Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Şekerbank Arsa Kredisi

Şekerbank arsa kredisi içeriğine giriş yapmadan önce, kredi nedir, arsa kredisi nedir, bankacılık sektörü hakkında kısaca bahsetmek gerekiyor. Ülkemizde her geçen gün kredi kartı kullanımı, ihtiyaç kredisi ve arsa kredisi gibi kredi çeşitleri yaygınlaşmakta ve sözde ödemeleri kolaylaşmaktadır.

Şimdi paylaşacağımız tabloda ise size ilk 10 bankanın, yıllar içerisindeki değişimini göstereceğiz. Ne yazık ki bu bankalar arasında Şekerbank bulunmamaktadır.

SIRA 1997 2000 2003 2005
1 YAPI KREDİ YAPI KREDİ YAPI KREDİ YAPI KREDİ
2 PAMUKBANK İŞ BANK GARANTİ GARANTİ
3 İŞ BANK GARANTİ İŞ BANK İŞ BANK
4 VAKIFBANK VAKIFBANK AKBANK AKBANK
5 AKBANK PAMUKBANK VAKIFBANK FİNANSBANK
6 GARANTİ ZİRAAT BANK HSBC VAKIFBANK
7 ZİRAAT BANK AKBANK FİNANSBANK HSBC
8 KOÇBANK CİTİBANK PAMUKBANK DENİZBANK
9 DIŞBANK FİNANSBANK DIŞ BANK HALK BANK
10 DENİZBANK KOÇ BANK DENİZ BANK ZİRAAT BANK

Yukarıdaki tablodan da anlaşıldığı üzere, bundan 5 yıl önce yapılan bir çalışmada, 2005 yılına kadar olan ilk 10 dağılımında Şekerbank’ın ismi bulunmamaktadır. Tabii ki burada gelecek olan ilk soru araştırma konusu nedir, konuya göre tablolar değişiklik gösterebilir olacaktır.

Kredi nedir, kredi kartlarının iyi yönleri ve kötü yönleri hakkında bilgiler ve daha fazlası da bulunmaktadır.

Şekerbank, 1953 yılında Pancar Kooperatifleri Bankası adıyla, şeker pancarı üreticisinin finansal ihtiyaçlarını karşılamak amacı ile Eskişehir’de kurulmuştur. Kurulum amacına baktığımız zaman; tarımın, tarımcının destekçisi olmayı hedeflemiştir. Günümüzde de bakıldığında, Şekerbank dendiği zaman akla ilk önce bu gelmektedir. Daha sonraları yani 1956 yılında ise Ankara’ya taşınan banka, Şekerbank adını almıştır.

Şekerbank Arsa Kredisi Özellikleri

  • Gerçek kişilerin, ticari nitelikte olmayan “arsa” alımlarının finansmanına yönelik olarak kullandırılır.
  • TL olarak kullandırılır.
  • Maksimum vade süresi 120 ay olarak belirlenmiştir.
  • Arsa, teminat olarak kredilendirilir. Eğer imarlı ise ipotek alınabilir. Ancak satın alınan arsa, imarlı olmadığı durumda başka bir gayrimenkulun (imarlı arsa, konut, işyeri) ipoteği teminat olarak alınabilir.
  • Teminat olarak alınan gayrimenkulün, ekspertiz değerinin, % 45’ine kadar kredi kullandırılır.

Şekerbank Arsa Kredisi Başvurusu

Şekerbank arsa kredisine başvuru yapabilmek için, tamamlanması gereken bazı belgeler bulunmaktadır. Eğer bir arsa sahibi olmak istiyorsanız, öncelikle bu belgeleri eksiksiz tamamlayarak, Şekerbank yetkili birimine teslim etmeniz gerekir.

1. Arsa kredisine başvuru formu
2. Arsa kredisine başvuracak olan kişinin nüfus cüzdanı fotokopisi
3. Arsa kredisine başvuracak olan kişi adına, başvuru işleminden önceki 3 ay içerisinde düzenlenmiş elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ilişkin fatura
4. Arsa kredisine başvuracak olan kişiye ait gelir belgesi
5. Bordro veya işyeri antetli kağıdına alınmış ve maaş üzerinde haciz olmadığını gösteren gelir yazısı ve firma imza sirküleri
6. Varsa ek gelirleri ve mal varlığını gösterir belgeler (tapu, araç ruhsat fotokopisi, başka banka kredi kartı ekstresi, kira kontratı ve gayrimenkullere ait tapu fotokopisi v.b)
7. Arsa kredisine başvuracak olan kişinin, satın almak istediği gayrimenkule ait tapu fotokopisi

Tüm bu belgeleri tamamlayıp, gerekli birime teslim ettikten sonra, yapılacak inceleme sonrası bankanın ilave belge, teminat ve kefil talep etme hakkı saklı bulunmaktadır. Yani bu belgeleri tamamladıktan sonra sizden ek belgeler istenme olasılığı vardır.

Şekerbank Kredi ve Faiz Oranları Hesaplama Aracı için TIKLAYINIZ!

Şekerbank Ürün ve Hizmet Ücretleri için TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.