Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik

Bireysel emeklilik; geleceğe yapılan yatırım denilebilir. Kişinin emeklilik döneminde de iş döneminde ki hayatı yaşayabilmesi için yaptığı tasarruf fonu. Bireysel emeklilik sistemi ile emeklilik döneminde ek gelir olarak kullanılarak yaşlılık dönemindeki refah artırılabilir. Biz de bu yazımızda Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik konusunu işleyeceğiz.

Bireysel emeklilik için 18 yaşını doldurmuş olunması gerekmektedir.18 yaşını doldurmuş her birey bireysel emeklilik sistemine katılımcı olabilir.

Ödemeyi istediğiniz miktarda yapabilirsiniz fakat aylık yatırılması gereken ücret en az asgari ücretin %5’i kadar olmalıdır. Ödeme yapılacağı zaman asgari ücretin en az %5’i kadar ödeme yapılmalıdır. Ödemeler aylık 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak 4 farklı şekilde yapılabilir.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşler?

Bireysel emeklilik sisteminde emekli olmak için sisteme giriş yaptıktan sonra 10 yıl boyunca sistemde katkı payı ödeyerek bulunma ve 56 yaşını doldurmuş olunması gerekmektedir. Emeklilik vakti gelen birey isterse biriktirdiği tutarın hepsini çekebilir ya da parça parça çekebilir. Katılımcı isterse emekli olma hakkını ilerleyen yaşlarda da kullanabilir.

2013 yılından itibaren bireysel emekliliğin işveren tarafından ödenen kısmı hariç katılımcı adına hesaba yatırılan tutarın -vergi yükümlülüğü olup olmadığına bakılmaksızın- %25’ine karşılık gelen kısmı kadar devlet hesaba katkı sağlar.

SGK ile Bireysel Emeklilik Farkı

Bireysel emeklilik sistemi vatandaşın emeklilik döneminde refahının daha geniş olması için oluşturulmuştur. Bireysel emeklilik sisteminde hastanelerden yaralanma gibi bir durum söz konusu değildir. SGK sisteminde hastanelerden yararlanılabilir. İkisi arasındaki en önemli fark budur. Bireysel emeklilik SGK’nın yanında ek gelir olarak düşünülebilir.

Bireysel Emeklilik Mantıklı mıdır?

Bireysel emeklilik yaptırmak emeklilik dönemini rahat geçirmek isteyen insanlar için mantıklıdır. İlk olarak bu sistem insanı para biriktirmeye teşvik eder. Para biriktirme alışkanlığı oluşturmak insanlarda zordur ve yaş ilerledikçe ve ihtiyaçlar artıkça insanın para biriktirme olasılığı düşmektedir.

Bireysel emekliliğin en önemli yanlarında biri de devlet paranın bir miktarını sizin için öder. Ödediğiniz para miktarı artar ve vergi kısmından mükellef olursunuz. Bu da bireysel emekliliğin olumlu yanlarından bir tanesidir.

Bireysel emeklilik sisteminde ipler sizin elinizdedir. Paranızı istediğiniz fona yatırabilirsiniz. Risk almayı seviyorsanız bu sizin için daha eğlenceli hale gelecektir ve paranızı yüksek riskli fonlara yatırabilirsiniz.

Bu sistemde maddi olarak sıkıntı yaşamaya başladığınız zaman ödemeleri dondurup daha sonra tekrar başlatabilirsiniz.

Ülkemizde birçok emeklilik şirketi bulunmaktadır dolayısıyla sürekli rekabet ortamı bulunmaktadır. Bu rekabet ortamında şirketler birçok kampanya yapmaktadırlar. Bulunduğunuz şirketin size sağladığı bireysel emeklilik kampanyalarından memnun olmazsanız istediğiniz başka bir emeklilik şirketine geçiş yapabilirsiniz.

Herkesin korktuğu bir soru vardır ben bu sisteme paramı yatırdığım zaman paramın batma ihtimali var mı? Bireysel emeklilik sisteminde paranız batmaz. Ödediğiniz paraların tamamı Takas bankasına yatırılır ve devlet gözetimi altındadır. Hazine müsteşarlığı, sermaye piyasalar kurumu, bağımsız denetim firmaları ve emeklilik gözetim merkezi tarafından emeklilik şirketleri sürekli denetim altında tutulur. Kendiniz de istediğiniz zaman da paranızı ve yatırımlarınızı internetten takip edebilirsiniz.

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik Sistemi

Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik, faizsiz bireysel emekliliktir. Diğer bireysel emeklilik kurumlarında faiz bulunmaktadır. Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik tamamen dini birikim usullerine uygun şekilde ilerlemektedir. Faiz sistemi dini olarak uygun bulunmadığı için Kuveyt Türk Bireysel Emeklilik tercih edebilirsiniz.

Kuveyt Türk bireysel emekliliğine ulaşmak için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.