Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

MTV Taksitli Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisi; Karayolları Trafik Kanunu’na göre, Ulaştırma Bakanlığı Sivil ve Havacılık Genel Müdürlüğü’ne kayıt ve tescil edilmiş olan motorlu kara taşıtları için devlete ödenen vergidir. Otomobil, motorlu taşıtlar, motosiklet, otobüs, minibüs, arazi aracı, kamyonet, kamyon, çekici, motorlu karavan gibi motorlu kara taşıtlarının yanı sıra uçak, helikopter, özel amaçla kullanılan yat, gemi, motorlu tekne gibi Liman ve ya belediye siciline tescil edilmiş motorlu taşıtlar da Motorlu taşıtlar vergisinden sorumlu tutulmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi her yılın ocak ve temmuz aylarını içerisinde 6 ayda bir defa, senede iki eşit taksitle ödenmektedir. Bu verginin ücreti belli kriterlere göre belirlenmektedir.

Bunlar;

 • Kullanılan Aracın Motorunun Silindir Hacmi Santimetre (cm) cinsinden hesaplanmaktadır.)
 • Aracın Hesaplanan Azami Toplam Ağırlığı
 • Azami Kalkış Ağırlığı (Uçak ve ya helikopter için gerekli olsan azami yakıt, yük, yolcu ve teçhizatı da dahil olan kalkışı için zorunlu olan uygulamaların ve ya tekniklerin kilogram (kg) cinsinden ağırlığı alınmaktadır.)

Kullanılan motorlu taşıtın yaşı, motorlu taşıtlarda model yılına göre geçen süredir ve bu süre takvim yılı ile hesaplanır. Bu maddelere göre Motorlu Taşıtın Ödenecek olan vergisi belirlenir. Biz de bu yazımızda MTV Taksitli Ödemeden bahsedeceğiz.

Motorlu Taşıtlar Vergimi Nasıl Ödeyebilirim ?

2017 Yılında Motorlu taşıtlar için ödenen vergi uygulaması için yeni bir yapılandırma yapılmıştır. Artık Motorlu Taşıtlar Vergisini taksitli ödeme şekli ile de gerçekleştirebilirsiniz. Yapılan bu taksitli ödeme işlemi; anlaşmalı bankaların kredi kartı ile Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden, tercih edilen bankaların internet bankacılığı uygulamaları ve ya banka şubelerinden yapılacak başvurular ile gerçekleştirilir. Anlaşmalı bankaların kredi kartları ile de  02.00 ile 22.00 saatleri arasında ödemenizi yapabilirsiniz. Motorlu Taşıtlar Vergisi kredi kartları ile taksitli ödenebildiği gibi kullanıcı dilerse peşin olarak da ödenebilmektedir.

Taşıtlar vergisi resmi internet sitesi üzerinden ödenecek vergi tutarını dilerseniz de hesaplayabilirsiniz. Yan taraftaki hesaplama alanını aracınızın bilgileri doğrultusunda doğru ve eksiksiz doldurup, hesapla butonuna bastığınızda; yıllık ödeme tutarı ve aylık taksit tutarlarını görebilirsiniz.

Aracımın Yaşını Nasıl Hesaplayabilirim?

Aracınızın yaşını Motorlu taşıtlar vergisinin ödemesine ait olduğu yıldan, aracınızın modelini çıkartıp sonuca 1 ekleyerek bulabilirsiniz. Örneğin 2005 model bir aracınız varsa 2017 yılı Motorlu taşıtlar vergi ödemesi için aracınızın yaşı 6 (2016-2005+1=12) olarak hesaplayabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisinin Ödemesi için Anlaşmalı Bankalar

 • Akbank ile Neo, Wings, Axess, Free, Bank’O Card, Axess Business, Wings Business kartları ile ödemenizi 4 taksit imkanı ile gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca Neo banka kartı ile yaptığınız ödeme için 20 TL chip para kazanabilirsiniz.
 • Garanti Bankası ile Bonus, Miles and Smiles, Flexi, Tüm Garanti American Express, VISA ve MasterCard, Alternatifbank BONUS, ING BONUS, Şekerbank BONUS, Tekstilbank BONUS, Burgan BONUS kartları ile 3 taksitle ödemenizi yapabilir ve Lassa, Bridgestone markalarından yapacağınız 4 lastik alışverişleriniz de 75 TL indirim kazanabilirsiniz.
 • HalkBank ile Paraf, Parafly, Tüm Halkbank VISA ve MasterCard kartları ile 500 TL’ye kadar olan ödemelerinizi 3 taksit, 500 TL ve üzeri ödemelerinizde ise 5 taksit avantajından yararlanmış olursunuz.
 • İş Bankası ile Maximum, Maximiles, Tüm İş Bankası VISA ve MasterCard kartları ile ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesinden yaptığınız 200 TL ve üzeri ödemelerinizde 2 taksit, İş Bankası internet bankacılığı, mobil uygulaması ve ya ATM’ lerinden yapacağınız aynı tutardaki ödemenizde 3 taksit imkanından yararlanabilirsiniz. Ayrıca periyodik araç muayenelerinde %30 indirim ile check up işlemlerinden ücretsiz faydalanabilirsiniz.
 • Yapı Kredi Bankası ile World, Play, Tüm Yapı Kredi VISA ve Mastercard ve Albaraka Worldcard, Anadolubank Worldcard kartları ile şubeden ve ya ATM’lerinden yapacağınız ödemelerinizde 3 taksit avantajına ilave olarak, 390 TL değerindeki araca boyama, parlatma, cilalama paketinden 195 TL olarak faydalanabilirsiniz.
 • HSBC Bankası ile Advantage, Tüm HSBC VISA ve MasterCard kartları ile  Şubeden ve ya ATM’lerden 500 TL’ye kadar olan ödemeniz için 3 taksit, 500 TL ve üzeri ödemeniz için 4 taksit imkanından yararlanabilirsiniz.
 • Finans Bank ile Cardfinans, Tüm Finansbank Vısa ve MasterCard kartları ile ödemelerinizi 3 taksit ile yapabilirsiniz.
 • Teb Bankası ile tüm TEB Bonus ve TEB World Kredi Kartları, Visa ve Mastercardlar da dahil olmak üzere verginizi 3 taksit imkanı ile ödeyebilir ve Total’den yapacağınız akaryakıt alışverişleriniz de 30 TL indirim fırsatından yararlanabilirsiniz.
 • Vakıfbank ile tüm Vakıfbank, VISA ve MasterCard kartları ile 100 TL ve üzerindeki ödemenizi aracınızın yalnızca plakası ile 3 taksit olarak ödeyebilirsiniz.
 • Ziraat Bankası ile Tüm Ziraat Bankası, VISA ve MasterCard kartları ile 250 TL’ ye kadar olan tutarlar da 3 taksit, 250 TL ve üzeri tutarlarda ise 5 taksit imkanı sunmaktadır.
 • Denizbank ile tüm Denizbank, VISA ve MasterCard kartları ile vergi ödemenizi 3 taksit ile yapabilirsiniz.
 • Türkiye Finans Katılım Bankası ile tüm Türkiye Finans Katılım Bankası kredi kartları ile 100 TL ve üzerindeki ödemenizi 3 taksit imkanı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı Resmi İnternet Sitesi için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.