Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Sendikasyon Kredisi

Lidyalıların parayı bulduğu günlerden bugünlere kadar para sahip olunacak birçok şeyin aracısı olmuş ve olmaya da devam edecektir. Yapılacak yatırımlar, yeni üretimler, teknoloji ve benzeri bütün ihtiyaçlar için nakit para vazgeçilmez aracı olma görevini üstünde taşımaktadır.

Günümüz dünyasında gelişen finansal özgürlük bu aracıya daha çok miktarda ihtiyaç duyulmasını sağlamıştır. Bunun sebepleri arasında; ulusal finansal piyasaların serbestleşmesi ve finansal kuruluşlar arasında artan rekabet, bilgi ve telekomünikasyon alanlarında yaşanan büyük teknolojik gelişmeler, hızlı bilgi akışı, ticaret ve sermaye gibi alanlarda küreselleşme sebepleriyle ilerlemek ve dünyadan geri kalmamak adına daha büyük yatırımlar yapılmak istenilmesidir.

Yukarıdaki veya benzer sebeplerle ortaya büyük bir paraya ulaşma ihtiyacı çıkar. İhtiyaçlarını, yatırımlarını bu aracı ile yapmak zorunda olan büyük şirketler, holdingler, bankalar bu ihtiyacı karşılayabilmek için çeşitli kredilere başvurmaktadırlar. Bunu sağlayan krediler ise çeşitlilik gösterir. Bu türlerden birisi sendikasyon kredisidir.

Sendikasyon Kredisi Nedir?

Öncü yani lider banka önderliğinde çok sayıda banka veya ödünç veren kurumlar tarafından oluşturulan birliğin yine başka kurumlara(bankalara ya da büyük holdinglere) büyük miktarlarda verilen uluslararası kredilerin adıdır.

Mali kriz içerisinde bulunan bankalar riskleri en aza indirmek için sendikasyon kredilerine çok fazla önem vermeye başlamışlardır.

Bu kredi tipi ilk olarak Londra’da bankaların müşterilerine sağladıkları büyük krediler sayesinde görülmüştür. O zamanlarda Asya, Afrika, Latin Amerika’nın gelişmekte olan ülkelerine orta vadeli olarak verilmiştir. 1982 yıllarındaki küresel kriz sebebiyle bu kredi tipi durağanlaşsa da günümüzde önemli bir risk yönetim aracı durumuna gelmiş ve özellikle büyük şirketler için finansman sağlama alternatifi konumunda bulunmaktadır.

Bu kredi türü sayesinde, kredinin getirdiği riskler krediyi veren kuruluşlar arasında dağılır böylece krediyi veren kuruluşlar risklerini en aza indirirken getirilerini de en yükseğe çıkarma şansına sahip olmuş olur. Yani sendikasyon kredileri, kredi veren kuruluşlar için çok önemli bir kredi riski yönetme aracısı durumundaki kredi türüdür.

Sendikasyon Kredisinin Özellikleri

  • Genellikle 1 ya da 5 yıl arasında vadelenmeler yapılır.
  • Fiyatlamalar değişken faiz ile yapılırken sabit faiz asla kullanılmaz.(LIBOR ve FIBOR faizleri baz alınır)

LIBOR: Londra bankalar arası para piyasasında kredibilitesi yüksek olan bankalar arasında ABD doları ile borç verme işlemlerinde uyguladıkları faiz oranına denir.

FIBOR: Frankfurt’ta üst sınıf bankaların aralarında bulunan mevduata uyguladıkları faiz oranına denir.

  • Borçlunun itibar elde etmesini sağladığı için borçlunun bilinmesi zorunludur.
  • Verilen kredi ile ilgili her konu; miktarı, faizi, vadesi, geri ödeme koşulları ve maliyeti gibi konuları lider banka belirler çünkü kredi lider bankanın önderliğinde verilmiştir ve bu sebeple lider bankanın sorumluluğu vardır.

