Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Kartı Borcu 1 Ay Ödenmezse Ne Olur ?

Günümüzde tüketiciler tarafından en çok tercih edilen finans destek ürünlerinden olan kredi kartları, tüketiciler tarafından nakit akışlarına uygun vadelendirilmesi gereken finansal ürün grubundadır. Kredi kartları başvuru talepleri oluşturulmadan önce ödeme planlarının çok iyi bir şekilde nakit akışlarına göre planlanıp gerçek ve doğru bilgiler ışığında düzenlenmesi gereken finansal destek ürünleridir. Kredi kartı ürünlerinin vade süreleri, taksit sayıları ve bankaların belirlemiş olduğu gecikme faizi oranları dikkate alınmadığı zamanlarda ya da başvuru talebi oluşturulmadan önce gerçek ve doğru bilgiler ışığında incelenmediği durumlarda kredi kartı sahibi olan bireylerin gelecek nakit akışı düzenlerinin dar boğaz durumuna düşmesine neden olabilmektedir.

Kredi kartı ürünlerinin amacı tüketicilerin anlık ya da planlı yapılan alışverişlerini belirli vade süreleri altında finanse etmektir. Bu finansmanı sağlarkende aynı zamanda tüketicilerin altına girdiği kredi kartı borcunu belirli vadeler eşliğinde taksitlendirerek elini rahatlatmak olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüketiciler kredi kartı başvurusu yapmadan önce ödeme planlarını doğru bir şekilde oluşturmadıkları zamanlarda ise gelecek zamanlı finansal akışlarına zarar verebilmektedirler.

Kredi kartı borçları direkt olarak bankacılık sektörü bünyesindeki kredi notunuza etki etmektedir. Bununda anlamı şudur ki kredi kartı borçlarınızın ödeme devamlılığına dikkat etmediğiniz zamanlarda kredi notunuz olumsuz etkilenecek ve bu durum ileriki zamanlarda başvuru talebinden bulunabileceğiniz kredi ürünlerinin temini konusunda sorunlar doğuracaktır.

Kredi başvurularının değerlendirilmesine etki eden en önemli kriterlerden birisi kredi notları olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi kartı borcunuzun ödeme dönemlerine dikkat etmeniz gerektirecek bir nokta olarak karşımıza çıkmakta kredi notuna etkisi. Kredi kartı borcunuzun bankalar tarafından belirlenen bir oran vasıtası ile asgari tutarı belirlenmekte her ay. Bu asgari tutar kredi notunuza etki etmeyecek ve kredi notunuzu düşürmeyecek tutardaki borcunuzdur. Kredi kartı borcunuzun asgari tutarını ödediğiniz taktirde banka sizin için herhangi bir işlem yapmayacaktır. Fakat 3 ay üst üste sadece asgari tutar ödemesi yaparsanız kredi kartınız alışverişe kapanacaktır. Kredi kartı borcunuzu 1 ay ödemediğiniz takdirde ise bir sonraki ay hesabınıza yansıyacak kredi kartı borcunuz ile birlikte ödemesini yapmadığınız ayın kredi kartı borcu aylık faiz oranı üzerine eklenerek karşınıza çıkacaktır.

Kredi kartı borcunuz her geçen ay faiz oranları ile katlanarak çoğalacak ve ileri ki zamanlarda devam eden nakit akışınızı ve ödeme planlarınızı olumsuz etkileyecektir. Kredi kartı borcunuzun 1 ay ödenmemesi sonucunda bankanız sizi yakın takibe alacaktır. Bankanızda bulunan telefon numaranız üzerinden müşteri temsilcisi sizlerle görüşme yapıp kredi kartı borcunuzun ödenmemesi durumunda yasal takibe başlanacağı bilgisini verecektir. Fakat bu görüşme icra başlangıcı olarak belirtilmemelidir. Bankaların kredi kartı borcunuzu belirli bir düzene sokmanız için sizlere yaptığı bir uyarı niteliğindedir. Kredi kartı borcunuzu bir aydan daha fazla bir süre asgari tutarın altında bir tutar ile ödemezseniz kredi kartı borcunuz icra takibine alınacaktır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.