Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Puanı Sorgulama

Yaşadığımız dönemde çeşitli mevcut olan sıkıntıları gidermek adına kredi talebinde bulunan bireylerin sayı günden-güne artmaktadır. Bir çok kişi ihtiyaçlarının fazla olması nedeni ile zaman-zaman birden fazla bankaya kredi başvurusunda bulunmaktadır. Böyle başvurular zamanı bankalar müşteriye kredi vermeden önce müşterinin kredi puanının kaç olduğu ile ilgilenmektedir ve bu kredi puanına göre ne kadar kredi verebileceği veya hiç veremeyeceğini belirlemektedirler. Bugünkü yazımızın konusu kredi puanının ne olduğu ve kredi puanı sorgulama işleminin nasıl yapılabileceği ile ilgili olacaktır. Konuyla ilgili detaylı bilgiler aşağıdaki gibidir.

Kredi Puanı Nedir?

Kredi kartı olan veya her hangi bir bireysel krediye sahip olan her bireyin kredi puanı mevcut olmaktadır. Kredi puanı bankalar tarafından öne sürülerek tasarlanmıştır. Kredi puanı müşteriye kredi vermeden önce yeni kredi sahibi olmak isteyen kişinin önceki kredilerini nasıl ödediğini belirtmekte olmaktadır. Eğer kredi sahibi olmak isteyen kişi eski kredilerini ihtiyaç olsun, taşıt olsun veya konut olsun fark etmez zamanında doğru bir şekilde hiç bir geciktirme yapmadan ödemişse, almak istediği yeni krediye de çok kolay bir şekilde sahip olabilir. Bunların aksine ödemelerinde her hangi bir sıkıntı, geciktirme olmuşsa yeni kredi almak isteği bir az zor olabilir. Bankalar kredi sahibi olmak isteyen kişinin kredi puanının yanı sıra mevcut aylık gelir durumunu da göz önünde bulundurmaktadır. Bu her bankaya göre değişmektedir, ancak gelir durumunuz ne kadar yüksek olursa kredi almak şansınızda bir o kadar yüksek olacaktır.

yazarlarin-kredi-risk-raporlari_484157

Kredi Puanı Sorgulama Nedir/Nasıl Yapılır?

Kredi puanı sorgulama işlemini uygulayarak sizde ne kadar kredi puanınızın olduğunu öğrenebilirsiniz. Böylece yeni kredi başvurusunda bulunmadan önce kredi puanınıza göre yeni kredi ala bilme olasılığınızın ne kadar olduğunu önceden kendiniz inceleyerek öğrenebilirsiniz. Kredi puanı sorgulama işlemi Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından öne sürülmekte olan Findeks üzerinden yapılabilmektedir. Aynı zamanda yeni kredi için başvuruda bulunacağınız bankada kredi puanınızın ne kadar olduğunu sorgulayarak öğrenebilme hakkına sahip olmaktadır. Bu yüzden diğer bir adıyla kredi puanı sorgulama işlemine bir risk raporu da diyebiliriz. Findeks ile kredi puanı sorgulama işleminin nasıl yapıldığını sırasıyla aşağıdaki sizlere anlatmaktayız.

findex

  • 1) Öncelikli olarak aşağıda görmüş olduğunuz butonun üzerine tıklayarak veya cep telefonunuza Findeks mobil uygulamasını indirerek ücretsiz bir şekilde Findekse üye olmanız gerekmektedir.
  • 2)Üye olduktan sonra sisteme giriş yaparak hesabınızı aktif hale getirmeniz gerekmektedir.
  • 3)Daha sonra aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere TC kimlik numaranızı ve cep telefonunuzu gerekli alanlara girerek devam butonuna basmanız gerekmektedir.

Böylece sizde Findeks ile kredi puanınızı sorgulayabilir ve puanınızın ne kadar olduğunu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Bu anlattıklarımız dışında Findeks kredi puanı sorgulama işlemi ile ilgili her hangi bir sorunuz için, 444-4-552 Findeks çağrı merkezini arayabilirsiniz.

screenshot_2016-10-12-18-05-58

Findeks İle Kredi Puanı Sorgulama İçin TIKLAYINIZ!

Bankalar Üzerinden Kredi Puanı Sorgulama Nasıl Yapılır?

İsterseniz Findeks haricinde bazı bankaların sunmuş olduğu kredi puanı sorgulama işlemi üzerinden de kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikli olarak ilgili bankaya müşteri olmanız gerekmektedir. Müşteri olduktan sonra bankanın sunduğu internet bankacılığı sitemi üzerinden kredi puanı sorgulama işlemini uygulayarak puanınızın ne kadar öğrenebilirsiniz. İşlem ücreti her bankaya göre değişmektedir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.