Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Alabilir mi?

Bilindiği gibi ülkemizde birçok insan bankalardan kredi çekmekte ve bu kredileri kendi ekonomik durumlarına göre ödemeye çalışmaktadır. Ancak çoğu zaman ödemelerde aksaklıklar gerçekleşmekte ve hatta ödenemeyip iflasa doğru gidilebilmektedir. Bu yüzden bankalar bu tür durumlarla karşılaşmamak için müşterilerini doğru seçmeye çalışmaktadır. Bankalar kredi vereceği müşterilerinin aldıkları kredileri geri ödeyebileceklerinden emin olmak istemektedir. Bu sebepten dolayı müşterilerinin varsa öncesinde aldıkları kredileri göz önünde bulundurur. Kredi kartı kullanan her bireyin kendisine ait bir kredi notu bulunmaktadır. Bu kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu ve Merkez Bankası tarafından kayıt altına alınmaktadır. Kredi notunuz sizin daha öncesinde almış olduğunuz kredilerin ödenme durumuna göre artıp azalabilmektedir. Bu sebepten dolayı kredi notunuz sizin için bir sonraki kredi başvurularınızda kredi alıp alamayacağınızı belirleyen en önemli unsurdur. Biz de bu yazımızda kredi notu düşük olanlar kredi alabilir mi sorusuna yanıt vereceğiz.

Kredi notunuzun düşük olması durumunda bankalar tarafından kredi alabilmeniz oldukça zor olacaktır. Çünkü bankalar kredi verdikleri zaman, bu verilen krediyi belirlenen zaman süreci içerisinde almak isterler. Bu sebepten dolayı düşük kredi notuna sahip olan vatandaşlara kredi verme taraftarı değillerdir. Diğer bir yandan bu kredi notunun oldukça düşük olması kara listeye girmek ile oldukça karıştırılmaktadır. Merkez Bankasının tuttuğu kayıtlar içerisinde bulunan kara listeye girmeniz kredi notunuzun düşük olmasından oldukça daha kötü bir durumdur. Kara listeye girme durumu birçok bankadan alınan kredilerin ödenememesi veya iflas edilmesi gibi durumlarda gerçekleşmektedir. Bu kara listeye girmeniz durumunda 5 yıl boyunca herhangi bir kredi kullanamaz veya kredi kartı alamazsınız. Kredi notunuzun düşük olması ise aldığınız kredileri geç ödemeniz gibi durumlarda ortaya çıkar. Bu yüzden ikisi farklı şeylerdir.

Kredi notunuzun düşük olması durumunda bile bazı bankalardan kredi çekebilirsiniz. Ancak bu istediğiniz bankadan olmayabilir. Çünkü her banka kendi bünyesinde diğerlerinden farklı kararlar almışlardır. Bu yüzden bütün bankaların kredi notu düşük olanlara kredi vereceğini veya kredi vermeyeceğini söylemek yanlış olur. Çünkü bazı bankalar kredi notu düşük olanlara kredi verirken bazı bankalar kredi notu düşük olan vatandaşların yaptıkları kredi başvurularını reddedebilmektedir. Aşağıda kredi notu düşük olanlara kredi veren bankalardan bazıları listelenmektedir:

  • Ziraat Bankası
  • Halkbank
  • Vakıfbank
  • Akbank

Bu bankalar kredi notu düşük olanlara kredi vermektedir. Ancak her banka bunun için farklı koşullar aramaktadır.

Ziraat Bankası

Ziraat Bankası kredi notu düşük olan vatandaşlara kredi imkânı sağlayan bankalardan birisidir. Ziraat Bankası kredi notu düşük olan vatandaşlardan kredi başvuruları sırasında ipotek veya kefil istemektedir. Bunu sağlayabilenler Ziraat Bankasından kredilerini alabilmektedirler.

Halkbank

Halkbankası geçmiş dönemlerden alınan kredilerin veya kredi kartlarının ödenmesinde yaşanan sıkıntılardan dolayı kredi notu düşenlere kredi sağlayan bankalardan birisidir. Kredi alabilmek için başvuranların yapmaları gereken ipotek ettirebilecekleri bir gayrimenkullerinin olması veya bankaya onlar adına bir kefil sunmasıdır. Diğer türlü Halkbank kredi vermemektedir.

Vakıfbank

Vakıfbank diğer bankalar gibi kredi notu düşük olanlardan ipotek ettirebilecekleri bir gayrimenkul veya bir kefil istemektedir. Bunlardan birisini sağlanabilmesi durumunda Vakıfbank krediyi vermektedir.

Akbank

Kredi notu düşük olanlardan ipotek için bir gayrimenkul veya bir kefil istemektedir. Bunların sağlanmaması halinde Akbank krediyi vermemektedir.

Bunların dışında kalan bazı bankalar, kredi notu düşük olan vatandaşların yaptığı başvurularda ipotek ettirebilecekleri bir gayrimenkul veya bir kefil olması halinde bile yapılan kredi başvurusunu onaylamamaktadır. Bu sebeple bu durumda krediyi sunan bankaların sayısı oldukça azdır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.