Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Sicil Affı

Üretmekten ziyade tüketmeyi arttırdığımız günümüzde, şu zamanları tüketim çağı olarak isimlendirmemiz oldukça mümkün.

Bir tüketim gerçekleştirebilmek için ise nakit ihtiyacı malesef kaçınılmaz bir sondur. İşte her ayın tek bir gününde belirli bir miktar yatan maaşı elektrik, su, doğalgaz, kira ve diğer ihtiyaçlara yetiştirmeye çalışırken yahut sahip olduğumuz işletmenin giderlerini karşılamaya çalışırken kredi ve kredi kartları adeta imdada koşmaktadır.

Bir çok banka müşterilerine en iyi hizmeti verebilmek için çaba sarf etmekte ve çeşit çeşit kredi ve kredi kartı imkanı sağlamaktadırlar.

Araba alımı, ev alımı, düğün ihtiyaçları veya herhangi bir sebepten ötürü yüklü miktarda ki nakit ihtiyaçlarımızda kredi çekebildiğimiz gibi sıradan, günlük ihtiyaçlarımızda da çeşitli bankaların kredi ve kredi kartı imkanları karşımıza çıkan avantajlı taksitle geri ödeme imkanlarıyla müşterileri memnun etmektedir.

Fakat bu kredi borçlarının geri ödemelerinde günümüz ekonomisinde çeşitli aksaklıklar ve olumsuz durumlarla karşılaşılabiliyor ya ödemeleri zamanında yapamayıp geciktiriyor ya da borçları ödeyemeyebiliyoruz. İşte böyle durumlarda bu borçlar ileride yeni bir kredi başvurusu sırasında karşınıza çıkarak bir sorun teşkil edebiliyor ve kredi başvuruları malesef olumsuz sonuçlanıyor.Bu durumlarda akıllara gelen şey belki de daha önce hiç düşünülmeyen ya da faydalanılmış olan ”Kredi Sicil Affı” oluyor.

Kredi Notu Nedir , Kredi Sicili Nedir?

Kredi kullanan kullanmayan tüm kişiler bir finansal geçmişe sahiptir ve bu finansal geçmiş, ortak bir kurumda toplanarak düzenli olarak analiz edilir, böylece kişilerin kredi notları belirlenir.

Kredi notu; mali durumlara, bankalardan alınan kredilere, vergi borcunun olup olmamasına, kredi borcunun olup olmamasına, kredi kartı limitine, toplam borç bakiyesine, son kredi kullanım tarihine, gecikmedeki hesap sayısı ve mevcut borçlardaki gecikmeler ya da düzenli ödenip ödenmemesi, son dönemde açılan yeni kredi sayısı gibi etkenler ile müşterilerin kredi notu belirlenir. Bu etkenlere göre kredi notu yüksek ve ya düşük olabilir. İşte bu kredi notunun bulunduğu geniş kapsamlı sistem kredi sicil sistemidir.

Kredi Sicil Affı Nedir?

Özellikle son zamanlarda ki ekonomik sarsıntılar nedeniyle hem bireylerin hem de işletmelerin cepleri sarsıntıya uğramış durumdadır. Bu nedenle bir çok işletme ya da kişi borçlarını ödeyemeyebilir ve özellikle kredi kullanmaya daha çok ihtiyaç duyan işletmeler bu borçlar nedeniyle kredi alamayabilir. Kredi alamamaları nedeniyle zor durumda olan halleri daha da zora düşebilir işletmenin kardan öte sürekli zarar etmesine, zaten ödenemeyen kredi borçlarının içinden çıkılamaz hale gelmesine ve en sonunda kaçınılmaz son olan iflas sonucunda icraya sebep olabilmektedir.

İşte özellikle bu noktada yeniden kredi alabilmek için tüm borçların kapatılması ve bu borçların kapatılmasının ardından tam 5 yıl finansal sicilin temizlenmesi beklenmek durumdadır ve bu durum zaten mali çöküntü içindeki kişileri daha çok çıkmaza sürüklemektedir.

İşte tam da bu noktada ”kredi sicil affı” vazgeçilmez bir düşünce hatta talep olmaktadır.

Kredi sicil affı ile tüm borçlarınızı ödediğiniz takdirde, sicilinizin temizlenmesini 5 yıl beklemeniz gerekli değildir.Çünkü bu af işletme sahiplerinin veya bireylerin 5 yıl beklemeden bankacılık işlemlerinden kredi başvurusu ya da kredi kartı başvurusu yapabilmelerini sağlamaktadır.Böylece işletmeler ya da bireyler kısa sürede planlarını gerçekleştirebilir, kredi sicil affının gerçekleşmesi sayesinde finansal sicilleri temizlenir, kara listeden çıkarılır ayrıca gelecekte ki ödemelerin düzenli yapılması halinde kredi ve kredi kartı başvurularınız rahatlıkla olumlu olarak sonuçlanırlar.

Yani kredi sicil affı kredi ödemelerinde sorun yaşayan müşteriler için yasalar aracılığı ile düzenlenen bir uygulamadan başka bir şey değildir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.