Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Notu Ücretsiz Sorgulanır mı?

Kredi notu, sürekli kullanılan bir tabir olmasına rağmen, tam olarak ne olduğu hakkında, çoğumuzun fikri bulunmamaktadır. Peki bu kredi notu nedir? Kredi notu; bankaların kredi vermeden önce, baktıkları puana denmektedir. Yani kredi notunuz, sizin kredi çekerken referansınız olmaktadır. Kredi çekerken zorlanıyorum diyorsanız; kredi notunuza baktırmanızda fayda var demektir. Biz de bu yazımızda kredi notu ücretsiz sorgulanır mı sorusuna yanıt vereceğiz.

Kredi Notunu Oluşturan Etmenler 

Kredi notu ücretsiz sorgulanır mı sorusundan önce kredi notuna göz atalım. Kredi notunu oluşturan 5 etmen bulunmaktadır. Bu etmenlerin kredi notuna etki oranları, tabi ki de aynı olmamaktadır. Etmenler;

 • Kredi kartı ödeme alışkanlığınız.
 • Borcunuzun olup olmadığı ya da mevcut hesabınız.
 • Yakın zamanda alınmış olan kredi.
 • Ne sıklıkta kredi kullanıldığı.
 • Diğer unsurlar.

KREDİ KARTI ÖDEME ALIŞKANLIĞINIZ, kredi notunuzun %30’unu oluşturmaktadır. Yani kredi kartınızı ödeme performansınız, en büyük etmeni oluşturmaktadır. Eğer mevcut kredi kartınızı\kartlarınızı, aktif olarak kullanmaktaysanız ve zamanında ödeme yapıyorsanız, kredi notunuzun yüksek olması kaçınılmaz olacaktır. Yalnız buradaki düzenli ödeme diye bahsedilen kısım, her ay kredi kartınızı, fatura kesim tarihinizden itibaren son ödeme tarihinize kadar, minimum ücret olan asgari ücretinizi yatırmaktır. Tabii ki tüm tutarınızı yatırdığınız takdirde, kredi notunuzun yükselmesi kaçınılmaz olacaktır.

BORCUNUZUN OLUP OLMAMA DURUMU, kredi notunuzu bu etmen %25 etkilemektedir. Yani kredi kartı ödeme alışkanlığınızdan sonra, dikkat etmeniz gereken en önemli husus olan borcunuzun olma durumu, aslında biraz geçmişinizi de ilgilendirmektedir. Önceden kullanılmış ve kapatılmış hesaplarınız, limitleri, borcunuzun olup olmaması, kapatılan hesapların nasıl kapatıldığı hakkında olan kısımdır. Önce ki hesaplarınızda temiz bir kullanım göstermiş iseniz, mevcut borcunuz yoksa, bu etmende kredi notunuzu önemli oranda etkilemektedir.

YAKIN ZAMANDA ALINMIŞ OLAN KREDİ, kredi notunuzu %20 etkilemektedir. Önceden almış olduğunuz ve borcu artık mevcut olmayan kredi de, ödeme performansınız belli olduğundan çok risk taşımamaktadır. Tabi ki ödeme performansınız iyi denecek ölçekte ise geçerlidir. Fakat hali hazırda elinizde ödemekte olduğunuz bir kredi mevcutsa, ödeme performansınız tam olarak bilinmediğinden, bu durum kredi notunuzu olumsuz yönde etkilemektedir.

NE SIKLIKTA KREDİ KULLANDIĞINIZ, kredi notunuzu %15 etkilemektedir. Aslında kredi notunuzu, ne kadar sıklıkta kredi çektiğiniz çok fazla etkilememektedir. Hatta düzenli bir ödeme performansınız mevcutsa, kredi notunuz, hiç kredi kullanmayan birine göre daha yüksek bir oranda olma ihtimalini arttırmaktadır.

DİĞER UNSURLAR, kredi notunuzu %10 oranında etkilemektedir. Peki diğer unsurlar neyi kapsamaktadır. Eğer yukarıda ki etmenlerden birisi eksik ise puanınız bu kısımda değerlendirilmektedir. Örnekle açıklamak gerekirse; elinizdeki kredi kartınızın, ödeme performansı iyi ise notunuzun %30’unu oluşturmaktadır. Mevcut bir borcunuz yoksa notunuzun %25’lik kısmı da oluşmuş demektir. Fakat daha önce hiç kredi çekmemişseniz son iki etmen etkisiz kalacaktır. Yani kredi geçmişiniz olmadığından, son iki unsuru hesaplamak olanaksız olduğu için, bu durum diğer unsurlar kısmında hesaplanacak ve kredi notunuzu %10 oranında etkileyecektir.

