Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemleri ile ilgili olarak son zamanlarda ortaya çıkan çeşitli değişiklikler göze çarpıyor. Bu değişikliklerden biri bireysel kredi kartı sahiplerinin taksit sayısını on ikiye çıkması ile ilgili. Diğer bir yenilik ise doğrudan kredi kartı borcu yapılandırma ile alakalı. Resmi Gazete’de yayınlanmış olan yönetmeliğine göre eskiden olduğu gibi akaryakıt, telekomünikasyon, kuyumculuk ürünleri ve gıda ürünlerinde taksit uygulanmamaya devam edecek. Bunun ile birlikte kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarını ödemekte zorluk çeken kişilerin Kredi Kartı Borcu Yapılandırma işlemleri ile yapılan 72 ay vade düzenlemesi ile birlikte toplamda neredeyse 20 milyara ulaşan kredi kartı borcunun da azalması beklenenler arasında yer alıyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yani BDDK tarafından yayınlanmış olan yönetmelikte yapılmış değişikliğe göre hizmet ya da mal alımı sonrası belirli bir ücret karşılığında ödemenin ertelendiği dönemler ya da borcun taksitlendirilmesi de dahil kabul edilerek, kredi kartları ile gerçekleştirilmiş olan hizmet ve mal alımları ile nakit çekimlerinde yapılacak olan taksitlendirmesi süresi on ayı geçemez. Elbette bu konu ile ilgili değinebileceğimiz birçok detay bulunsa da esas konumuz olan kredi kartı borcu yapılandırma ile ilgili bilgi vermeye devam edelim.

Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Olacak?

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemiyle ilgili detaylar BDDK yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yapılan ilgili düzenleme ile kredi kartı borcu olan kişilerin nefes alması bekleniyor. İhtiyaç kredileri ve bireysel kredi kartlarını kapsayacak olan düzenleme dört gözle bekleniyor.

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemleri bir defaya mahsus olmak üzere en fazla 72 ay ile sınırlı bir şekilde bankalar tarafından taksitlenecektir. İhtiyaç kredilerinin de aynı şekilde borçlu tarafından talep edilmesi halinde en fazla 72 aya kadar izin verilecek ve buna göre kredi borcu yeniden yapılandırması yapılacaktır.

72 Ay Kredi Kartı Yapılandırması

Tüketici kredileri ve ihtiyaç kredileri ile ilgili olarak sadece bir defaya mahsus yapılabilecek olan 72 aylık kredi kartı borcu yapılandırma işlemini gerçekleştirebilmeniz için kredi kartınızın da borç takibine girmemiş olması gerekiyor. Zira kredi kartı takibe girmiş olan kişiler için 72 aylık kredi kartı borcu yapılandırma söz konusu değildir. Bununla birlikte konut kredisi ya da taşıt kredisinde bu işlemler gerçekleştirilememektedir. Kredi kartı borcu ile ihtiyaç kredisi borcu olan kişiler bu yapılandırmadan yararlanabilir.

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemleri için kişi hali hazırda borçlu olduğu banka tarafından sunulmakta olan faiz oranları ve vade miktarına göre değerlendirme yaparak kendisi için en uygun yapılandırma seçeneği tercih edebileceği gibi aynı zamanda bir başka banka tarafından sunulan faiz oranı ve vade miktarına göre de bir tercih yapabilir. Her bankadan bankaya göre değişebilen faiz oranları için net bir şey söylemek de mümkün olmuyor. Kısa bir süre içinde birçok bankanın müşterilerine daha uygun fırsatlar sunabilmek adına oluşturdukları rekabetler neticesinde ortaya beklenin altında kalan ve bu nedenle de müşterinin yüzünü güldüren faiz oranları çıkabiliyor. Yani bankalar arasında geçen bu kızışmış rekabet ortamında en çok kredi kartı borcu yapılandırmak isteyen müşteriler kazançlı çıkıyor. Elbette kredi kartı borcu yapılandırma işlemleri sayesinde de bankalar vermiş oldukları borcu da alma imkanını buluyor. Hali hazırda uzun bir dönem boyunca ödenmeyen borçlar, bankalar ve birçok şirket tarafından şüpheli alacak karşılığı olarak bir kenara ayrıldığı için bu tür bir uygulama hem banka hem de kredi kartı borcu olan müşteri için oldukça avantajlı bir seçenek olarak beliriyor.

Elbette burada dikkat edilmesi gereken bir başka nokta 72 aylık dönemin sadece üst sınırdan ibaret olması, zira isteyen kişiler 36 ay ya da 48 ay gibi istedikleri vade miktarı ile kredi kartı borcu yapılandırma işlemlerini de gerçekleştirebilir.

Kredi kartı borcu yapılandırma fırsatından yararlanmak isteyen kişilerin faiz oranlarına ve toplamda ödemeleri gereken borç tutarı ile birlikte vade miktarına da dikkatli bir şekilde bakması ve kendisi için en uygun olan yapılandırma seçeneğini tercih etmesi gerekiyor. Çünkü kredi borcunu ödeyemediği için sıkıntı çeken kişiler dikkatli bir şekilde bu işlemleri yapmazsa kendilerini daha büyük ve ödenmesi daha zor bir borcun içine sokabilirler.

Kredi Borcu Yapılandırma Sırasında Nelere Bakılır?

Kredi kartı borcu yapılandırma işlemleri esnasında dikkat edilmesi gereken birtakım farklı noktalar yer almaktadır. Burada dikkatinizi vermeniz gereken dört farklı bulunuyor. Bu unsurlar ise aşağıda yer alıyor:

  • Hali hazırda ödemekte olduğunuz kredi borcundan şu ana kadar ödemiş olduğunuz miktarın çıkartılması ile birlikte geriye kalan kredi borcunuzun tutarı,
  • Kredi kartı borcu yapılandırma işlemi başlamadan önce müşterinin sahip olduğu kredi borcunun faiz oranı,
  • Kredi kartı borcu faiz oranı ile kredi kartı borcu yapılandırma işlemi sonrasında üzerinden ödemeler yapılacak olan faiz oranı arasındaki fark,
  • Kredi kartı borcunun ödenmesi halinde taksit başına verilecek olan tutar ile birlikte  kredi maliyetine göre kredi kartı borcu yapılandırma işlemleri hesap edilecektir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.