Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Öğrenci Kredi Çekebilir Mi?

Öğrenci olanların en çok ihtiyaç duyduğu şey paradır. Nakit ihtiyacını karşılamak için eşe dosta gidemiyorsak onun yerine bankalara başvururuz. Peki bankalar öğrencilere kredi veriyor mu? Öğrencinin kredi çekebilmesi için hangi şartları sağlaması gerekiyor? Banka tarafından istenilen koşullar nelerdir? Öğrencilere verilen kredi miktarı en fazla ne kadar olur? Aşağıda bu soruların cevabını vermeye çalıştık.

Öncelikle herhangi bir bankadan kredi çekebilmeniz için yaşınızın minimum 18 olması gerekmektedir. Bir öğrenci olarak bankaların kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz elbette ancak belli şartları sağlamanız gerekmektedir. Öncelikle bir bankanın size kredi verebilmesi için size vereceği krediyi tahsil edeceğinden emin olması gerekir. Yani size kredi verecekse mutlaka sizin ödeyeceğinize inanması gerekir. Bir öğrenci olarak bankadan kredi alabilmeniz için kredi puanına ihtiyacınız var. Eğer daha önce hiçbir bankayla ilişkiniz bulunmamışsa kredi puanınız sıfırdır. Eğer kredi kartlarınız var ve ödemelerinizi geciktiriyor iseniz bu kredi puanınızı olumsuz etkileyecektir. Böylece bankalar size kredi vermeyi tercih etmezler. Bir öğrencinin kredi alabilmesi için çalışıyor olması gerekir. Yani düzenli bir geliriniz olmalı ve bunu belgeleyebilmeniz gerekmektedir. Eğer çalışmıyorsanız üzerinize gayrimenkul tapusu olmalı yada kira geliri beyan edebilmelisiniz. Bunlarda yoksa aileniz size kefil olması gerekmektedir. Ancak kefil olacaklarında kredi puanları gibi bazı şartları sağlıyor olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde bankalar sizlere kredi vermezler. Öğrenci olarak alacağınız kredi miktarı çok yüksek tutarlarda olmaz. İhtiyaç kredisi olarak geçer. Eğer çalışmıyorsanız, aileniz size kefil olmuyorsa ve herhangi bir mal varlığınız yoksa bir öğrenci olarak bankaların kredi kartı hizmetlerinden faydalanırsınız. Herhangi bir bankaya öğrenci belgeniz ile başvurarak size ait bir kredi kartı çıkartabilirsiniz. Kredi kartınızın limitleri bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte minimum 200 TL ve maksimum 1000 TL bakiye ile size teslim edilmektedir. Bankaların nakit ve taksitli avans seçenekleri ile normal kredilerden biraz daha fazla faiz oranı ile kredi kartınızdaki kullanılabilir limiti nakit olarak çekebilirsiniz. Kredi kartı haricinde herhangi bir bankadan öğrenci olarak kredi çekebilmeniz için yukarıdaki şartları sağlamış olmanız gerekmektedir. Eğer bir bankadan kredi çekecekseniz, onay işleminin olasılığını arttırmak için o bankadan bir mevduat hesabı açtırmanızı tavsiye ederiz. O hesap üzerinden işlem yaparak bankanın bir müşterisi olursunuz ve böylece bankanın size kredi verme olasılığını arttırmış olursunuz. Eğer kullandığınız kredi kartı varsa ve ödemelerinizi düzenli yaptıysanız kredi talebiniz olumlu cevap alabilir. Kredi başvurusunu şubeye giderek yapabilirsiniz. Bazı bankalar üniversitelerle anlaşarak öğrencilere kefilsiz kredi imkanı vermektedir ancak anlaşmalı olan üniversiteler genelde vakıf üniversiteleri olmaktadır.

Öğrenci olarak eğer eğitim masraflarınızı karşılamak amaçlı kredi çekmek istiyorsanız aileniz sizin adınıza bankaların sunmuş olduğu eğitim kredilerini çekebilir. Bu kredilerde ailenizin kredi koşullarını sağlıyor olması yeterlidir.

Kefilsiz ve gelir beyan etmeden yani çalışmıyorken kredi alabilmeniz için öncelikle bankanın müşterisi olmalısınız. Kredi kartı kullanıcısı olabilirsiniz yada mevduat hesabınızı aktif bir şekilde kullanıyor olabilirsiniz. Kredi kartı kullanıcıları en az  2-3 yıllık müşteri olurlar ve ödemelerinde 1 gün dahi gecikme olmazsa ve bu süreçte eğer banka kredi kart limitinizi yükseltmeyi teklif eder yada yükseltirse bu sizin için olumlu bir puandır. Kredi notunuzda yeterli ise 1000TL ile 5000TL arasında kefilsiz ve gelir belgesi ibraz etmeden kredi kullanabilirsiniz. Kredi onaylanması bankadan bankaya değişmekle birlikte bu size ve banka ile olan ilişkinize bağlıdır. Mevduat hesabınıza aylık belirli miktarda ve sürekli olarak nakit girişi oluyorsa ve bu hesaba bağlı otomatik ödeme talimatları varsa kredi çekmeniz için bu hesap size artı bir puan sağlayacaktır. Yukarıda belirtilen şartlar sağlanmıyorsa bankadan bir öğrenci olarak kredi çekemezsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.