 327,98 TL taksitlerle toplamda, 11.853 TL geri ödemiş olursunuz ve 45 TL kredi tahsis ücretiniz uygulanır. Ayrıca Vakıfbank’ta sarı panjur ev kredisi için bir istisna yapılarak 60 ay vade uygulanmaktadır.

Vakıfbank Kredileri İçin TIKLAYINIZ!

Akbank

Akbank’tan alacağınız 15.000 TL tutarındaki krediniz için 48 ay vade ile %1.63 faiz oranı uygulanmaktadır. Aylık  484,66 TL ödersiniz. Akbank’ta kredinizin geri ödeme tutarını uygulanacak vade süresi belirler. Her vade süresi için ayrı faiz oranı uygulanmaktadır.

Akbank Kredileri İçin TIKLAYINIZ!

Ziraat Bankası

Diğer bankalardan farklı olarak 120 ay vade imkanını müşterisine sunan Ziraat bankası, faiz oranlarını müşterisinin kredi notuna göre belirlemektedir ve aynı zamanda faiz oranını uygulanacak vade süresi de etkilemektedir.

Ziraat Bankası Kredileri İçin TIKLAYINIZ!

Yapı Kredi Bankası

Yapıkredi’den alacağınız 36 ay vadeli 10.000 TL’lik ihtiyaç kredisi için %1.29 faiz oranı uygulanır. Aylık 364.42 TL taksitler ile toplamda 13.169,12 TL geri ödemiş olursunuz. Kredi tahsis ücreti olarak da 50 TL anlaşmanıza eklenir.

Yapı Kredi Kredileri İçin TIKLAYINIZ!

TEB Bankası

TEB’den alacağınız 200.000 TL tutarındaki konut kredisi için 120 ay vade uygulanarak, faiz oranı %0.95 olup, 2.800 TL aylık taksitler ile bankaya toplamda, 337.725 TL geri ödemiş olursunuz. Bu ödemeye ek olarak da 1.668 TL’lik kredi dosya masrafı ve kredi tahsis ücreti bir arada uygulanarak, kredi borç anlaşmanıza yansıtılır.

TEB Kredileri İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.