Lider Bankanın Sorumlulukları

Kredi birden fazla banka tarafından verildiği için vadelerin düzgün ödenip ödenmediği şartlarının  yerine getirilip getirilmediğinin kontrolünün sağlanması, kredinin kullanım amacının dışına sapmamasının kontrolü, ödemelerin sonunda faizin ve ana paranın tamamının ödendiğinin kontrolünün sağlanması, borçlu olan kurumun durumunun kontrolünün gerçekleştirilmesi lider bankanın sorumlulukları arasındadır.

Sendikasyon Kredisinin Sağladığı Avantajlar

Bu kredi desteğini veren kurumlar da bu desteği alan kurumlar da avantajlara sahip olabilmektedirler.

KREDİYİ ALAN KURUMLARA SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

  • Bu krediyi almış olmak prestij ve itibarını artırır çünkü uluslararası firmalardan oluşan bir konsorsiyum krediyi alacak kurumu incelemiş ve kredi talebini olumlu olarak cevaplamıştır. İtibarının artması kurumun gelecekteki başarısı için bir anahtardır.
  • Krediye ihtiyaç duyan kurum bu talebini tek bir kurumdan karşılayamayabilir çünkü istediği miktar genellikle çok yüksektir ve bunu tek başına karşılayabilecek kurum sayısı oldukça azdır ki bu ihtiyacını tek bir kurumdan karşılasa bile geri ödeme sırasında uygulanan faiz oranı oldukça fazla olacaktır bu da maliyetli bir durumdur. Sendikasyon kredisi ile düşük maliyet ile yüksek bir meblağ almış olunur ve yatırım kolayca yapılabilir.
  • Krediyi alım esnasında vakitten tasarruf sağlar.

KREDİYİ VEREN KURUMLARA SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

  • Konsorsiyumda bulunan bulunan bütün şirketlerin portföyleri zenginleşmiş olur.
  • Yeni pazarlara ulaşım sağlanır, yatırım alanı genişler.
  • Ek gelirler elde edilebilir ve olası riskler en aza indirilerek dağıtılmıştır.

Sendikasyon Kredisi İsteğini Etkileyen Unsurlar

Ekonomik durumlar, borç finansman ihtiyacı, döviz kurunda gerçekleşen dalgalanmalar sendikasyon kredisi talebini etkiler.

Sendikasyon Kredisi Arzını Etkileyen Unsurlar

Bankaların sayılır alıcılar ile olan ilişkileri, bankalar arasında bulunan rekabet, bankaların durumunun borçlanmalar üzerine etkileri, risk faktörleri bu arzı etkilemektedir.

Sendikasyon Kredisinde Konsorsiyum Yapısı

Lider Yönetici: Sendikasyon kredisi için borçludan yetki aldıktan sonra krediyi alanı tanıtıcı bilgi kitabı hazırlanması, imza töreni hazırlıkları, sendikasyon davetinin sağlanması, sendikasyonun ilanı gibi hizmetleri gerçekleştirerek karşığında yönetim ücreti alırlar.

Yükleniciler: Kredi alan firmayı ve talebini inceleyerek fiyatlandıran kurumlara denir.

Yöneticiler:En yüksek katılım miktarına sahip kredi veren kurumlardır, en alt katılım miktarı bu kademede belirlenir.

Yardımcı Yöneticiler:En az katılım miktarından daha fazla katılıma sahiptirler.

Katılımcılar: En az katılıma sahiptirler, krediyi sigorta eden bankalar taahhütlerini katılımcılara satarlar.

Ajan/Acente Banka: Bu hizmet genellikle lider banka tarafından yürütülmekte olup aracı ücreti almaktadırlar. Kredinin verilişi sonrasında borçlunun mali durumunu takip ederler.

SONUÇ OLARAK; Sendikasyon kredilerinin yaygınlaşması kredi riskinin ülkeler ve sektörler arasında daha dengeli dağılmasına sebep olacak ve ulusal düzeylerde finansal dengenin sağlanma çalışmalarına katkı sunacaktır.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.