Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kredi Transferi Nasıl Yapılır?

Ülkemiz genelinde aktif olarak hizmet veren birçok banka bulunmaktadır. Bunlar müşterilerine ve diğer insanlara cazip gelebilecek, onların yararına olabilecek birçok çeşit kredi ve fırsatlar sunmaktadır. Bu krediler ve fırsatlar bütünü bankaların birbirleri arasında oluşan bir yarışın sonucudur. Her banka kendisini daha cazip kılabilmek için diğer bankalara göre müşterilerine çok daha cazip teklifler ve fırsatlar sunmaktadır. Bunlar o bankayı diğerleri arasında daha seçici yapmaktadır. Aynı zamanda bankalar bu sundukları fırsatları değiştirebilme haklarını da ellerinde bulundurduklarından, bunları zaman zaman değiştirebilme yoluna gidebilmektedir. Böylelikle ilerleyen dönemlerde karşılaşılan durum başta anlaşılan durumdan farklı olabilmektedir.

Aynı zamanda ülkemizde birçok vatandaş değişik yatırımlar yapmakta ve bu yatırımlarını bankalar sayesinde gerçekleştirebilmektedir. Gerekse ihtiyaç için gerekse konut veya taşıt için birçok şekilde alınan bu krediler vatandaşların yatırımlarına kaynak olmaktadır. Böylelikle yıllık olarak bu tür eylemler için verilen kredi miktarı bir hayli fazla olmaktadır. Bu sebeple bankalar değiştirme haklarına başvurarak şartları bazen değiştirebilmektedirler. Vatandaşların bu tür durumlar ile karşılaşmaları durumunda başvurabilecekleri veya uygulayabilecekleri bazı yöntemler bulunmaktadır. Yasal olarak mümkün olan kredi transferi verilen bir sistem bulunmaktadır. Bu sistem vatandaşların uygulayabilecekleri yöntemlerden birisidir. Bu yöntem ile vatandaşlar anlaşma şartlarında bir değişiklik olduğunda, yani uygulandıkları faiz düştüğü zaman aldıkları krediyi başka bankalara taşıyabilmektedirler. Bu yöntemin adı üzerinden de anlaşılacağı gibi bir bankada olan kredinizi başka bankaya taşıtmanızdır.

Bu yöntem hem bankalar hem de müşteriler için kazançlı bir yöntemdir. Rakip bankalar bir bankanın kredisinden yararlanan bir müşteriyi kendi portföylerine katmak isterler. Böylelikle bu bankalar kendi haznelerini genişletebileceklerdir. Bu arttırma ile rakip bankaların portföyleri de düşecektir. Ancak bunun için bankanın kabul edeceği müşteri tipleri borçlarını düzenli ödeyen müşteri tipleridir. Buradaki amaç borçlarını ödeyen müşterilere olan güvenin diğerlerine göre daha fazla olmasıdır böylelikle rakip bankalar böyle bir riski güvenilir müşteriler için almaktır.

Kredi Transfer İşlemlerinin Tüketiciler İçin Olan Faydaları Nelerdir?

Kredi transfer işlemleri tüketiciler için birçok faydayı barındırmaktadır. Bunlar aşağıda maddeli bir şekilde listelenmiştir.

  • Öncelikli olarak kredi transfer işlemleri kullanıcıların değişik bankalarda bulunan kredilerini tek bir çatı altına toplamasını sağlamaktadır. Böylelikle tüketiciler bütün borçlarını tek bir yere ödeyerek takibini kolaylaştırabilirler.
  • Farklı hesaplardaki borçlarını bir yere topladığında bütün borçlarını eşit taksitlerle ödeyebilme imkânına sahip olabileceklerdir. Böylelikle ödeme kolaylığı çekeceklerdir.

Bunların dışında tüketicilere kredilerinin transferi sırasında yansıyabilecek bir takım durumlarda bulunmaktadır. Her ne kadar avantajlı fırsatlardan yararlanabilseniz de diğer bankaya kredi transferi sırasında bazı masraflarla karşılaşmanızda kaçınılmaz olabilmektedir. Ancak bu bazı bankalarda gerçekleşmeyebilmektedir. Tahsis masrafı, dosya masrafı, hayat sigortaları gibi maliyetler bu masraflar arasında yer almaktadır.

Kredi Transfer İşlemine Nasıl Başvurulur?

Tüketici krediyi aldığı banka ile anlaşma sağlayamaması durumunda bankadan kredisini başka bankaya transfer etmesini talep edebilir. Böylelikle diğer banka ile irtibat kurulur ve transfer süreci başlar. Transfer sırasında istenilen belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Ayrıca diğer bankanın sizden isteyebileceği bankalarda bulunabilmektedir. Ancak bu transfer sırasında akılda bulundurulması gereken şeylerden biriside yapılan her başvurunun kabul edilme kesinliğinin bulunmadığıdır. Bu sebepten dolayı başvurular sonuçsuz kalabilir. Diğer banka başvurunuzu kabul etmeyebilir. Genel anlamda kredi transferlerinin başvuru kabul olasılığı normal kredi için yapılan kredi başvurularının kabul edilme olasılığından çok daha düşüktür. Çünkü bu kredi transferine genellikle borç ödemeleri gecikmiş olan veya hakkında bir şekilde takip başlatılmış olan tüketiciler tarafından daha çok başvurulmaktadır. Diğer bankalar kredi transferlerinde geri ödemelerini aksatmamış olan müşterileri daha çok kabul ettiğinden sizin durumunuza göre başvurunuzun kabul edilmeme gibi bir durumu söz konusu olabilir.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.