Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Notu Ögrenme

Kredi notu bizlerin bankalardan kullandığımız taksitli kredilerin, kredi kartlarının ve kredi mevduatlarının hesaplarına dair kredi kullanılması ve ödenilmesi için hesabı yapılan bir nottur. Kredi notu bankalar için olduğu gibi biz vatandaşlar için de çok önemli. Notumuzun yüksek olması bizlerin kredi ödemeleri zamanı çok az gecikme yaptığımız veya hiç gecikme yapmadığımız anlamına gelir ve bu bankalara göre iyi bir değerlendirme biçimidir. Notu düşük olan kişiler yeniden kredi başvuruları yaptıkları zaman genelde düşük not nedenleri ile başvuruları onaylanmaz.

Her Bireyin Kredi Notu Var Mıdır?

Banka sisteminde aktif olarak kredi kartını, bireysel kredisini ve kredili mevduat hesabını kullanan veya son 5 yıl tarihinde kredisini kapatmış olan tüm kişilerin kredi notu mevcuttur. Kredi notları gündelik olmak üzere bankada yapılan işlemlere bağlı olup güncellenir ve gerektiğinde bu işlemler adiyati üzere bazı devlet kurumlarına sunulmaktadır.

Kredi Notu Öğrenme Nasıl Yapılır?

“Kredi notumu öğrenmek istiyorum”diyorsanız yapmanız gereken tek şey kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirmenizdir. Bu işlem nasıl yapılır?

Kredi notunu artık çok kolaylıkla T.C kimlik numarası ile öğrenmek mümkündür. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kurulmuş olan Findeks internet platformu hem bireysel, hem de kurumsal olarak kimliği bulunmuş olan kişilerin kredi notu hesaplamaları için özel olarak düzenlenmiş bir internet platformudur. Findeks platformu ile kredi notu öğrenme işlemini gerçekleştirmek isteyenler öncelikle gerekli olan kayıt işlemlerini yapmak zorundalar. Kimlik bilgilerinizi ve şahsi verilerinizi vererek Findeks kayıt işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Bundan sonra oluşturmuş olduğunuz şifrenizi ve kimlik numaranızı kullanarak sisteme giriş yapabilir ve kredi notu öğrenme butonuna tıklayarak sahibi olduğunuz kredi notu puanınızı öğrenebilirsiniz.

852

Bu kredi notu öğrenme için sorgu başına ödenilmesi gereken ücret 4.50 TL’dir. Ücretsiz olarak kredi notu sorgulama işlemi ise sadece ilk kez olarak bu işlemi yapmak isteyenlere yalnız bir defa olarak sunulmakta olan bir hizmettir. Son zamanlarda kredi notunu öğrenmek isteyenler tercihlerini daha çok Findeks üzerinden yapıyorlar ama aynı zamanda banka aracılığıyla da bu işlemi gerçekleştirmek mümkündür.

Findeks ile Kredi Notu Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

Bankalar Üzerinden Kredi Notu Öğrenme Nasıl Yapılır?

Bankalardan kredi notu öğrenmek için bankaların internet sitelerini kullanmanız gerekiyor. Bunun için öncelikle bankalardaki internet şubelerinin müşterisi olmanız gerekmektedir. Mesela Akbank kredi notu sorgulaması yapmak istiyorsanız, Akbank direkt uygulamasını indirmeniz gerekiyor. Hesap numaranızla ve internet bankacılığı şifrenizle giriş yaparak kredi bölümüne tıklayıp kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Bankalardaki kredi notu sorgulama ücretleri farklı oldukları için çoğu zaman Findeks platformu tercih edilmektedir.

Turkcell Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu sorgulama işleminin bir yolu da Turkcell SMS hizmetini kullanarak bu işlemi gerçekleştirmektir. Turkcell kredi notu sorgulama hizmetinden 9 TL’lik bir ücret karşılığında yararlanmak mümkündür. Bu hizmetten yararlanmak isteyen kişilerin cep telefonlarının mesaj alanına kimlik numaralarını 11 haneli şeklinde yazmalı ardından doğum tarihini de ekleyerek kısa mesaj biçiminde 1122 numarasına göndermeleri gerekmektedir.

Turkcell Kredi Notu Öğrenme İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.