Kredi Notunun Oluşması

Kredi notu ücretsiz sorgulanır mı konusunda bir de kredi notunun oluşması önemlidir. Eğer aktif olarak kredi kartı kullanıyorsanız, bireysel krediniz, kredi mevduat hesabınız yada 5 yıl içinde kapanmış bir kredi hesabınız varsa, kredi notunuz da var demektir. Fakat kredili bir geçmişiniz yok ise (kredi kartınız\kartlarınız veya kullanılan yada kullanılmış krediniz\kredileriniz) sadece banka hesabınız ve banka kart\kartlarınız mevcut ise kredi notunuz hesaplanamamaktadır. Böyle durumlarda, bankanız tarafından bilgilendirilirsiniz.

Kredi Notunun Önemi

Kredi notu ücretsiz sorgulanır mı da önemli olan bir diğer konu da kredi notunun önemidir. Çünkü kredi notunuz, kredi çekerken size fazla olanak sağlayacaktır. En önemlisi ise, önceden tedbir almanıza da imkan sunacaktır. Kredi notunuzun düşük olduğunu öğrendiyseniz, yükseltmeniz için yapmanız gerekenleri kredi çekmeden önce yapmaya başlayabilirsiniz. Kredi notu aralığı ise 1 ie 1900 puan arasında değişmektedir. 1 puan en riskli grup iken 1900 risk oranı en düşük puan olmaktadır.

Kredi Notunu Ücretsiz Öğrenmek

Aslında bu pek mümkün gözükmemektedir. Cüzi miktarlarda da olsa, bir miktar para alınmaktadır. Aslında, ücretsiz kredi notu öğrenebilirsin diyen çoğu kişilere, itibar etmemek gerekir.

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notu ücretsiz sorgulanır mı konusuna gelelim. Bunun iki yolu bulunmaktadır. Turkcell ve Avea kredi notunu öğrenmek isteyen müşterilerine bu hizmeti sunmaktadır. Yapmanız gerekenler;

 1. T.C kimlik numaranızı
 2. Doğum tarihinizi (fakat 4 hanesininde aralarında boşluk bırakarak yazmak)
 3. 1122’ye kısa mesaj olarak göndermektir.

Fakat belirtmemiz gerekir ki bu durum tamamen ücretsiz değildir ve hala böyle bir hizmet bulunduğuna dair kesin bilgi verememekteyiz. Operatörler 4tl gibi bir işlem ücreti almaktadır.

Kredi notu ücretsiz sorgulanır mı kapsamında ikinci yolumuza gelirsek eğer, Findeks adlı firmadan da kredi notunuzu öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Findeks firmasına ait olan internet sitesine giriş yaptıktan sonra, ücretsiz üyeliğinizi tamamlayıp işleminizi yapabilirsiniz. Fakat kredi notunuz için Findeks size birkaç ödeme olanağı sağlamaktadır. Bunlar şöyledir:

 1. 4,5 TL + KDV ile KLASİK PAKET bulundurmaktadır. Bu paketin içeriğinde, 12 ay boyunca; risk raporunuzu ama notlu bir şekilde, mevcut ve geçmişteki kart ve kredilerinizi izleminizi, kredi notunuzun düşmesi takdirde uyarı hizmeti bulunmaktadır.
 2. 7 TL + KDV ile GOLD TAKİPÇİ PAKETİ de seçenekler arasındadır. Bu pakette de klasik paketin tüm olanakları mevcuttur. Ek olarak takip sistemi yani kredi kartı bilgilerinizi, internet üstünde aramalara kapalı tutan ve koruma altına alan sistemdir. Bu sistemi gold olarak (12 ay) bu paket sunmaktadır.
 3. Üçüncü olarak ise, karşımıza gold takipçi paketi ile aynı fiyatı taşıyan, 7 TL + KDV ile GOLD DANIŞMANLIK PAKETİ çıkmaktadır. Bu pakette ise gold takip imkanı yerine, size 3 defalığa mahsus olmak üzere gold danışmanlık hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmet sayesinde, kredi notunuzun durumunu koruyabilir ya da düşük olan notunuzu yükseltmek için neler yapmanız gerektiği hakkında bilgi alabilirsiniz.
 4. Son olarak ise 11 TL + KDV ile PREMİUM PAKETİ ile karşılaşmaktayız. Bu pakette ise 3 defa olan gold danışmanlık ve 12 ay boyunca olan gold takipçi hizmetini, bir arada bulma şansını yakalamış oluyorsunuz.

Paketler hakkında bilgi için TIKLAYINIZ!

Ayrıca Findeks’te bulunan kredi notu ve daha fazlası için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.