Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Paraya olan ihtiyacımızın gün geçtikçe artığı bu dönemde bankalara sık sık kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunmaktayız. İstediğimiz kredi miktarına bütçemize uygun ve diğer kolay şartlarda sahip olmak istiyorsak, bankalara başvuruda bulunmadan önce kredi notumuzun yüksek olduğundan emin olmayız. Bu nedenle sizlere sunduğumuz bu yazımızın konusu kredi notunun kaç olması gerektiği ile ilgili olacaktır. Bu konuya ilişkin gerekli olan tüm bilgilere bu yazımızı sona kadar okuyarak sahip olabilirsiniz. Her şeyden önce kredi notunun kaç olması gerektiği ile ilgili bilgilere sahip olmadan önce kredi notunun ne olduğuna ilişkin detaylı bilgi edinmeniz gerekmektedir. Kredi notu nedir ve kredi notu kaç olmalı sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi notu kısacası müşterinin bireysel olarak kullandığı ihtiyaç, konut, taşıt kredisi ve kredi kartı ödeme notlarının toplamda hesap analizi edilerek en riskli, orta riskli, az riskli, iyi ve çok iyi olarak değerlendirilmesidir. Bu değerlendirme biçimi Kredi Kayıt Bürosu kısaca adı KKB tarafından kurulmuştur. Kurulan bu sisteme göre birey yeni bir kredi başvurusunda bulunduğu zaman, başvurusu onaylamadan önce her banka öncelikli olarak kredi notunu göz önünde bulunduracaktır ve o kredi notuna göre banka yeni bir kredi verip vermeyeceğini belirleyecektir. Elde etmek istediğiniz kredi miktarı ne kadar yüksekse kredi notunuzda bir o kadar yüksek olması gerekmektedir. Kredi notunuzun yüksek olması için bankaya olan geri ödemelerinizi yani borcunuzu hiç bir geciktirme olmadan zamanında yapmanız gerekmektedir. Her zamanında ödediğiniz kredi borcunuz için kredi puanınız yükselecek, geciktirmeli ödemeleriniz zamanı düşecektir.

Findeks Kredi Notu Belirleme

KKB’nin öne sürmüş olduğu bir ürün olarak Findeks kredi notunu 1 ile 1900 arasında belirlemektedir. Bu belirlemelere göre bireyin geçmişteki kredi borcu ödeme koşulları göz önünde bulundurarak gelecekteki ödeye bileceği kredi borçları tahmin edilebilmektedir. Bankalar genel olarak belirlemiş olan Findeks kredi notlarına göre en riskli ve orta riskli dereceye sahip olan bireylere kredi vermemektedirler. Bazı bankalar ise Findeks kredi notlarının yanı sıra kendi hesaplamalarına göre kredi notları oluşturuyorlar ve oluşturdukları notlarını da bireyin kredi talebi zamanı değerlendirme aşamasında kullanıyorlar. Findeks’in belirlemiş olduğu kredi notları derecesi ve rakamları ile aşağıdaki gibidir;

  • En Riskli – 1 ile 699 arası
  • Orta Riskli – 700 ile 1099 arası
  • Az Riskli – 1100 ile 1499 arası
  • İyi – 1500 ile 1699 arası
  • Çok İyi – 1700 ile 1900 arası

Kredi Notu Kaç Olmalı?

Genel olarak baktığınız zaman kredi notunuz ne kadar yüksek olursa elde etmek istediğiniz krediye bir o kadar kolay sahip olabilirsiniz. Fakat önemli olan bir başka unsur da bütçenizin ve aylık gelirinizin ne kadar olduğudur. Kredi notunuzun ne kadar olması gerektiği ve aylık kazandığınız gelirin miktarı değerlendirme aşamasında her bankaya göre değişmektedir. Ancak genel olarak kredi notunuz 1500 ve üzeri ise, bütçenize uygun bir şekilde istediğiniz kredi miktarına sahip olmanıza büyük ihtimalle hiç bir sakınca olmayacaktır.

Kredi başvurusunda bulunmadan önce dilerseniz kendiniz Findeks üzerinden kredi notunuzun ne kadar olduğunu sorgulayarak öğrene bilirsiniz. Böylece bankalardan önce kendiniz kredi notunuzu öğrenerek istediğiniz kredi miktarına ne kadar sahip ola bilme olanağınız var incelemiş olursunuz. Bunun için önce aşağıda görmüş olduğunuz butonun üzerine tıklayınız. Daha sonra resimde gördüğünüz gibi açılan sayfada TC kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu yazarak devam butonunun üzerine tıklamanız yeterli olacaktır.

Findeks İle Kredi Notu Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.