Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Notu Hesaplama

Ülkemizde 1990’lı yılların başından beri önemini ve işlem hacmini giderek artırmaya başlayan bireysel kredi pazarlama, tüm bankaların bir ortak veri tabanı kullanmasını da zamanla zorunlu hale getirdi, çünkü artmaya başlayan kredi alan kişi sayısıyla birlikte bankalar açısından risk yönetimi, veri yönetimi ve kredi verilen kişinin güvenilirliği gibi sorunlar ortaya çıkmaya başladı. 1993 yılında bankaların veri tabanlarını birleştirmesini engelleyen yasanın değişimiyle birlikte, 11 bankanın ortak katılımıyla 1995 yılında bireysel kredilerin kontrolü ve risk yönetimi yapılması amacıyla Kredi Kayıt Bürosu kuruldu ve bir müşteri veri tabanı oluşturuldu. Oluşturulan ortak bilgi havuzu ile müşterilerin sicilleri, borç ödeme davranışları, bankalarla geçmişte olan tüm münasebetlerine dayanılarak herkese bir kredi notu verildi. Biz de bu yazımızda kredi notu hesaplama konusunu işleyeceğiz.

Findeks Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.’nin oluşturduğu bir finansal bilgi platformu olan findeks üyeliği, ticari itibarınızı, kredi notunuzu, kredi alabilirliğinizi, kredi ve borç limitlerinizi yönetmenize yardımcı olurken geliştirilen kimlik koruma sistemi ile yönetmenizi sağlar ve bilgilerinizi koruyarak yalnızca kredi kayıt bürosu ile paylaşır. Findeks’in bir başka güvenli tarafı da BDDK ve bağımsız birçok denetim şirketi tarafından denetleniyor olmasıdır. Findeks, kredi notu hesaplamada önemlidir.

Findekse Nasıl Üye Olurum?

Çalışma şekli, eğitim durumu, e-mail adresi gibi bilgilerin yanında gireceğiniz T.C. Kimlik no, doğum tarihi gibi kimlik bilgileriniz ve cep telefonu numaranızı girerek findekse ücretsiz üye olmak için ilk adımları atabilirsiniz. Ayrıca verilen linkten ticari kurum üyeliğinizi de yapabilirsiniz. Kredi notu hesaplama işleminde bu işinize yarayacaktır.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu, bankalardan kredi alırken bankaların dikkate aldığı en önemli unsurlardan biridir. Kredi notunuz, sizin geçmişte ve şu anda bankalardan aldığınız borçları nasıl ödediğiniz, borcunuz nedeniyle mahkemelik olup olmadığınız, kredi kartınızla yaptığınız tüm işlemler gibi bankalarla tüm ilişkilerinizin bir sonucu olarak hesaplanır. Bankalar bir krediyi vermeden önce risk analizi yaparlar ve geri ödenip ödenmeyeceğini, ödenirse nasıl bir alışkanlıkla ve düzenle ödeneceğini görmek isterler. Böylelikle kredi notu yüksek olan bir kişinin, geçmiş kredi borcu sicili temiz ve düzenli ödeme alışkanlıklarına sahip olduğu için, istediği miktarda kredi alması kolay olacaktır. Kredi notu hesaplama da kredi notu ile yapılmaktadır.

Kredi notu düşük olan bir bireyin kredi çekip kullanma ihtimali çok düşüktür. Ancak kredi notu stabil bir olgu değildir. Kredi notu hesaplama da onun gibidir. Gelecekte yapacağınız birçok bankacılık işlemi kredi notunuzu yükseltebilir. Kredi notunuzu yükseltmek için vadesiz bir banka hesabından düzenli olarak bütün ödemelerinizi yapabilirsiniz. Her ay maaşınızı bir hesaba yatırarak bütün harcamalarınızı o hesaptan yapabilirsiniz. Var olan borcunuzu daha düzenli ödeyerek toplu olarak ufak ödemeler yapıp, vade gününden önce ödeme yapabilirsiniz. Tüm bunları yaptıktan sonra bankanızdan alacağınız düşük limitli bir kredi kartı ve ya düşük tutarda bir kredi alarak kolayca bu kredi borçlarınızın ödemesini de gerçekleştirirseniz kredi notunuz zaman içinde yükselecektir, böylelikle yüksek tutarda krediler çekme ihtimaliniz tekrar doğacaktır. Kredi notu hesaplama işlemleri de bunlarla birlikte değişiklik gösterebilir.

Kredi notu yalnızca kredi ödemelerinizi değil, GSM, emlak gibi birçok sektörde nasıl ödemeler yaptığınız ve ya ek gelirinizin olup olmamasıyla da ilgilenir. Bu nedenle telefon tarifeleriniz, telefon faturasını ödeme alışkanlıklarınız da kredi notunuzun hesaplandığı risk raporuna girebilecek değerde bilgilerdir. Kredi notu hesaplama da bu değerlerle alakalıdır.

Kredi Notu Aralıkları

Kredi notu hesaplamada bir diğer önemli olan konu da kredi notu aralıklarıdır. Kredi notu aralıkları 0 ve 1900 puan arasındadır. Buna göre,

  • 0-799 arası çok riskli
  • 800-1299 arası orta riskli
  • 1300-1499 arası az riskli
  • 1500-1699 arası iyi
  • 700-1900 arası çok iyi

olarak değerlendirilir. Bankalar kişilerin notunun düştüğü aralığa göre risk değerlendirmesi yaparak kredi verilip verilmeyeceğine, verilirse miktarına karar verebilir. 1300 puan ortalamasından düşük bir kredi notu puanına sahip bir kişinin kredi çekme ihtimali düşüktür ancak bu durum, kişilere ve bankalara göre ufak değişiklikler gösterebilir. 1000 puan ve altı kişiler bankaların büyük çoğunluğundan kredi isteklerine red cevabı alacaktır. Kredi notu hesaplama konusunda bu aralıklara dikkat edilmelidir.

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Öncelikle kredi notu öğrenmenin 4 TL gibi bir ücreti olduğunu belirtmek gerekir. Bu ücret, kredi notunuz yanında detaylı bir risk raporu almak istediğinizde 7,5 TL’ye kadar çıkmaktadır. Kredi notunuzu aşağıda gördüğünüz ekran görüntüsünü aldığımız, kredi kayıt bürosu ile çalışan yazımızın sonunda verdiğimiz link adresinden hesaplamanız mümkün. Her ay kredi notunuzu öğrendiğiniz bir pakete geçerek, bu paketi kullandığınız aylardaki davranışlarınızın kredi notunuzu nasıl yükseltip düşürdüğünü görebilirsiniz. Findeks, kredi kayıt bürosunun bir uygulaması olduğundan kredi notunuzu öğrenebileceğiniz en güvenilir mecradır. Kredi notu hesaplama işleminizi bu sistem üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

Findeks üyeliğinizi yapabileceğiniz bankaların listesi için TIKLAYINIZ!

Findeks hakkında daha detaylı bilgi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.