Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Taşıma Nasıl Yapılır?

Toplumdaki her bireyin en az bir kez yolunun düştüğü, alakadar olmayan hiç kimsenin kalmadığı yerdir bankalar. Eğitim alanından, ticari alanlardan, özel ihtiyaçlara kadar birçok farklı alanda aktif bir çalışma gerçekleştirmektedirler. Birden fazla olan bu bankalar birbirleri arasında rekabete girmişler adeta en çok müşteriye sahip olabilme yarışı içerisindedirler. Bu sebeple her biri ayrı ayrı yeni fikirler üreterek kendilerini geliştirmekten hiçbir zaman vazgeçmemektedir. Bu gelişmeler sonucunda birçok yenilik üretmişlerdir bunlardan birisi de kredi taşıma sistemidir.

Bireyler ekonomik olarak ihtiyaçlarına yetişemediklerinde kredilere ya da kredi kartlarına başvurmaktadırlar ve bazen bunların bir tanesi de yetmemektedir. Zaman içerisinde ödemeler birbirine karışmakta veya faizlerden gına gelmektedir. Bu ödemeleri en aza indirebilmenin bir yolu olarak akıllara her bankanın farklı avantajlarla sunduğu kredi taşıma sistemi gelmektedir.

Kredi Taşıma Sistemi

Özellikle birden fazla banka da kredi kartı bulunan müşterilerin fatura kesim tarihlerinin farklı farklı olması sebebiyle tüketiciyi sıkıntıya sokmaktadır ya da kredi ödemesi yaptığı bankanın faiz oranı can sıkmaktadır. Kredi taşıma işlemi başka bir bankanın faiz oranının düşük olduğu bir zamanda yapılır ise tüketici açısından oldukça memnun edici olmaktadır.

Kredi Taşımanın Faydası

Krediyi farklı bir bankaya transfer ederek daha düşük faiz oranlarından yararlanabileceğiniz gibi aynı zamanda taksit miktarlarını da azaltabilir ya da vadeleri bankaların politikalarına göre uzatabilirsiniz.

Kredi taşıma işlemi sayesinde birden çok krediyi farklı bankalarda olsa dahi tek bankada ve tek ödeme gününde toplama olanağı sağlar.

Kredi taşıma işlemi ile birlikte bankalar da müşteri kazanmaktadırlar ve böylece bankalar arasında da bir rekabet oluşmaktadır. Bu sistem hem bankaların işine yaramakta hem de tüketicilerin yüzlerini güldürmektedir.

Kredi Taşıma Nasıl Olur?

  • Öncelikli olarak kredi taşıma işlemi yapabileceğiniz bankaları araştırmalısınız size en çok avantaj sağlayacak bankayı bulmak adına bu oldukça yararlı olacaktır. Çünkü bankalar cazip faiz oranlarını ön planda tutsalar da kredi taşıma işlemleri için belli bir miktarda para isterler ve bu çok yüksek miktarlarda olabildiği gibi daha düşük ücretlerle de bu işlemi gerçekleştiren bankalar vardır.
  • Kredi taşıma işlemi başvurulan banka sizden kredi kapatma bakiyesini isteyebilir yada kendileri direk olarak Kredi Kayıt Bürosundan bunu sorgulatıp bu bakiye oranında kredi talebi açarlar, kredi kapatma bakiyenizi hazır bulundurmanız sizin için faydalı olacaktır.
  • Kredi talebiniz eğer olumlu olarak sonuçlanmış durumda ise banka ilgili bakiye ile devam eden kredi ya da kredilerin bulunduğu bankalara EFT yapar.
  • Kredi tüketiciye elden ödenmeyip doğrudan bankaya EFT yoluyla ödenir.
  • EFT  yoluyla ilgili bankaya ödeme yapıldıktan sonra tüketiciden bankaya kredi kapama talimatı vermesi sonrada ilgili bankadan bu işlemle ilgili bütün evrakları alarak transferin gerçekleşmiş bulunduğu bankaya getirmesi istenir.
  • Bakiye kapatılan banka tüketicilerden ek olarak ekspertiz ücreti, dosya masrafı, erken kapama masrafı, sigorta gibi başlıklar altında talepte bulunma hakkına sahiptir.
  • Kapatma işlemini yapan banka 36 aydan az olan taksit sayısı için % 1’e kadar, 36 aydan çok olan taksit sayısı için % 2’ye kadar ceza kesme hakları bulunmaktadır. Bu cezanın miktarı aslında tamamıyla bankanın kendi insiyatifine kalmış durumdadır yukarıda belirtilen miktarlar en fazla alabilecekleri ceza oranı olacağı gibi bu miktarı çok daha altında da tutabilmektedir.
  • Bu ceza ödemelerinin tamamlanması ve taşıma işleminin yapıldığı diğer bankaya evrakların götürülmesiyle işlem tamamlanmış olur.

Eğer borç miktarından daha yüksek bir miktarda kredi talebi yapmış iseniz ve kredi talebiniz onaylanmış durumda ise borçtan arta kalan miktar hesabınıza yatırılır.

Kaç Kredi Taşıma İşlemi Yapılabilir?

Kaç tane Kredi Taşıma İşlemi yapılabileceği hakkında bir sınırlandırma yapılmamıştır bu sebeple sizin için karlı olduğunu düşündüğünüz zamanlarda kredinizi bir bankadan başka bir bankaya taşıyabilirsiniz.

Kredi taşıma sistemi; kullanılan kredilerin  bir başka bankada yeniden yapılandırılmasını sağlayan tamamen kanuni bir işlemdir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.