Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Kartı Aidatı Nasıl Geri Alınır?

Ülkemizde kredi kartı kullanımı oldukça yaygındır ve gün geçtikçe de kredi kartı kullanıcı sayısı giderek artmaktadır. Kredi kartı kullanırken belirli zamanlarda kredi kartı ödemekteyiz ve biz de bu yazımızda bu ödediğimiz kredi kartı aidatı nasıl geri alınır sorusunu cevaplayacağız.

Kredi kartı, bankalar ya da belirli kuruluşlar tarafından bireylere verilen, günlük satın alma işlemlerinde ya da para çekme sırasında kullanılan, nakit para kullanımının yerine geçen bir kart çeşididir. Kredi kartlarındaki en önemli konulardan birisi ise kredi kartı aidatıdır. Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır sorusu da burada önem kazanmaktadır.

Kredi Kartı Aidatını Geri Alma

Kredi kartı bireyler için oldukça önemlidir. Kredi kartı kullanımı sırasında bazı durumlarda vatandaşların karşısına kredi kartı aidatı ya da dosya masrafı gibi ödemeler çıkmaktadır. Bazı durumlarda bu kredi kartı aidatları zamansız bir şekilde alınmaktadır ve bu da vatandaşların zor duruma düşmesine neden olabilir. Kredi aidatı nasıl geri alınır sorusunun cevabı çeşitli şekildedir.

Kredi kartı aidatı ödemeleri hakkında bankalar bunların yasal olduğunu söylese bile Yargıtay’da bunun aksini belirten kararlar bulunmaktadır. Yapılan son düzenlemeye göre kredi kartı aidatları geri alınabilmektedir. Fakat kredi kartı aidatını almada bir zaman aşımı belirlenmiştir, yani kredi kartı aidatını almak isteyen kişi sadece son 10 yıl içerisinde ödemiş olduğu aidatı geri alabilmektedir.

Şimdi gelelim kredi aidatı nasıl geri alınır sorusuna. Kredi kartı aidatlarınızı alabilmeniz için birkaç yol bulunmaktadır. Bunun için ilk olarak bankanızın Müşteri Hizmetlerini arayarak ya da bankaya giderek kredi kartı aidatı iade talebi yapmalısınız. Bankaların müşteri hizmetleri numaralarını yazımızın sonunda bulabilirsiniz. Kredi kartı aidatları sadece bu talep doğrultusunda ödenebilmektedir. Bu talep karşısında olumsuz dönebilen bankalar da vardır, böyle bir durumla karşılaşırsanız müşteri hizmetlerine kredi kartınızı kapatmak istediğinizi ve banka müşterisi olmaktan vazgeçeceğinizi söylerseniz daha olumlu yaklaşabilirler.

Kredi aidatı nasıl geri alınır sorusunun ilk kısmı böyledir. Eğer bankanızdan olumlu bir dönüş alamadıysanız, kredi kartı aidatı için dilekçe yazarak bankanıza gönderebilirsiniz. Bu dilekçe, iadeli taahhüt olarak gönderilirse almış olan kişinin imzasını görmüş olursunuz. Ama kredi kartı ödemelerinizi aksatmışsanız ya da bankaya borcunuz varsa, bu yöntem de olumlu sonuçlanmayabilir. Bu duruma dikkat etmelisiniz.

Daha sonra son 10 yıllık ekstrenizi, kredi kartınızı alırken imzaladığınız sözleşmenin bir örneğini Tüketici Hakem Heyeti’ne gönderebilirsiniz. Fakat unutulmamalıdır ki, Tüketici Hakem Heyeti’ne yapılan başvuruların sonuçlanması bir aydan üç aya kadar çıkabilmektedir.
Kredi kartı aidatı nasıl geri alınır sorusuna yanıtlar bu şekildedir. Bazı durumlarda kredi kartı aidatı alınamamaktadır. Şimdi de bu durumları inceleyelim.

Kredi Kartı Aidatının Geri Alınamadığı Durumlar

Kredi kartı talep eden kartlar olduğu gibi kredi kartı aidatı alınmayan durumlar da vardır. Bankalar, bazı müşterilerinden kredi kartı aidatı talep etmemektedirler. Örneğin, öğrenci kartınız varsa ve elektrik, su, internet gibi faturalar için otomatik ödeme talimatı da vermişseniz bankalar hesap işletim ücreti almaz. Bunun gibi bireysel emeklilik hizmetinden faydalananlardan da kredi kartı aidatı alınmamaktadır. Fakat kredi kartı aidatı alınmayan durumlar kart talep etmeden önce iyice araştırmalıdır.

Kredi aidatı nasıl geri alınır sorusunun cevabı bu şekildedir. Yani yapmanız gereken ilk müşteri hizmetlerinizi arayarak aidatı geri alma talebi yapmalısınız. Bankaların Müşteri Hizmetleri telefon numaraları şu şekildedir:

 • Ziraat Bankası: 444 00 00
 • Yapı Kredi Bankası: 444 0 444
 • İş Bankası: 444 02 02
 • Albaraka Türk Katılım Bankası: 444 5 666
 • Garanti Bankası: 444 0 333
 • Halkbank: 444 0 400
 • Vakıfbank: 444 0 724
 • Akbank: 444 25 25
 • Türkiye Finans Katılım Bankası: 444 2 444
 • Türkiye Ekonomi Bankası: 444 0 666
 • Finansbank: 444 0 900

Yukarıda belirttiğimiz bankaların müşteri hizmetlerini arayarak kredi aidatı nasıl geri alınır hakkında talep oluşturabilir ya da bu konu hakkında daha geniş bilgi alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.