Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Notu Nedir

Günümüzde bankaların kredi kartlarını, kredi ürünlerini ya da bizlere sundukları diğer finansman desteklerini aktif olarak kullanmaktayız. Bu kullanım süresince bankaların kredi taleplerimizi onaylamaları için gerekli şartlarından en önemlisi elbette ki, talepte bulunan kişinin Kredi Notu değeridir. Kredi Notu Nedir  ve kredi notu nasıl hesaplanır gibi sorularınızın yanıtını bu yazımızda cevaplandıracağız.

Kredi Notu Nedir, Ne İşe Yarar ?

Bankalarla çalışma durumunuz ile birlikte, bankalar da bulunan tüm finansal geçmişinizin belli kriterler ve bu kriterlerin yüzdeleri ile birlikte hepsinin toplanarak analiz edilmesi sonucunda elde edilen puan, Kredi Notudur.  Ülkemizde her kişinin finansal geçmişinin hesaplanmasında tek bir kuruluş söz konusudur. Kredi Kayıt Bürosuna bağlı olarak çalışan, Findeks bu hesaplamaları gerçekleştirmektedir. Findeksin elde ettiği kredi notunu bilginiz; banka ve ya diğer kuruluşlara, dilerseniz de şahsınıza bir miktar ücret karşılığında verilmektedir. Ülkemizde bazı bankalar kendi puanlama sistemlerini de kullanmaktadırlar, fakat kredi notunun esas hesaplanması yine Kredi Kayıt Bürosunun sonuçlarına göre belirlenir. Bankanın diğer puanlaması da, kendi bünyesindeki kredi kullanma durumunuza göre de kredi notunuzu etkileyebilmektedir. Sadece bireysel müşterilere değil, büyük kuruluş/ şirket ve ya devletlere de bu şekilde puan veren uluslararası kuruluşlar mevcuttur. Hepsinin puan hesaplama sistemleri de ülkemizdeki hesaplamaya benzerlik göstermektedir.

Bankaların kendi hesaplama sistemleri içerisinde olası risk durumu faktörü göz önünde bulundurulur. Kredi notunuza göre her banka kendi bünyesi içerisinde olası risk durumunuzu belirler. Bu risk durumu finansal destek talebinde bulunduğunuz bankanın, taleplerinizi değerlendirmeye alıp almamasını belirler. Bankalara belirtilen her talebin değerlendirilmeye alınmamasının sebebi bu durumdur.

Örneğin;

  • 1 ile 699          kredi notu için En Riskli
  • 700 ile 1099    kredi notu için Orta Riski
  • 1100 ile 1499   kredi notu için Az Risk
  • 1500 ile 1699   kredi notu için İyi 
  • 1700 ile 1900   kredi notu için Çok İyi

Genel olarak bankalar bu değerlendirmeyi yaparlar ve puanı 1 ile 1099 arasında olan En riskli ve Orta Riskli, olası risk durumunda bulunan kişilerin kredi taleplerine otomatik olarak ret verir. SMS ve ya diğer yollar ile yapılan kredi talep işlemlerinin hızlı bir şekilde müşteriye geri dönüş sağlaması da bu sistem sayesinde mümkün hale gelmiştir. Bu puanlama sistemine ek olarak puanı “0” olarak belirlenen kullanıcıların daha önce bankalar ile herhangi bir çalışmasının bulunmadığı ifade edilmektedir.

Kredi notunuzun hesaplanması bu değerlerin dışında;

  • Daha önce almış olduğunuz kredinin ödeme düzeni şeklinin % 30′ u
  • Mevcut kredi borç durumunuzun % 25′ i
  • Yeni alınan kredinizin % 20′ si
  • Kredi kullanma yoğunluğunuzun % 15′ si
  • Diğer faktörlerden % 10′ u      etkilidir.

Kredi Notunun Sorgulama İşlemleri

Findeks Sitesi Üzerinden Sorgulama

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kurulan Findeks’ in resmi internet sitesinde hem bireyse hem de kurumsal kredi notu sorgulaması yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle Findeks üyeliğinizin olması gerekmektedir. Üye değilseniz de internet sitesine girip, kimlik bilgileriniz ve kisel bilgileriniz ile üyeliğinizi gerçekleştirebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra, sayfada karşınıza çıkan kredi notu sorgulama butonuna basarak, ortalama kredi notunuzu çok kısa bir süre içerisinde ekranda görebilirsiniz. Findeks kredi notu sorgula ücreti kişi başına 4.50 TL ve KDV olarak kullanıcıdan tahsil edilmektedir. Sadece kredi notunu ilk kez sorgulatmak isteyen kişiler için bir kere olmak üzere ücretsiz yapılır.

Turkcell Üzerinden Kredi Notu Sorgulama

Sorgulama yöntemlerinden biri de Turkcell Operatörünün sorgulama hizmetidir. Dilerseniz SMS ile Turkcell operatörü üzerinden kredi notunuzu da sorgulayabilirsiniz. Bunun için 11 haneli kimlik numaranızı boşluksuz yazıp, doğum yılınızın tarihini de 4 haneli olacak şekilde ekleyip 1122 numarasına kısa bir SMS atmanız yeterli olacaktır. Talebiniz 3 dakika içerisinde size yanıtlanacaktır.  Turkcell bu işlem için kişi başına 9 TL’ lik bir işlem ücreti almaktadır.

Bankalardan Kredi Notu Sorgulama

Kredi notu sorgulama işlemleriniz için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise bankaların resmi internet siteleri üzerinden sorgulatmaktır. Bu işlem için; tercih edeceğiz bankanın internet bankacılığına öncelikle üye olmanız gerekir. Müşteri numaranız ve şifreniz ile internet bankacılığı uygulamasına giriş yaptıktan sonra sayfada bulunan internet şubesi üzerinden, krediler bölümüne tıklamanız gerekir. Bu işlemden sonra karşınıza çıkan ekranda Kredi notu sorgula butonuna basarak, sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bankaların Kredi notu sorgulama ücretleri her banka için farklı olmaktadır.

Findeks Resmi İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.