Kredi Sorgulama | Kredi Hesaplama | Kredi Notu

Sosyal Güvencesi Olmayanlar Kredi Çekebilir mi?

Ülkemizde, sigortalı ve belirli bir sosyal güvencesi, düzenli bir maaş bordrosu, gelirlerini kanalize ettiği yatırımları bulunan kişilerden çok, sosyal güvencesi olmayan kişiler de mevcut. Geliri düzenli aralıklarla maaş olarak ve ya gayrimenkullerden gelir elde edebilen insanlar, belirli bir ekonomik refaha sahip oluyor ve kredi çektiklerinde çektikleri krediyi geri ödeyebildikleri ve her ay ekstre ödemelerini yapabildikleri için iyi bir kredi notuna sahip oluyorlar. Bu gruptaki insanların ekonomik ve sağlık güvenceleri ve emeklilik planları oluyor. Geliri belirli bir kriterin altında, işinden düzenli gelir elde edemeyen, gayrimenkulleri olmayan ve dolayısıyla gayrımenkullerden gelir elde edemeyen binlerce çalışan ve işçi, ayrıca herhangi bir sosyal güvencesi olmadan ve ekonomik bağımsızlığını kazanmamış ev hanımı mevcut. İşsiz gençlerimizi ve yaşlılarımızı saymıyorum bile. Bu insanların tabii ki doğal olarak belirli bir gelir kanalları olamadığı için kredi notları, sosyal ve ekonomik güvenceleri, sağlık sigortaları ve ya bir emeklilik poliçeleri olamıyor. Biz de bu yazımızda sosyal güvencesi olmayanlar kredi çekebilir mi sorusunu cevaplayacağız.

Bu gibi toplumda yer alan sosyal güvencesi olan ve olmayan insanların sayısı bankacılık sektöründeki yatırımları ve verilen kredileri etkiliyor. Dolayısıyla, ülkemiz gibi bankacılık sektöründe dünyanın önde gelen bankalarının, yatırım kuruluşlarının yatırım yaptığı, katılım bankalarının çoğaldığı ülkelerde, bankaların kredi verebileceği müşteri sayısı ve bu müşterilere verilen kredilerin geri ödenip ödenemeyeceği çok önemlidir. Bunun nedeni, ülkemizde ve diğer ülkelerde bankacılık sektöründe ne çok kazandıran işlemin bireysel ve ticari kredi satmak olmasıdır.

Daha önceki yıllarda ülkemizde hizmet veren bankalar sosyal güvenceleri olmayan insanlara kredi vermiyordu, bunun nedeni verilen kredinin geri alamayacaklarını düşünmeleriydi. Ancak bugün sosyal güvencesi olmayan insanları da kredi alabilir sınıfta görmeye başlayan bankalar, bu insanlar için de çeşitli düzenlemeler getirmeye başladılar. Bunlardan biri sosyal güvencesi olmayan kişinin herhangi bir gayrimenkulunu hipotek göstermesiydi, böylelikle güvencesi olmayan insan iyi bir miktarda kredi çekip bunu bireysel, ticari ve ya bono, tahvil, döviz ve ya geri ödemesine yardımcı olabilecek gayrimenkuller gibi diğer yatırım araçlarında kullanabilecekti. Tabii ki her ne kadar bankalar sosyal güvencesi olmayan insanlara da kredi vermeye başladıysa, bu insanlar için yüklü miktarda kredi çekmek hala çok zor olabiliyor.

Yüklü miktarda kredi çekebilmek için, sosyal güvenceye sahip olmayan insanlar tapusu kendileri üstüne olan taşınmaz varlıkları ipotek olarak gösterebilirler. Bu durumda, banka bir eksper gönderip, taşınmazın o anki piyasada nasıl bir değer görebileceği, çekilen kredi geri ödenmediği takdirde banka tarafından değerlendirilip değerlendirilmeyeceği gibi konularda bir rapor oluşturup, tapulu taşınmaz mülkün değerinin %50’si, 70’i ve ya % 80’i gibi oranlarda sosyal güvencesi olmayan kişiye kredi verebilir.

sosyalkredi

Tabii ki sosyal güvencesi olmayan kişilerin kredi çekebilmesinin başka bir yolu da kefil göstermektir. Ancak kredi borcunun çok büyük rakamlara ulaştığı ülkemizde, sosyal güvencesi olmayan kişinin herhangi bir miktarda kredi için kefil bulması zor olacaktır, ki zaten bankalar da sosyal güvencesi olmayan kişiye kefille kredi vermeyi kabul ederken, kefilin kredi notlarına kadar her şeyi incelemektedir.

Gördüğünüz gibi bankalar sosyal güvencesi olmayan kişilere de belirli miktarda kredi vermenin yollarını taşınmaz mülkü ipotek gösterme, kredi notu iyi olan bir kefil gösterme gibi yollarla bulmuşlardır. Ancak tabii, sosyal güvenceye sahip olmayan bir kişinin alabileceği ve geri ödemesi en rahat olan krediler ihtiyaç kredileridir. Bu kredilerin hem miktarı hem de faiz oranları düşük olup, hisse senedi ve döviz gibi yatırım araçlarıyla hem çok büyük olmayan kârlar elde edilip kredinin geri ödenmesi de kolaylaşabilir. Ancak acil ihtiyaç kredisi alırken de özellikle dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Bu hususlar,

  • Taksitlerin, kişi tarafından ödenebilir bir dengede tutulup ona göre hesaplanması,
  • İstenilen meblağ arttıkça artan dosya masrafı ve banka tarafından değiştirilebilecek faiz oranlarıyla bankaya krediyi geri ödemenin zorlaşabilmesi,
  • Faiz oranları ve taksit seçenekleri en esnek bankanın sıkı araştırmalar yapılmasıyla bulunması,
  • Birçok bankanın dönem dönem yaptığı ihtiyaç kredileriyle ilgili avantajlı kampanyaların takip edilip en avantajlı seçeneğin seçilmesi.

İpotek gösterme, belli bir gayrimenkul geliri gösterme, kefil gösterme ve ya ihtiyaç kredisinin uygun koşulları sayesinde sosyal güvencesi olmayan kişiler, ING, Denizbank, Türkiye İş Bankası, HSBC, Ziraat Bankası gibi köklü, güvenilir, ülkemizde ve uluslararası alanda başarılı olmuş ve ülkemizde hizmet veren birçok bankadan çeşitli krediler çekebilirler.

BİR YORUM YAZIN

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.