Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi İçin Gerekli Belgeler

Günümüzde insanlar büyük-küçük çoğu ihtiyacını bankalardan çektiği krediler yoluyla sağlamaktadır. İhtiyaçlarınızı ve hayallerinizi gerçekleştirmeye yönelik tüm hareketlerinizin finansmanını bu şekilde sağlamanız modern zamanının küresel sermayesi içinde çok yaygın. Kredi, ihtiyaç kredilerinden konut kredilerine, taşıt kredilerine kadar birçok ihtiyaç, nakit sıkıntısı olan insanların araç, ev, iş yeri, evlilik gibi birçok önemli ihtiyacını karşılamak için başvurulan kısa yoldur. Bankadan bankaya değişen çeşitli prosedürler ve banka ile sağlanan anlaşmalar ile alınacak uygun faiz oranları, krediye giden yolu kolaylaştırır. Tüm bireysel ya da kurumsal ihtiyaçlarınızda kullanabileceğiniz, finansman bakımından size büyük rahatlık sağlayacak kredilere 48 aya varan vade imkanı ile sahip olmak mümkün. Birçok banka kredi alan kişiye kredinin vadesi boyunca hayat sigortası da yapmaktadır.

Kimler Kredi Alabilir?

Bireysel ihtiyaçlarınızı karşılamak için başvuracağınız bankanın sizden beklediği bazı şartlar ve yerine getirmeniz gereken koşullar olacaktır. Kişinin bunları karşılaması, bankadan başvuru sonucunda olumlu cevap alması için yeterlidir. Krediyi alıp alamamanız tüm bu koşulları sağlamış olsanız bile hala bankanın elinde olsa da bazı zorunlu adımlar vardır.  Bankanın size bu finansmanı sağlaması için size vereceği parayı güvence altına alması gerekir. Bunun için sizin maddi yaşantınızın geçmişinden bazı beklentileri var. Bunlardan biri “sigortalılık süresi”. Sigortalılık süresinden kasıt; bireysel ihtiyaçları için kredi başvurusunda bulunan kişinin daha önce çalıştığı yerlerde ne kadar süre bulunduğudur. Kişi, krediye başvurduğu sırada bulunduğu şirkette sigortasını 6 aylık doldurmuş olmalıdır. Bu, bankanın kişinin iş durumuna güvenmesini sağlar. Kişi, daha önce uzun süre çalıştığı şirketteki sigortalılık süresini de bankaya sunabilir. Daha sonra “ödenmemiş borcunun olmaması” bankanın bireye güvenini sağlayacak bir diğer noktadır. Bankanın sağladığı finansmanı zarar etmeden geri kazanması için kişinin elinde ödenmemiş bir borç olmaması gerekir. Ödenmemiş bir borç gözükmesi durumunda kredi onaylanmayacaktır.  Bir başka önemli husus ise “kredi notu” dur. Kredi notu bireyin ilk bankacılık işleminden şu ana kadar yaptığı tüm işlemlerin kayıt altına alınması sonrasında ortaya çıkan skordur. Eğer daha önce zamanında borç ödememişse ve icra takibine girmişse de sicili kirlenmişse, kredi alması çok zordur. Aynı zamanda kara listeye alınmışsa da merkez bankası tarafından sunulan koşullar sonucunda kara listeden çıkmadan kredi alamaz.  Bunun dışında idari takipte olmamak ve ödeme geçmişinin düzgün olması da bir diğer önemli kriterlerden. Borç ve ödeme geçmişiniz çok önemlidir.
kredi-cekerken-isten-901a359dc23625999ce2

Kredi İçin Gerekli Belgeler

Kredi için gerekli belgeler, bankanın kredi başvurusu yapmanız için sizden talep ettiği belgelerdir.
-Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Resmi yapılacak tüm işlemlerde olduğu gibi kredi alım işlemlerinde de nüfus cüzdanı fotokopisi önemlidir.

-Gelir Belgesi: Özel sektör çalışanları ve memurlar, emekliler, serbest meslek sahipleri ve şirket ortakları, çiftçiler, gayrimenkul kira geliri olanlar gelirlerini belgelemek suretiyle kredi başvurusu esnasında bu adımı gerçekleştirmek zorundadırlar.

-Son 2 aya ait güncel maaş bordrosunun biri veya antetli kağıda yazılmış şirket yetkilileri  tarafından imzalanmış maaş yazısı, şirket imza sirküleri ve yetki belgesi

+Serbest meslek sahipleri için son vergi levhasının fotokopisi

+Emekliler için maaş cüzdanlarının fotokopisi

+Kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi

-Elektrik, su, doğal gaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ilişkin işlem tarihinden önceki 3 ay içinde ve müşterinin adına düzenlenmiş bir fatura aslı veya 3 ay içerisinde alınmış ikametgâh belgesi (Adres paylaşım sisteminde adres bilgisinin güncel olması halinde bu maddede yer alan belgelerin beyanı zorunluluk için banka nezdinde gerekmemektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.