Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Mortgage Kredisi

Mortgage kredisi gayrimenkul alımlarında verilen bir kredidir. Bu kredi ülkemizde 2007 yılından sonra verilmeye başlandı. 2007 senesinde gelen mortgage yasası ile Türkiye’de bankalar tarafından verilen bütün konut kredileri mortgage kredisi altında verilmektedir. Mortgage kredisinin en büyük getirilerinden birisi bankaların veya diğer finansman kuruluşlarının piyasadaki birçok çeşit araçları kullanarak ucuz bir şekilde kredi sağlayabilmektedirler. Böylelikle mortgage kredisine başvuran vatandaşlar, bu kredi ile aldıkları ev için kira öder gibi uzun vadede bir ödeme yapmaktadırlar. Böylelikle ekonomik açıdan zorluk yaşanmadan ev sahibi olunabilmektedir ve normal kira ödemenin yerine ev sahibi olunabilmektedir. Normal şekillerde mortgage yasasına göre alınan mortgage kredisine uygulanan faizler sabit faiz veya değişken olabilmektedir. Hatta bazı durumlarda iki tür faiz birlikte uygulanabilmektedir. Ancak ülkemizde uygulanan faizler bazı istisna durumların dışında hep sürekli faiz olmaktadır. Bu sebepten dolayı değişken faizlerin uygulanması oldukça nadir olmaktadır.

Günümüzde bankaların mortgage kredisi verme amaçları 3 şekilde olmaktadır.

  • Müşterilerin konut sahibi olabilmeleri amacıyla mortgage kredisi vermektedirler. Böylelikle müşteriler kendilerine gayrimenkul alabilmektedirler.
  • Müşterilerin normalde sahibi oldukları konutlarının teminatı altında kredi alabilmeleri için mortgage kredisi verilmektedir. Böylelikle sahibi oldukları gayrimenkulleri ipotek etmeleri durumunda bankalardan mortgage kredisi alabilmektedirler.
  • Müşterilerin çok daha öncesinde aldıkları konut amaçlı kredilerinin yeniden finansman etmek amacıyla mortgage kredisi alabilmektedirler.

Normal şartlarda herhangi bir konuta sahip olan bireyler, yeni bir gayrimenkul almak için konut kredisine başvurabilmektedirler. Ancak bu durum her zaman için böyle olmamaktadır. Tüketiciler yeni bir gayrimenkul almak yerine başka türlü ihtiyaçlar için mortgage kredisine başvurabilmektedirler. Bu ihtiyaçlar arasında arsa alımları, şahsi nakit ihtiyaçları, düğün harcamaları, konut aidatları gibi yüklü miktarda para gerektiren durumlar olabilmektedir. Bu sebeple mortgage kredisi uzun vadede düşük vade ile ödemeyi sağladığından tüketiciler için bu çok daha avantajlı olmaktadır. Aşağıdaki kısımda ülkemizde bankaların vermiş olduğu mortgage kredileri anlatılmaktadır. Ayrıca faiz oranları ve vadeleri de anlatılmaktadır.

Mortgage Kredisi Veren Bankalar

Garanti Bankası

Garanti Bankası ülkemiz genelinde mortgage yasasına uygun mortgage kredisi veren bankalardan birisidir. Garanti bankasının sunmuş olduğu vade imkânları 240 aya kadar çıkabilmektedir. Ayrıca alınabilecek maksimum kredi miktarı ise 1.000.000 TL’dir. Yüksek kredi ve uzun vade imkânı ile Garanti Bankası tüketicilere avantajlı bir mortgage kredisi sunmaktadır. Garanti Bankası mortgage kredisini %1,14 faiz ile sunmaktadır.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankasının sunmuş olduğu mortgage kredisi oldukça yüksek bir kredi tutarını kapsayabilmektedir. Kredi tutarı 1.000.000 TL’dir. Ayrıca Yapı Kredi Bankası vermiş olduğu mortgage kredisini 120 ay vade gibi yüksek vadeler ile verebilmektedir. Uygulamış olduğu faiz oranı oldukça düşük olmakla beraber %0,90’dır.

HSBC Bankası

HSBC Bankası da mortgage kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Sunmuş olduğu mortgage kredisi 120 aya varan vadeler ile sunulabilmektedir. Alınabilecek maksimum mortgage kredisi 500.000 TL’dir. HSBC Bankasının uygulamış olduğu mortgage kredisi faizi ise %1,20 civarındadır.

HSBC Bank Mortgage Kredisi Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

ING Bank

ING Bankasının vermiş olduğu mortgage kredisi 120 ay vade gibi bir vade ile verilmektedir. Ayrıca ING Bankasından aylık olarak 10.000 TL taksit ile ödemeli bir şekilde mortgage kredisi alınabilmektedir. ING Bankasından alınan mortgage kredisine uygulanan faiz %1,14 civarındadır.

ING Bank Mortgage Kredisi Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

Denizbank

Denizbank mortgage kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Verdiği mortgage kredisinin miktarı 1.000.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Ayrıca verilen kredinin vadesi ise 300 aya adar çıkabilmektedir. Denizbank mortgage kredisini %1,19 faiz ile tüketicilere sunmaktadır.

Denizbank Mortgage Kredisi Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin TIKLAYINIZ!

TEB

Türkiye Ekonomi Bankasının sunmuş olduğu mortgage kredisi 1.000.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir. Verilebilen bu yüksek tutarlı krediler 20 yıl gibi bir vade imkânı ile sunulmaktadır. Uygulanan faiz oranı genele göre düşüktür ve %0,90 civarındadır.

Mortgage Kredisi ile Konut Kredisi Arasındaki Farklar

Mortgage kredisi normal konut kredilerine göre oldukça uzun vade ve düşük faizler ile sunulmaktadır. Normal konut kredilerinde sunulan krediler 5 yıla varan vadeler ile sunulabilmektedir ve uygulanan faiz oranları oldukça yüksektir. Ayrıca konut kredilerinde 2 ay taksit gecikmesi durumunda taksit tutarı bir sene içerisinde ödenerek telafi edilebiliyordu. Mortgage kredisinde ise durum konut kredisine göre farklı bir durumdadır. Mortgage kredisi aldığınızda aldığınız kredinin vade süresi 30 seneye kadar çıkabilmekte ve uygulanan faiz süresi oldukça düşüktür. Ancak mortgage kredisi aldığınızda 2 ay taksit ödememeniz durumunda banka daha öncesinde ödemiş olduğunuz tutarı size geri ödeyerek aldığınız konutu satışa çıkarmaktadır. Bunların dışında mortgage kredisi ile ev sahibi olabilmeniz için ilk olarak konutun tutarının dörtte biri kadar bir miktarda ödeme yapmanız gerekmektedir. Mortgage kredisinin en büyük avantajı ise uygulanan faizin uzun vadeye rağmen oldukça düşük olmasıdır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.